TVP1 liderem w DVB-T w lipcu, TVP Info wyprzedziło TVN i Polsat. Najwięcej straciła TV Puls

Liderem oglądalności wśród widzów naziemnej telewizji cyfrowej w lipcu br. w grupie 4+ była TVP1. Na trzecie miejsce awansowało TVP Info, które wyprzedziło TVN i Polsat. W grupie 16-49 na czele znalazł się TVN, który wyprzedził Polsat - wynika z raportu Wirtualnemedia.pl.

Michał Kurdupski
Michał Kurdupski
Udostępnij artykuł:
TVP1 liderem w DVB-T w lipcu, TVP Info wyprzedziło TVN i Polsat. Najwięcej straciła TV Puls
Widzom naziemnym ze starszymi urządzeniami zamiast kanałów komercyjnych wyświetla się komunikat o braku sygnału

W lipcu 2022 roku wśród widzów oglądających tylko naziemną telewizję cyfrową najpopularniejszym kanałem była TVP1 - wynika z danych Nielsen Audience Measurement, do których dotarł portal Wirtualnemedia.pl. Średni udział tej stacji w porównaniu do lipca 2021 roku zwiększył się o 1,44 proc. i wyniósł 13,42 proc.

Druga była TVP2, która zanotowała udział na poziomie 10,56 proc., po wzroście o 17,73 proc.

TVP Info wyprzedziło TVN i Polsat

Podium uzupełnia kanał TVP Info, który zanotował udział na poziomie 9,82 proc., po wzroście o 48,56 proc. Stacja awansowała z piątej lokaty.

Z trzeciego na czwarte miejsce spadł Polsat ze spadkiem udziału o 19,96 proc. do 7,70 proc.

Piąty był TVN, którego udział zmalał o 11,26 proc. do 5,91 proc. W lipcu ub.r. stacja była czwarta.

##NEWS https://www.wirtualnemedia.pl/hity-ogladalnosci-w-telewizji-lipiec-2022-fakty,7169787408664705a ##

Najwięcej zyskał kanał TVP Rozrywka, którego wynik względem lipca 2021 roku poszedł do góry o 444,44 proc. do 0,49 proc. Kanał w zestawieniu był ostatni.

Z kolei najwięcej straciła będąca 6. w zestawieniu stacja TVP Sport. Jej udział zmalał o 39,63 proc. do 3,87 proc.

1,06 proc. udziału Wydarzenia24

21. miejsce zajął nowy kanał - Wydarzenia24, który nadaje od 1 września 2021 roku. Jego średni rynkowy udział w lipcu br. wyniósł 1,06 proc.

grafika

TVN wyprzedził Polsat w 16-49

Wśród widzów w grupie komercyjnej 16-49 w lipcu 2022 roku pozycję nowego lidera oglądalności w DVB-T zajął TVN, który wyprzedził Polsat. Stacja ze średnim udziałem na poziomie 8,40 proc. zanotowała, względem analogicznego okresu rok wcześniej, spadek o 1,52 proc.

Udział drugiego Polsatu zmniejszył się o 19,46 proc. do 8,28 proc. Podium uzupełnia TVP2 (7,61 proc., do góry o 38,11 proc.), która przed rokiem była szósta.

Czwarta była TVP1 (7,37 proc., - 2,51 proc.). Stacja spadła z miejsca trzeciego.

grafika

Nowy standard nadawania

Od końca marca do końca czerwca multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej przechodziły na standard DVB-T2/HEVC. Objął: MUX-1 (TVP ABC, Eska TV, Polo TV, Stopklatka, Antena HD, TV Trwam, Fokus TV), MUX-2 (TVN, TVN7, Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TV Puls, Puls 2) i MUX-4 (Wydarzenia24).

W starym standardzie są natomiast dalej nadawane MUX-3 (TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info HD, TVP Sport HD, TVP3, TVP Historia) oraz MUX-8 (TVP Kultura HD, TVP Kobieta, Metro, Zoom TV, Nowa TV, WP i kopia TVP ABC).

Mniejsze zasięgi multipleksów ze stacjami komercyjnymi

Z danych Nielsena, które portal Wirtualnemedia.pl otrzymał od TV Puls wynika, że w regionach objętych IV etapem zmiany standardu (województwo lubelskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, centralna część mazowieckiego) zasięg MUX-1 jest mniejszy o 13 proc. niż przed przejściem na DVB-T2/HEVC. Ponad 6 tygodni po zmianie zasięg MUX-2 zmniejszył się o 14 proc. MUX-3 z kanałami TVP poprawił z kolei zasięg o 2 proc.

I etapem przejścia na DVB-T2/HEVC objęte były województwa dolnośląskie i lubuskie. W ich przypadku sytuacja wygląda nieco lepiej dla nadawców prywatnych. Choć MUX-1 po 19 tygodniach ma wciąż o 4 proc. mniejszy zasięg niż przed zmianą standardu, to MUX-2 poprawił go o 3 proc. Multipleks z kanałami TVP zwiększył zasięg aż o 16 proc. W niektórych lokalizacjach uruchomiono bowiem dodatkowe nadajniki MUX-3. TVP musiała jednak uruchomić w ramach multipleksu eksperymentalnego w DVB-T2/HEVC kopie TVP1, TVP2 i TVP Info, ponieważ po zmianie siatki nadajników w niektórych lokalizacjach pojawił się problem z odbiorem tych stacji w starym standardzie.

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Będą dwa nowe sezony "Hotelu Paradise". W programie dwie prowadzące

Będą dwa nowe sezony "Hotelu Paradise". W programie dwie prowadzące

Właściciel TVN wybierze Netfliksa? Ruszyły negocjacje ws. HBO Max

Właściciel TVN wybierze Netfliksa? Ruszyły negocjacje ws. HBO Max

Zmarł Rafał Kołsut. Jako dziecko był gwiazdą "Ziarna"

Zmarł Rafał Kołsut. Jako dziecko był gwiazdą "Ziarna"

Ziętara zginął, bo był dziennikarzem. Kto i dlaczego straszy teraz media, które o tym piszą?

Ziętara zginął, bo był dziennikarzem. Kto i dlaczego straszy teraz media, które o tym piszą?

KRRiT przedłuża koncesje. Chodzi m.in. o stacje Polsatu i Canal+

KRRiT przedłuża koncesje. Chodzi m.in. o stacje Polsatu i Canal+

Polsat Box udostępnił za darmo wiele kanałów

Polsat Box udostępnił za darmo wiele kanałów