HFPC pyta policję o dziennikarzy niewpuszczonych na miesięcznicę smoleńską

Helsińska Fundacja Praw Człowieka zwróciła się do policji z pytaniami ws. dziennikarzy, których nie dopuszczono do relacjonowania miesięcznicy smoleńskiej. Jeden z nich donosił, że był celowo potrącany przez policjantów podczas relacjonowania przemarszu.

jsx
jsx
Udostępnij artykuł:

Helsińska Fundacja Praw Człowieka zwróciła się do Komendanta Stołecznego Policji z pytaniem o niedopuszczenie dziennikarzy niektórych redakcji do relacjonowania obchodów miesięcznicy smoleńskiej 10 października. Jeden z dziennikarzy informował, że był odpychany i celowo potrącany przez funkcjonariuszy podczas relacjonowania przemarszu demonstrantów z pl. Zamkowego pod siedzibę PiS przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie.

Według informacji OKO.press to dziennikarz i operatorzy tej redakcji nie zostali dopuszczeni do relacjonowania obchodów, choć, jak zaznaczali, innych dziennikarzy wpuszczano. Członkowie redakcji OKO.press mieli usłyszeć od policjantów, że „organizator ich sobie nie życzy”.

HFPC w piśmie do komendanta zwraca uwagę na znaczenie wolności prasy i innych mediów „dla prawidłowego funkcjonowania demokracji”. Jak dodano, „selektywne dopuszczanie dziennikarzy do relacjonowania publicznych wydarzeń medialnych stanowi niedopuszczalne utrudnienie działalności prasy i jako takie jest nie do pogodzenia z konstytucyjną zasadą równości i bezwzględnym zakazem dyskryminacji”.

HFPC żąda również wyjaśnienia, dlaczego Krzysztof Boczek z OKO.press był potrącany przez funkcjonariuszy i odepchnięty przez jednego z nich.

Głos w sprawie zabrała też organizacja Reporterzy bez Granic, która wydarzenia potępiła jako „wielokrotną przeszkodę dla wolności prasy”.

##NEWS https://www.wirtualnemedia.pl/atak-na-reporter-oko-press-maciej-piasecki-kara-wiezienia,7170169438816385a ##

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

KRRiT przedłuża koncesje. Chodzi m.in. o stacje Polsatu i Canal+

KRRiT przedłuża koncesje. Chodzi m.in. o stacje Polsatu i Canal+

Polsat Box udostępnił za darmo wiele kanałów

Polsat Box udostępnił za darmo wiele kanałów

Współpracownica Agory bez pieniędzy po porodzie? Firma odpowiada "Solidarności"

Współpracownica Agory bez pieniędzy po porodzie? Firma odpowiada "Solidarności"

KRRiT zaakceptowała plany mediów publicznych. Co z likwidacją kanałów TVP?

KRRiT zaakceptowała plany mediów publicznych. Co z likwidacją kanałów TVP?

Dwa nowe tytuły w ofercie InPostu. Zamówisz je do Paczkomatu

Dwa nowe tytuły w ofercie InPostu. Zamówisz je do Paczkomatu

Nowa prezeska wydawcy "Pisma"

Nowa prezeska wydawcy "Pisma"