LTE w sieci Play już pod koniec roku

P4 planuje wprowadzić w sieci Play pierwsze usługi z LTE jeszcze w tym roku. Cała budowa sieci w tej technologii, umożliwiającej dostęp do superszybkiego internetu potrwa ok. 2 lat i ma sprawić, że w zasięgu LTE Play znajdzie się ok. 70% populacji, zapowiedział prezes P4 Joergen Bang-Jensen w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".

pr
pr
Udostępnij artykuł:

"Nie zdradzając za wiele mogę powiedzieć, że pod koniec roku będzie można zobaczyć u nas pierwsze usługi z LTE. Zaczynamy wdrażać tę technologię na naszej sieci dziś. Do końca roku chcemy przygotować do uruchomienia kilkaset nadajników. Dokładniejszy nie będę" - powiedział Bang-Jensen w wywiadzie.

Podkreślił, że P4 ma gotową sieć szkieletową w technologii IP, której pojemność wystarczy na więcej niż 3-4 lata, a która zapewnia prędkość przesyłu 150 Mb/s na stacji bazowych.

Dodał, że Play planuje zbudować sieć LTE "mniej więcej w ciągu dwóch lat".

"Dzięki realizacji naszego planu w zasięgu naszej sieci LTE będzie około 70% populacji" - powiedział Bang-Jensen "Rzeczpospolitej".

P4 planuje też wykorzystać jeden z bloków pasma 1800 MHz, które otrzymało jako zwycięzca przetargu, także na usługi głosowe, aby natychmiast poprawić jakość sieci 2G.

"Gdy to zrobimy zaczniemy rozwijać sieć LTE. Jesteśmy w trakcie ostatniej fazy negocjacji z dostawcami. Nie zdecydowaliśmy jeszcze, czy wybierzemy jednego, czy dwóch. To się okaże w ciągu kilku miesięcy. Na pewno część sieci zbuduje nasz dotychczasowy partner - Huawei. Byłoby głupotą nie wykorzystać jego doświadczenia" - zapowiedział prezes.

Podkreślił, że budowa sieci LTE będzie jednak na pewno dużo łatwiejsza niż budowa sieci 3G kilka lat temu.

"Powiedziałbym więc, że będziemy w stanie wprowadzić LTE na naszej istniejącej sieci jedynie w nieznacznym stopniu podnosząc poziom zwykłych inwestycji. Lokalizacja naszych stacji bazowych była przewidziana dla rozwoju sieci 3G 2100 MHz i mniej więcej odpowiada potrzebom sieci 4G na 1800 MHz. To dlatego to ostatnie pasmo było dla nas optymalne. Nie musimy budować nowych lokalizacji" - skonkludował.

Już w kwietniu Bang-Jensen informował, że P4 zakłada wzrost przychodów w tym roku i zapewniał, że ma finansowanie na kupno częstotliwości 1800 MHz, na które musi wydać ok. 0,5 mld zł. P4 wypracowało 3,44 mld zł przychodów i 1,23 mld zł EBITDA w 2012 roku.

Author widget background

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Medioznawca: portale społecznościowe promują język gniewu i konfliktu

Medioznawca: portale społecznościowe promują język gniewu i konfliktu

Nadużywanie smartfonów przez rodziców szkodzi nastolatkom

Nadużywanie smartfonów przez rodziców szkodzi nastolatkom

Znany kabareciarz kolejnym uczestnikiem "Tańca z gwiazdami"

Znany kabareciarz kolejnym uczestnikiem "Tańca z gwiazdami"

Australia podnosi kary za łamanie zakazu social mediów dla dzieci. Mają wynieść nawet 99 mln dol.

Australia podnosi kary za łamanie zakazu social mediów dla dzieci. Mają wynieść nawet 99 mln dol.

Rusza Wimbledon z Igą Świątek i Mają Chwalińską. Gdzie oglądać?

Rusza Wimbledon z Igą Świątek i Mają Chwalińską. Gdzie oglądać?

Prowadząca "Love Is Blind: Polska" w nowym show TVN

Prowadząca "Love Is Blind: Polska" w nowym show TVN