Maciej Wąsik: nie doszło w Polsce do żadnego poważnego ataku hakerskiego

Nie doszło w Polsce do żadnego poważnego ataku hakerskiego. Jesteśmy lepiej przygotowani niż kilka lat temu - powiedział w poniedziałek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.

masz / pap
masz / pap
Udostępnij artykuł:

Wiceszef MSWiA pytany był w poniedziałek w Polskim Radio24, czy dane wrażliwe polskich instytucji są dobrze chronione; czy mamy próby atakowania systemów.

Wiceminister Wąsik przypomniał, że w 2016 roku pracowano nad ustawą antyterrorystyczną, która została uchwalona w 2017 r. "Wówczas zarzucano nam, że robimy dla ABW uprawnienia, które będą im dawały możliwość dostępu i monitorowania całości Internetu w Polsce. To oczywiście była bzdura, wymyślona narracja" - stwierdził wiceszef MSWiA.

Wyjaśnił, że "na mocy tamtej ustawy ABW może testować, oczywiście na kopiach, słabe strony systemów informatycznych w Polsce - systemów krytycznych, bankowych, informatycznych, służby zdrowia". "To się dzieje od kilku lat. Dzięki temu, że AWB testuje, wyłapuje słabości, przekazuje później raporty instytucjom, które zawiadują tymi systemami, to ten system się zmienia" - powiedział Wąsik. Przyznał, że wprowadzenie w Polsce przez rząd trzeciego z czterech stopni zagrożenia cyberprzestrzeni - CHARLIE-CRP, "wynikało z tego, że byliśmy skanowani przez różnego typu instytucje hakerskie".

"Niemniej nie doszło w Polsce do żadnego poważnego ataku, bo według mnie jesteśmy lepiej przygotowani niż ktokolwiek inny, lepiej przygotowani niż kilka lat temu" - oświadczył wiceminister Wąsik.

Od 21 lutego w Polsce obowiązuje CHARLIE-CRP

Od 21 lutego w Polsce obowiązuje stopień zagrożenia cyberprzestrzeni CHARLIE-CRP - trzeci z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Jego wprowadzenie ma związek m.in. z sytuacją na Ukrainie.

Stopnie wprowadza się w sytuacji zagrożenia o charakterze terrorystycznym, które dotyczy systemów teleinformatycznych administracji publicznej lub systemów, które wchodzą w skład infrastruktury krytycznej. ALFA to pierwszy stopień alarmu, BRAVO - drugi, CHARLIE - trzeci, a DELTA - czwarty, najwyższy. Stopień CHARLIE-CRP wprowadzono po raz pierwszy w historii; czwartego jak dotąd nie wprowadzono w ogóle.

Author widget background

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Polsat Media bez wyłączności na sprzedaż reklam w Republice. Jest nowa umowa

Polsat Media bez wyłączności na sprzedaż reklam w Republice. Jest nowa umowa

Grupa Polsat Plus przekaże 575 tys. zł dla olimpijczyków

Grupa Polsat Plus przekaże 575 tys. zł dla olimpijczyków

Rainbow Tours chwali się rezerwacją wycieczek. Wzrosty przed atakiem USA na Iran

Rainbow Tours chwali się rezerwacją wycieczek. Wzrosty przed atakiem USA na Iran

Irańczyk wycofał się z zarzutów wobec reporterki TVP Info

Irańczyk wycofał się z zarzutów wobec reporterki TVP Info

Orły ponownie w TVP. Z nowym prowadzącym

Orły ponownie w TVP. Z nowym prowadzącym

Friz reklamuje KFC. W kampanii specjalne menu

Friz reklamuje KFC. W kampanii specjalne menu