Mniej spamu, ale więcej wiadomości phishingowych

Odsetek spamu w łącznym ruchu pocztowym w III kwartale br. wynosił 68,3 proc. - o 2,4 pkt. proc. mniej niż w II kwartale. Niemal dwukrotnie zwiększył się natomiast odsetek szkodliwego spamu. Celem większości szkodliwych programów były loginy użytkowników, hasła i poufne informacje finansowe - wynika z raportu Kaspersky Lab.

km
km
Udostępnij artykuł:

W III kwartale br. ilość wiadomości phishingowych zwiększyła się trzykrotnie w stosunku do wcześniejszych trzech miesięcy. Na szczycie rankingu najpopularniejszego szkodliwego oprogramowania rozprzestrzenianego za pośrednictwem poczty e-mail znalazł się Trojan-Spy.HTML.Fraud.gen. Szkodnik ten podszywa się pod stronę HTML, która służy jako formularz rejestracyjny dla serwisów bankowości online i jest wykorzystywany przez phisherów do kradzieży informacji finansowych.

Oszuści wykorzystywali w III kwartale do rozprzestrzeniania szkodliwego oprogramowania takie medialne wydarzenia jak narodziny królewskiego potomka w Wielkiej Brytanii, polowanie FBI na Edwarda Snowdena oraz wypadek kolejowy w Hiszpanii. Odsyłacze prowadziły do zhakowanych stron internetowych, które przekierowywały użytkowników na stronę zawierającą jeden z najpopularniejszych zestawów exploitów - Blackhole. W październiku aresztowano w Rosji autora Blackhole’a posługującego się pseudonimem Paunch, co według Kaspersky Lab może przyczynić się do spadku liczby szkodliwych wysyłek "informacyjnych".

W III kwartale trzy największe źródła spamu pozostały niezmienione: Chiny (-0,9 pkt. proc.), USA (+1,2 pkt. proc.) i Korea Płd. (+2,1 pkt. proc.). Łączny udział tych trzech państw stanowił 55% globalnego ruchu spamowego. Podobnie jak w poprzednim kwartale, na czwartym miejscu w rankingu znalazł się Tajwan (+0,1 pkt. proc.). Za nim uplasowała się Rosja (+1,3 pkt. proc.), której udział wzrósł ponad 1,5 razy.

grafika

Numerem jeden wśród regionalnych źródeł spamu pozostała Azja (56,51 proc.). Za nią uplasowały się Ameryka Północna (20,09 proc.) i Europa Zachodnia (13,47 proc.).

grafika

 

Author widget background

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Disney+ w gorszej jakości obrazu przez spór patentowy

Disney+ w gorszej jakości obrazu przez spór patentowy

Szef Canal+ przewiduje szybki koniec telewizji naziemnej

Szef Canal+ przewiduje szybki koniec telewizji naziemnej

YouTube testuje konwersacyjną AI na Smart TV i konsolach

YouTube testuje konwersacyjną AI na Smart TV i konsolach

Eksperci o łączeniu Paramount+ z HBO Max. "Będzie drożej", "Wyzwanie dla Netfliksa"

Eksperci o łączeniu Paramount+ z HBO Max. "Będzie drożej", "Wyzwanie dla Netfliksa"

Play promuje kilka numerów w abonamencie. W reklamach Anna Mucha

Play promuje kilka numerów w abonamencie. W reklamach Anna Mucha

Byłe władze Ruchu w rękach CBA. Zarzuty ws. obligacji za 430 mln zł

Byłe władze Ruchu w rękach CBA. Zarzuty ws. obligacji za 430 mln zł