Prezes Alphabetu i należącej do tego holdingu spółki Google odwiedził we wtorek Warszawę w ramach wizyty w Europie.
Podczas konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim w Google Campus w Warszawie Sundar Pichai podkreślił, że od samego początku wojny koncern skupiał się na wspieraniu działań humanitarnych, podawaniu rzetelnych informacji i walce z dezinformacją.
- Do dziś skierowaliśmy ponad 35 mln dolarów do organizacji wspierających uchodźców, w tym 10 mln w grantach do NGO-sów, które pomagają uchodźcom przybywającym do Polski - poinformował prezes Google'a i Alphabetu.
##NEWS https://www.wirtualnemedia.pl/jak-dezinformuje-nas-internet-wojna-fake-news-dezinformacja,7170010578228865a ##
Dodał, że trzy tygodnie temu w Google Campus w Warszawie otworzono przestrzeń dla organizacji pozarządowych, które udzielają uchodźcom pomocy prawnej i psychologicznej.

- Dzisiaj ogłaszamy nowe granty dla uchodźców z niepełnosprawnościami dla polskiej organizacji pozarządowej, która organizuje także pomoc humanitarną - oznajmił Pichai.
Zapowiedział też zainwestowanie dodatkowych 10 mln dolarów na rzecz nowych partnerstw z organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, by wspierać fact-checking.
- Nasza jednostka Jigsaw, zajmująca się tworzeniem technologii przeciwdziałających zagrożeniom w sieci, będzie współpracować z lokalnymi ekspertami i naukowcami nad rozwojem nowych metod walki z dezinformacją, a także wspierania ludzi w samodzielnym jej identyfikowaniu - zapowiedział Pichai.
##NEWS https://www.wirtualnemedia.pl/google-koniec-praca-zdalna-koronawrus-covid-19-praca-zdalna,7170022864668801a ##
Szef koncernu przypomniał, że w połowie marca YouTube zablokował globalnie kanały rosyjskich mediów. - Na YouTube, usunęliśmy już ponad 1200 kanałów oraz 30 tysięcy wideo za naruszenie naszych surowych zasad dotyczących błędnych informacji, mowy nienawiści oraz drastycznych treści - wyliczył.

- Będziemy kontynuować współpracę z rządami, aby dalej inwestować w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej oraz wspierać dotkniętych przez wojnę ludzi i ich firmy. A kiedy ta wojna się skończy - będziemy tu - dla Ukrainy i dla regionu - gotowi do wsparcia na dłuższą metę - zapewnił Sundar Pichai.
Morawiecki: chcemy odciąć się od rosyjskiego gazu jako jedni z pierwszych w Europie
Polska chce odciąć się od rosyjskiego gazu, ropy i węgla jako jeden z pierwszych krajów w Europie - wynika z wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego po spotkaniu z Sundarem Pichaiem.

- Z Sundarem Pichaiem rozmawialiśmy o zmianie na rynku energii. (...) Chcemy odciąć się od rosyjskiego gazu. Polska zrobi to jako jeden z pierwszych krajów w Europie - powiedział premier Morawiecki.
Przypomniał, że Polska zamierza również zrezygnować z kupowania rosyjskiej ropy naftowej i rosyjskiego gazu.
Morawiecki dodał, że szef Alphabetu (spółki matki Google) zawsze podkreśla, że kolejne inwestycje muszą się opierać o gospodarkę niskoemisyjną. - My taką gospodarkę budujemy - dodał szef rządu.

Google z PFR chcą wesprzeć administrację w pomocy uchodźcom
We wtorek Sundar Pichai spotkał się również z Pawłem Borysem, prezesem Polskiego Funduszu Rozwoju. - Omówiono strategiczne partnerstwo między @ChmuraKrajowa i @Google w zakresie budowy wiodącego w regionie centrum technologii chmurowych oraz sposoby na rozwój polskiego ekosystemu start-upów - stwierdzono na profilu twitterowym PFR.
- Ponadto PFR, Google i Chmura Krajowa współpracują obecnie blisko nad wdrożeniem technologii wspierających administrację publiczną w pomocy uchodźcom z Ukrainy - dodano.

Jesienią 2019 roku państwowa spółka Operator Chmury Krajowej ogłosiła, że jej partnerem strategicznym zostało Google. W związku z tą współpracą koncern wiosną ub.r. uruchomił w Warszawie region Google Cloud, czyli infrastrukturę przetwarzającą dane, działającą w ramach globalnej sieci Google'a zapewniającej dostęp do usług chmury obliczeniowej firmom i instytucjom.
W pierwszej połowie marcu br. Google podpisało z deweloperem Ghelamco umowę dotyczącą kupna kompleksu wieżowców The Warsaw HUB, zbudowanego z centrum stolicy w latach 2015-2020. Wartość transakcji to ok. 582,7 mln euro netto.
Koncern swój campus skierowany do twórców startupów otworzył w Warszawie jesienią 2015 roku, był to wówczas piąty na świecie taki obiekt firmy.
W 2020 roku spółka Google Poland osiągnęła wzrost przychodów o 23,5 proc. do 546,52 mln zł, jej zysk netto poszedł w górę z 25,71 do 33,02 mln zł.












