930 tys. gospodarstw domowych ma zyskać szybki internet dzięki środkom z KPO

Na cyfryzację jest przeznaczone formalnie 21 proc., ale jeżeli przejrzymy wszystkie projekty to może się okazać, że to łącznie ponad 30 proc. - poinformował podsekretarz stanu w KPRM Paweł Lewandowski. Do połowy 2026 roku do szerokopasmowego internetu ma zostać podłączonych 931 tys. gospodarstw domowych.

pap
pap
Udostępnij artykuł:

W środę odbyło się spotkanie przedstawicieli rządu ds. cyfryzacji z dziennikarzami, na którym omawiano dotychczasowe postępy i plany związane z rozbudową internetowej sieci szerokopasmowej.

"Chcemy tę infrastrukturę tak rozbudowywać, żeby każda osoba, która na danym obszarze mieszka i chce mieć dostęp do internetu ten dostęp mogła uzyskać" - mówił dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC), Wojciech Szajnar. Podczas wydarzenia byli obecni również Dyrektorka Biura Projektów Sektora TBC - Telekomunikacji i Cyberbezpieczeństwa CPPC Eliza Pogorzelska oraz podsekretarz stanu w KPRM Paweł Lewandowski.

Podczas prezentacji mówiono o przewidzianych działaniach mających zostać zrealizowanych ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO) i Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy (FERC).

##NEWS https://www.wirtualnemedia.pl/ile-placic-za-wyzsza-jakosc-internet-5g-jak-dziala,7169836726150785a ##

Jak podkreślił Lewandowski KPRM Cyfryzacja odpowiada za 21 proc. środków z KPO. "Na cyfryzację jest przeznaczone formalnie 21 proc., ale jeżeli przejrzymy wszystkie projekty to może się okazać, że to łącznie ponad 30 proc. (...) ponieważ nie nazywają się literalnie +projektami cyfryzacyjnymi+" - zastrzegł. Zapowiedział, że jest planowana realizacja 39 projektów, w tym m.in. przeszkolenie ok. 380 tys. osób w zakresie kompetencji cyfrowych.

Równolegle do projektów z KPO planuje się realizację przedsięwzięć finansowanych z FERC. Program finansowania jest założony na lata 2021 - 2027. Podział środków zakłada przekazanie 800 mln euro na zwiększenie dostępu do ultraszybkiego internetu szerokopasmowego, 1,4 mld euro na zaawansowane usługi cyfrowe i 49,7 mln euro na pomoc techniczną. Łączna kwota pochodząca z FERC to 1,9 mld euro.

Jak dodał Lewandowski niektóre przedsięwzięcia z KPO i FERC będą się celowo nakładały, aby zachować "mniej więcej te same standardy i te same wymagania".

##NEWS https://www.wirtualnemedia.pl/3-mln-gospodarstw-domowych-wciaz-bez-szybkiego-internetu,7169767530969217a ##

Jak wskazano podczas prezentacji założeń działań na rzecz cyfryzacji Polski, do IV kw. 2024 r. 100 tys. gospodarstw domowych ma zyskać do szerokopasmowego internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s, w IV kwartale 2025 roku – kolejne 400 tys., a w II kwartale 2026 roku – 431 tys. gospodarstw.

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Polsat Media bez wyłączności na sprzedaż reklam w Republice. Jest nowa umowa

Polsat Media bez wyłączności na sprzedaż reklam w Republice. Jest nowa umowa

Grupa Polsat Plus przekaże 575 tys. zł dla olimpijczyków

Grupa Polsat Plus przekaże 575 tys. zł dla olimpijczyków

Rainbow Tours chwali się rezerwacją wycieczek. Wzrosty przed atakiem USA na Iran

Rainbow Tours chwali się rezerwacją wycieczek. Wzrosty przed atakiem USA na Iran

Irańczyk wycofał się z zarzutów wobec reporterki TVP Info

Irańczyk wycofał się z zarzutów wobec reporterki TVP Info

Orły ponownie w TVP. Z nowym prowadzącym

Orły ponownie w TVP. Z nowym prowadzącym

Friz reklamuje KFC. W kampanii specjalne menu

Friz reklamuje KFC. W kampanii specjalne menu