Subskrypcje coraz popularniejsze w Polsce, ale prawdziwy boom dopiero nadejdzie

Polacy coraz częściej korzystają z modelu subskrypcyjnego, ale prawdziwy boom dopiero nadejdzie - wraz ze wzrostem siły nabywczej najmłodszych konsumentów.  Póki co, wciąż w tym segmencie jesteśmy tradycjonalistami - ponad 1/3 płaci za nie w oddziale banku.

NB
NB
Udostępnij artykuł:
Subskrypcje coraz popularniejsze w Polsce, ale prawdziwy boom dopiero nadejdzie
fot. Shutterstock.com

Obecnie już ponad 90 proc. Polaków korzysta z modelu subskrypcji - wynika z raportu „Subskrypcje PL”, opublikowanego przez fundację Digital Poland i firmę Straal we współpracy z Visa, TVN Player, UPC oraz MCI Capital.

Rozkwit tego segmentu rynku dopiero jednak nadejdzie - według ekspertów odpowiedzialni będą za to milenialsi i pokolenie Z.

grafika

Jak wynika z badania, Polacy mają średnio po ok. 3,9 zobowiązań subskrypcyjnych. W modelu abonamentowym korzystają najczęściej z usług telekomunikacyjnych i telewizyjnych (75 proc.), opłacają rachunki za usługi dla domu: energię elektryczną, wodę czy gaz (69 proc.), składki ubezpieczeniowe (48 proc.) oraz dostęp do platform VoD (42 proc.).

grafika

- Wyraźnie widać, że mamy w Polsce do czynienia z trzema segmentami usług abonamentowych - tłumaczy Michał Jędraszak, szef firmy Straal. - Pierwszym są usługi powszechne – dobrze wszystkim znane i tradycyjnie oferowane w modelu abonamentowym. Drugi stanowią dobra i usługi cyfrowe oraz związane ze zdrowiem i rozrywką – obecne na polskim rynku od jakiegoś czasu, jednak cieszące się popularnością głównie wśród osób stosunkowo młodych i świadomych technologicznie. Trzeci tworzą usługi wschodzące – dopiero od niedawna oferowane polskiemu konsumentowi, często kosztowne i dostępne w ograniczonym zakresie - wyjaśnia Jędraszak.  

Z usług cyfrowych w tym modelu płatności korzystają rzadziej: z oprogramowani komputerowych korzysta 22 proc. użytkowników,  dostęp do platform muzycznych (19 proc.), aplikacje/gry mobilne (18 proc.) czy gry komputerowe/na konsolę (15 proc.), jak również członkostwo w klubach fitness (16 proc.), prenumeraty prasowe/serwisy informacyjne (14 proc.), pakiety prywatnej opieki zdrowotnej (14 proc.) czy usługi z szeroko rozumianego segmentu rozrywkowego, jak np. karnety do kina czy teatru (11 proc.).

grafika

Rzadziej konsumenci płacą w tym systemie za produkty spożywcze, np. diety pudełkowe (7 proc.), usługi związane z transportem, np. wynajem długoterminowy samochodu (6 proc.), pudełka z kosmetykami, odzieżą lub akcesoriami (5 proc.) oraz platformy edukacyjne (3 proc.).

Polacy konserwatystami w korzystaniu z subskrypcji

Polacy korzystają z subskrypcji w konserwatywny sposób i opłacają swoje zobowiązania abonamentowe za pomocą tradycyjnych przelewów online (67 proc.) i szybkie przelewów typu pay by link (45 proc.). Automatyczne płatności kartowe (tzw. card on file) zostały wskazane przez 23 proc. respondentów. To mniej niż płatności mobilne BLIK/PeoPay (28 proc.) oraz płatności w placówce/oddziale (36 proc.). Portfele elektroniczne (e-wallety) uzyskały wynik zaledwie 7 proc.

Najczęściej z usług subskrypcyjnych korzystają młodzi w wieku 25-34 lat - wydają na ten cel najwięcej pieniędzy i korzystają z największej liczby usług. Z kolei najmłodsi -  w wieku 18-24 lat najlepiej znają oferty subskrypcyjne, co sprawi, że najbardziej będą wpływać na ten rynek w przyszłości.

To właśnie milenialsi i pokolenie Z nabywają usługi cyfrowe najchętniej. W obydwu grupach automatyczne płatności kartowe cieszą się popularnością na poziomie powyżej średniej – dla 18-25 (31 proc.), dla 25-34 (26 proc.). Najchętniej wybierają też płatności mobilne BLIK/PeoPay – odpowiednio 33 proc. i 36 proc. młodych.

Nadchodzi boom subskrypcyjny

Fundacja Digital Poland prognozuje, że użytkownicy w wieku 25-34 lat, którzy obecnie korzystają już z usług subskrypcji, będą robić to nadal i na coraz większą skalę, w wyniku przyzwyczajenia.

- Najmłodsi konsumenci – w wieku 18-25 lat – będą wkraczać na rynek pracy, zakładać własne gospodarstwa domowe, dysponować coraz większymi środkami finansowymi, a to, w połączeniu z najlepszą w tym gronie wiedzą na temat oferty i entuzjazmem do nowoczesnych płatności, przełoży się na przyspieszony rozwój segmentów dziś określanych jako rozwijające się i niszowe - wyjaśnia Piotr Mieczkowski, dyrektor zarządzający fundacją Digital Poland.

- Deklaracje najmłodszych konsumentów pokazują, że w Polsce mamy dwa wielkie segmenty rynku subskrypcyjnego, które lada moment zaczną rosnąć w tempie nieosiągalnym dla tradycyjnych biznesów - dodaje Aleksander Kutela, prezes Rady Fundacji Digital Poland.

Raport „Subskrypcje PL” powstał z inicjatywy fundacji Digital Poland we współpracy z firmą Straal, Visa, TVN Player, UPC i MCI Capital.

Badanie przeprowadzono metodą CAWI na reprezentatywnej próbie 2 tys. dorosłych respondentów, którzy w ciągu 12 miesięcy poprzedzających wypełnienie ankiety, choć raz dokonali dowolnego zakupu przez internet. Opracowanie przygotowano w oparciu o badanie konsumenckie zrealizowane w styczniu 2019 r. przez firmę IQS na zlecenie fundacji Digital Poland.

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Republika odkrywa gwiazdy "Wystrzałowego sylwestra". Kto poprowadzi koncert?

Republika odkrywa gwiazdy "Wystrzałowego sylwestra". Kto poprowadzi koncert?

Transmisja Oscarów przenosi się na YouTube. Epokowa zmiana

Transmisja Oscarów przenosi się na YouTube. Epokowa zmiana

"Efekt Australii"? Meta wprowadzi nową metodę weryfikacji wieku

"Efekt Australii"? Meta wprowadzi nową metodę weryfikacji wieku

Iga Świątek najlepsza w plebiscycie Interii i Polsatu Sport

Iga Świątek najlepsza w plebiscycie Interii i Polsatu Sport

Rift Legends po pierwszym roku działalności. Wyjątkowe możliwości reklamowe w polskim esporcie
Materiał reklamowy

Rift Legends po pierwszym roku działalności. Wyjątkowe możliwości reklamowe w polskim esporcie

Gloria Adamek w zespole agencji OBTK

Gloria Adamek w zespole agencji OBTK