Czy Viacom się podzieli?

Gigant medialny Viacom rozważa możliwość rozdzielnia się na dwie samodzielnie działające firmy

Marcin Tomczyk
Marcin Tomczyk
Udostępnij artykuł:

Takie są oficjalne zapowiedzi prezesa i dyrektora generalnego Viacomu Summera Restonea, który dodał, że firma rozważa aktualnie podział na dwie spółki. W jednej z nich mają być zgrupowane: CBS, Infinity Broadcasting i dział reklamy zewnętrznej, natomiast druga spółka ma skupiać dział telewizyjno-kablowy (m.in. MTV, Nickelodeon i VH1). Reston dodał, że celem tych działań ma być "zmaksymalizowanie opłacalności działań firmy w sposób najbardziej odpowiedni dla jej udziałowców".

Ruch ten zdaje się być odpowiedzią na pogarszającą się sytuację finansową samego Viacomu. W ostatnim kwartale 2004 roku firma zanotowała stratę netto na poziomie 18,4 miliarda dolarów, podczas gdy rok wcześniej strata w czwartym kwartale wyniosła 385,4 miliona dolarów. Natomiast w całym 2004 strata netto firmy sięgnęła 17,4 miliarda dolarów w porównaniu do 1,4 miliarda dolarów zysku netto, jakie udało jej się osiągnąć w 2003 roku. Najlepsze wyniki, wśród firm wchodzących w skład Viacomu, zanotowały jego sieci kablowe, których wyniki finansowe poprawiły się o 15 procent do 1,9 miliarda dolarów. I to właśnie te dane są najbardziej atrakcyjne dla reklamodawców, bo kablówki Viacomu przyciągają masową widownię (w skład której wchodzą pożądane przez reklamodawców dzieci, młodzież). Sieć CBS oraz UPN zaliczyły w IV kwartale 2004 roku pięcioprocentowy wzrost przychodów z reklam.

Zdaniem analityków obecna sytuacja Viacomu jest bardzo skomplikowana, gdyż firma i tak już dokonała podziału w zarządzaniu jej firmami. Teraz stanowisko szefa działu telewizyjnego, radiowego oraz reklamy zewnętrznej ma objąć Les Moonves, natomiast Tom Frestion ma być odpowiedzialny za sieci kablowe.

Wall Street zareagowało pozytywnie na oświadczenie dyrektora Prestona. Akcje Viacomu poszły gwałtownie w górę i osiągnęły przed zamknięciem sesji poziom 37 dolarów za sztukę (aprecjacja o 2,71 dolara). W transakcjach prowadzonych po zamknięciu notowań poszły one jeszcze w górę- do poziomu 39,45 dolara.

Marcin Tomczyk
Autor artykułu:
Marcin Tomczyk
Author widget background

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Dwa miesiące i nic. Książka Karoliny Opolskiej nadal bez erraty. Gra na zwłokę?

Dwa miesiące i nic. Książka Karoliny Opolskiej nadal bez erraty. Gra na zwłokę?

Australijskie nastolatki bez social mediów. Meta kasuje miliony kont

Australijskie nastolatki bez social mediów. Meta kasuje miliony kont

Znamy uczestników 3. edycji IAA Polska Marketing Masterminds

Znamy uczestników 3. edycji IAA Polska Marketing Masterminds

Prime Video podał datę premiery serialu dokumentalnego "Doda"

Prime Video podał datę premiery serialu dokumentalnego "Doda"

Tu zapadają decyzje o przyszłości mediów. Forum Technologii Cyfrowych i Mediów już 15–16 stycznia
Materiał reklamowy

Tu zapadają decyzje o przyszłości mediów. Forum Technologii Cyfrowych i Mediów już 15–16 stycznia

Monika Garbacz account director w Altavia Kamikaze + K2

Monika Garbacz account director w Altavia Kamikaze + K2