Facebook Inc. poinformował pracowników, że zacieśnia kontrolę nad niektórymi wewnętrznymi grupami dyskusyjnymi To skutek m.in. wystąpienia publicznego Frances Haugen, byłej pracowniczki platformy, która zgromadziła wewnętrzne dokumenty firmy i ujawniła, że Facebook i Instagram "są pełne wad które mogą wyrządzić krzywdę" i nic z tym nie robią.
Facebook udostępnia pracownikom wewnętrzne internetowe grupy dyskusyjne w systemie wiadomości o nazwie "Miejsce pracy, w którym pracownicy mogą współpracować lub wymieniać się pomysłami".
We wtorek w notatce dla pracowników poinformowano pracowników, że firma ograniczy im dostęp do dyskusji grupowych na takie tematy, jak bezpieczeństwo platformy i uczciwość wyborów. Jako pierwszy poinformował o tum "New York Times".
„Wycieki zmniejszają skuteczność, wydajność i morale zespołów pracujących każdego dnia, aby sprostać wyzwaniom związanym z obsługą platformy dla miliardów ludzi” - informuje Facebook w wydanym oświadczeniu.

##NEWS https://www.wirtualnemedia.pl/kryzys-wizerunkowy-facebook-wyciek-danych,7170104696051841a ##
Firma stwierdziła, że takie ujawnienia „mogą również narazić pracowników pracujących nad wrażliwymi tematami na zewnętrzne ryzyko i prowadzić do błędnych interpretacji i niezrozumienia złożonych tematów”.
Frances Haugen, była menedżerka Facebooka przejrzała tysiące dokumentów firmowych, z których część udostępniła również Kongresowi i Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Zwróciła się również o ochronę federalną.
"Facebook szkodzi dzieciom"
- Produkty Facebooka szkodzą dzieciom, zaogniają podziały społeczne i osłabiają demokrację. Szefostwo firmy wie, jak temu zaradzić, ale przedkłada zyski nad dobro ludzi - powiedziała w amerykańskim Senacie była menedżerka Facebooka Frances Haugen, która zajmowała się tam m.in. walką z dezinformacją.

Dwa dni wcześniej przyznała, że to ona była źródłem przecieków i informacji dla serii artykułów na łamach dziennika "The Wall Street Journal", które wywołały duże poruszenie i sprowokowały nową dyskusję na temat społecznych skutków Facebooka i Instagrama.
Dodała, że Facebook tak samo ukrywał informacje na temat szkodliwości swoich produktów. Podkreśliła, że "nikt spoza Facebooka tak naprawdę nie wie, co się dzieje wewnątrz Facebooka", i to musi się zmienić.
Tego samego dnia odniósł się do tych słów Mark Zuckerberg. Napisał w poście na Facebooku: "Jesteśmy zobowiązani do samodzielnego prowadzenia większej liczby badań i publicznego udostępniania większej liczby badań". Wiceprezes Facebooka ds. polityki treści, Monika Bickert, podczas wywiadu w CNN po ostatnim przesłuchaniu w Senacie odniosła się do skradzionych dokumentów. Kierownictwo Facebooka dyskutowało o możliwości pozwania Haugen za kradzież firmowych dokumentów. Z doniesień "The Wall Street Journal" wynika, że niektórzy pracownicy Facebooka wyrazili obawy, czy taki ruch nie spowoduje utraty dobrej reputacji firmy.

Facebook od kilku tygodni wyjaśnia, jak działają jego platformy i jaki mają wpływ na użytkowników i społeczeństwo. Analiza jest następstwem serii artykułów zatytułowanych "Facebook Files", które ukazały się na łamach "The Wall Street Journal". Ujawniono w nich wyniki wewnętrznych badań firmy, które wskazywały, że Instagram jest szkodliwy dla znacznego odsetka młodych użytkowników, zwłaszcza nastoletnich dziewcząt, które mają problem związany z akceptacją wizerunku własnego ciała.
##NEWS https://www.wirtualnemedia.pl/frances-haugen-facebook-opoznione-wprowadzanie-nowych-produktow-mark-zuckerberg,7170105812186753a ##
Problemy Facebooka
Na początku minionego tygodnia doszło do największej w historii awarii platform Facebooka, były niedostępne na całym świecie przez ok. sześciu godzin. Menedżerowie z branży internetowej ocenili dla portalu Wirtualnemedia.pl, że to przestroga dla firm i celebrytów była przestrogą, że nie warto komunikacji opierać tylko na tych platformach.

W drugim kwartale br. Facebook osiągnął wzrost przychodów o 56 proc. do 29,08 mld dolarów i zysku netto z 5,18 do 10,39 mld dolarów. Koncern zaznaczył, że w drugim półroczu tempo wzrostu jego wyników może znacząco spaść.
Z należących do koncernu platform Facebook, Instagram i WhatsApp w zeszłym kwartale przynajmniej raz w miesiącu skorzystało 3,51 mld użytkowników, wobec 3,14 mld rok wcześniej. Liczba internautów korzystających z samego Facebooka zwiększyła się z 2,7 do 2,89 mld. Koncern nie podaje dokładnych danych o liczbie użytkowników Instagrama i WhatsAppa.











