LOT uruchomił połączenie do stolicy Azerbejdżanu

PLL LOT w piątek zainaugurują bezpośrednie połączenie na trasie Warszawa-Baku. Samolot Boeing 737 ma wystartować z warszawskiego Lotniska Chopina o godz. 23, by po czterech godzinach dolecieć do Portu Lotniczego Baku im. Heydara Aliyeva.

masz / pap
masz / pap
Udostępnij artykuł:
LOT uruchomił połączenie do stolicy Azerbejdżanu
fot. Shutterstock.com

"Polskie Linie Lotnicze LOT uruchamiają nowe połączenia z Warszawy. Na pokładach samolotów narodowego przewoźnika polecimy do największego miasta na Kaukazie – Baku. Połączenie ma szczególną wartość biznesową, gdyż Azerbejdżan jest od lat istotnym partnerem gospodarczym Polski" - podał w piątek PLL LOT.

Do stolicy Azerbejdżanu narodowy przewoźnik poleci we wtorki, środy, piątki i soboty.

Prezes PLL LOT Rafał Milczarski przypomniał, że w tym roku przypada 30-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych Polski i Azerbejdżanu.

"Z tym większą radością ogłaszam otwarcie połączenia do Baku. Głęboko wierzę, że bezpośredni lot przyczyni się do dalszej promocji polskiego dziedzictwa w Azerbejdżanie i umacniania relacji między dwoma krajami. Z kolei spuścizna polskich architektów w Azerbejdżanie, w postaci przepięknych zabytków, zachwyci turystów z Polski" - powiedział, cytowany w informacji prasowej, Milczarski.

Ambasador Azerbejdżanu w Polsce Nargiz Gurbanova mówiła na spotkaniu z dziennikarzami, że uruchomienie połączenia LOT-u do Baku będzie okazją do poznania polskiego dziedzictwa w Azerbejdżanie, kultury, sztuki i kuchni jej kraju, przyrody, a także rozwoju gospodarczego - w tym kontekście wskazując na pokaźne złoża ropy naftowej i gazu ziemnego.

"Azerbejdżan i Baku, to także polskie ślady. Dorobek polskich architektów działających w Azerbejdżanie na przełomie XIX i XX wieku wniósł istotny wkład w rozwój kultury, nauki i przemysłu Azerbejdżanu" - powiedziała.

Odnosząc się do budynków zaprojektowanych przez polskich architektów ambasador wymieniał m.in. Józefa Gosławskiego i Kazimierza Skórewicza, którzy na przełomie XIX i XX stulecia byli twórcami wielu reprezentacyjnych bakijskich budynków, takich jak gmach Urzędu Miasta, Pałac Tagijewa, Teatr Tagijewa, biurowiec Rotszyldów czy siedziba Narodowego Banku Azerbejdżanu.

Jak mówiła, w historycznej dzielnicy Baku jest ulica poświęcona pamięci czterech wybitnych polskich architektów. Umieszczono na niej tablicę pamiątkowa ku czci Józefa Gosławskiego, Kazimierza Skorewicza, Józefa Płoszko i Eugeniusza Skibińskiego. Obok umieszczone są zdjęcia niektórych ich dzieła, jakie stworzyli w mieście: Pałac Szczęścia, Prezydium Akademii Nauk, ratusz Baku i Unia Architektów.

Według danych Ministerstwa Rozwoju i Technologii po 11 miesiącach 2021 r. polsko-azerbejdżańska wymiana handlowa osiągnęła 96,8 mln dol. (spadek o 13 proc. r/r), w tym polski eksport odnotował spadek o 15 proc. r/r, osiągając 89,3 mln dol. Natomiast azerbejdżański import towarów do Polski zanotował w tym samym okresie wzrost o 20 proc., osiągając 7,5 mln dol. W 2020 r. wymiana handlowa między Polską a Azerbejdżanem wyniosła 119,5 mln dol. (wzrost o 35 proc. r/r), w tym 35 proc. wzrost polskiego eksportu (ok. 113,1 mln dol.), a import osiągnął poziom 6,5 mln dol. (wzrost o 22,7 proc. r/r).

Akcjonariuszami PLL LOT są Skarb Państwa (69,3 proc. udziałów) oraz Polska Grupa Lotnicza (30,7 proc. udziałów).

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

KRRiT przedłuża koncesje. Chodzi m.in. o stacje Polsatu i Canal+

KRRiT przedłuża koncesje. Chodzi m.in. o stacje Polsatu i Canal+

Polsat Box udostępnił za darmo wiele kanałów

Polsat Box udostępnił za darmo wiele kanałów

Współpracownica Agory bez pieniędzy po porodzie? Firma odpowiada "Solidarności"

Współpracownica Agory bez pieniędzy po porodzie? Firma odpowiada "Solidarności"

KRRiT zaakceptowała plany mediów publicznych. Co z likwidacją kanałów TVP?

KRRiT zaakceptowała plany mediów publicznych. Co z likwidacją kanałów TVP?

Dwa nowe tytuły w ofercie InPostu. Zamówisz je do Paczkomatu

Dwa nowe tytuły w ofercie InPostu. Zamówisz je do Paczkomatu

Nowa prezeska wydawcy "Pisma"

Nowa prezeska wydawcy "Pisma"