Nowa technologia bazuje na generowaniu trójwymiarowego modelu twarzy, który zostaje spłaszczony oraz przefiltrowany pod kątem charakterystycznych barw i odcieni. Opracowywany algorytm ma charakteryzować się skutecznością na poziomie 97,25 proc. Dla porównania według badań naukowych statystyczny człowiek potrafi rozpoznać twarz wskazanej osoby w 97,5 proc. przypadków.
Opracowanie nowej technologii wymagało od Facebooka przeanalizowanie 4,4 mln fotografii, na których znajdowało się ponad 4 tys. twarzy użytkowników. Serwis nie ujawnia, kiedy algorytm ten wejdzie w życie. Z uwagi na dużą liczbę publikowanych tutaj zdjęć, która może sięgać nawet 350 mln dziennie, nastąpi to prawdopodobnie relatywnie szybko.

Technologia rozpoznawania twarzy na Facebook została wdrożona w 2010 roku w amerykańskiej wersji serwisu. Niedługo potem aktywowano ją również w innych regionach świata.











