Inwestycje biurowe w łasce banków

Polska, po Austrii i Czechach, jest najlepiej ocenianym przez banki krajem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, jeśli chodzi o kondycję rynku nieruchomości. Jako najbardziej atrakcyjne do finansowania banki postrzegają w naszym kraju inwestycje biurowe

Redakcja Wirtualne Media
Redakcja Wirtualne Media
Udostępnij artykuł:

Z analizy firmy doradczej KPMG - CEE Property Lending Barometer 2011, która ilustruje stopień pozytywnego nastawienia banków do finansowania projektów nieruchomościowych w poszczególnych krajach wynika, że Polska zajmuje pod tym względem trzecie miejsce w naszym regionie Europy. Austria znacznie wyprzedza wszystkie pozostałe kraje. Drugie i trzecie miejsce zajmują kolejno Czechy i Polska. W tych krajach banki wykazują większą gotowość do zwiększania akcji kredytowej w sektorze finansowania nieruchomości.

Według danych zawartych w raporcie, od roku nastąpiło zwiększenie finansowania inwestycji na rynku nieruchomości w naszym regionie. Choć banki wciąż utrzymują restrykcyjne kryteria udzielania pożyczek inwestycyjnych. Selekcjonują projekty, wspierając te, które oceniają jako najlepiej rokujące i gwarantujące sukces.

Banki: preferowane inwestycje biurowe

Generalnie w 2011 r. w porównaniu z poprzednim rokiem można zauważyć poprawę nastawienia banków do udzielania kredytów na inwestycje nieruchomościowe. W poszczególnych krajach regionu występują duże różnice, dotyczące preferowanych przez banki sektorów. W naszym kraju, podobnie jak w Czechach i Rumunii najbardziej preferowane są inwestycje biurowe.

Na Węgrzech i w Serbii priorytetem jest finansowanie budowy obiektów handlowych. W Austrii banki wykazują podobne zainteresowanie projektami biurowymi, przemysłowymi oraz handlowymi, zaś w Bułgarii, Słowenii i krajach bałtyckich przeważa finansowanie budowy obiektów przemysłowych i logistycznych.

Dobre perspektywy rynku biurowego

Trudno się dziwić, że w naszym kraju banki wykazują największe zainteresowanie projektami biurowymi, zważywszy na bardzo dobrą kondycję tego segmentu rynku. Poziom powierzchni nie wynajętej na największym w kraju (80 proc. powierzchni ogółem) warszawskim rynku nieruchomości biurowych spadł do 6,2 proc. (raport Jones Lang LaSalle). Wobec ograniczonej podaży nowych powierzchni, analitycy spodziewają się dalszej obniżki wskaźnika pustostanów i prognozują wzrost stawek czynszowych w stołecznych nieruchomościach biurowych. Szczególnie, że popyt na powierzchnie biurowe w porównaniu ze średnią z ostatnich pięciu lat wzrósł o 36 proc., zwracają uwagę analitycy Jones Lang LaSalle.

Mniejsza dostępność powierzchni biurowych to efekt niewielkiej liczby oddawanych nowych biur. W pierwszej połowie tego roku w Warszawie oddano do użytku zaledwie 28,3 tys. mkw. Jest to skutkiem spowolnienia gospodarczego w latach 2008-2009. Nie jest zaskoczeniem zatem, że w tym sektorze nieruchomości obserwujemy obecnie intensywniejszą działalność deweloperską. – Na rynku stołecznym rynku brakuje nowych budynków biurowych, w których oferowane byłyby niższe stawki czynszowe, na poziomie 14-16 euro/mkw. Inwestycja Kijowska, której budowę planujemy zakończyć jeszcze w tym roku, doskonale wpisuje się w potrzeby rynku. Oddana w niej zostanie do użytku powierzchnia biurowa w zrewitalizowanej zabytkowej kamienicy o pow. całkowitej 3 tys. mkw. przy ul. Kijowskiej 5 i przylegającym do niej nowoczesnym budynku biurowym o powierzchni 5 tys. mkw. w cenie od 58 zł/mkw. – mówi Andrzej Ołdakowski, prezes PBM Południe Development.

Niższe marże dla projektów generujących dochód

Z raportu KPMG wynika, że niższe marże zanotowano przy finansowaniu projektów generujących dochód. Najniższa średnia marża oferowana przez banki w przypadku finansowania inwestycji w nieruchomości wyniosła 4,32 proc. (obiekty handlowe i biurowe), a najwyższa 4,41 proc. (hotelarstwo).

Przytaczane w analizie KPMG, wyniki badań opracowanych przez firmę CB Richard Ellis (CBRE) mówią, że kraje regionu (zwłaszcza Polska i Czechy) należą do najatrakcyjniejszych w Europie (po Niemczech) lokalizacji dla inwestorów w 2011 roku. Mniej rozwinięte rynki oferują bowiem znaczne korzyści cenowe w porównaniu z krajami Europy Zachodniej.

Więcej na www.pbmdevelopment.pl

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Co kupno Warner Bros. przez Netfliksa zmieni w Polsce? Pracownicy TVN dostali list od szefa WBD

Co kupno Warner Bros. przez Netfliksa zmieni w Polsce? Pracownicy TVN dostali list od szefa WBD

Prasa umiera? Skądże! Wydawca "Vogue Polska" wprowadzi do Polski kolejny luksusowy tytuł [TYLKO U NAS]

Prasa umiera? Skądże! Wydawca "Vogue Polska" wprowadzi do Polski kolejny luksusowy tytuł [TYLKO U NAS]

"Święta marzeń" w piosence Polsatu na Boże Narodzenie. Ibisz świętym Mikołajem

"Święta marzeń" w piosence Polsatu na Boże Narodzenie. Ibisz świętym Mikołajem

Będzie mega fuzja. Netflix kupuje Warner Bros. Discovery bez telewizji

Będzie mega fuzja. Netflix kupuje Warner Bros. Discovery bez telewizji

Gwiazdor Modern Talking na Sylwestrowej Mocy Przebojów Polsatu. Obok Zenek Martyniuk, Beata Kozidrak i Skolim

Gwiazdor Modern Talking na Sylwestrowej Mocy Przebojów Polsatu. Obok Zenek Martyniuk, Beata Kozidrak i Skolim

Globalna awaria Cloudflare. Nie działała Canva, Downdetector i sklepy online

Globalna awaria Cloudflare. Nie działała Canva, Downdetector i sklepy online