Polsat liderem w DVB-T w I półroczu. Rosną kanały z MUX-8 i TV Puls

Liderem oglądalności wśród widzów naziemnej telewizji cyfrowej w pierwszym półroczu br. był Polsat. Największym wzrostem w zestawieniu pochwalić się mogły cztery kanały nadające na MUX-8 oraz TV Puls, a najwięcej straciło Polo TV - wynika z raportu Wirtualnemedia.pl.

Michał Kurdupski
Michał Kurdupski
Udostępnij artykuł:

W pierwszym półroczu 2018 roku wśród widzów oglądających tylko naziemną telewizję cyfrową najpopularniejszym kanałem był Polsat - wynika z danych Nielsen Audience Measurement, udostępnionych portalowi Wirtualnenedia.pl przez jednego z nadawców. Średni udział tej stacji w porównaniu do pierwszego półrocza 2017 roku zmniejszył się o 9,61 proc. i wyniósł 12,98 proc.

Drugą pozycję zajęła TVP1, która zanotowała udział na poziomie 12,24 proc., po spadku o 7,34 proc.

Podium uzupełnia TVP2. Jej średni wynik w analizowanym okresie zmniejszył się o 0,20 proc. i wyniósł 9,82 proc.

Tzw. „wielką czwórkę” uzupełnia TVN, którego udział spadł o 3,63 proc. do 9,29 proc.

##NEWS https://www.wirtualnemedia.pl/rynek-telewizyjny-i-polrocze-2018-polsat-liderem-tvn24-tvp-abc,7171409440196225a ##

W czołowej piątce znalazło się jeszcze TVP Info. Jego udział spadł o 7,34 proc. do 6,19 proc.

Szósta była Czwórka, której wynik wyniósł 5,72 proc., po wzroście o 9,79 proc.

Kolejny był konkurencyjny kanał TV Puls. Jego średni udział w zeszłym półroczu wyniósł 5,68 proc. (rok wcześniej było to 4,58 proc., co oznacza wzrost wynoszący 24,02 proc.). Dwa oczka niżej, z udziałem na poziomie 4,02 proc., znalazł się siostrzany Puls 2 (do góry o 2,29 proc.).

Od 23. do 26. miejsca w zestawieniu zajęły naziemne kanały, które wystartowały w 2016 roku (WP - 0,60 proc. udziału w pierwszym półroczu br., Zoom TV - 0,55 proc., Metro - 0,54 proc. oraz Nowa TV - 0,49 proc.). Wszystkie te stacje odnotowały największe wzrosty w zestawieniu względem pierwszego półrocza 2017 roku - wyniosły one odpowiednio 233,33 proc., 111,54 proc., 86,21 proc. i 104,17 proc.

Z kolei największy spadek odnotowało Polo TV. Wynik stacji zmniejszył się o 21,85 proc. do 1,18 proc. Zajęła ona 19 miejsce.

Ostatnie miejsce zajął TVP Sport, którego średni udział w naziemnej telewizji cyfrowej w całym pierwszym półroczu wyniósł 0,42 proc. Stacja ta na MUX-3 nadaje od 7 czerwca, gdzie zastąpiła TVP Rozrywkę. Biorąc pod uwagę cały czerwiec, to udział tej stacji wyniósł 2,88 proc. (a w okresie od 7 do 30 sierpnia było to 3,6 proc.; dla poprzedzających dni oglądalność była zerowa, bo stacja jeszcze nie była obecna w DVB-T).

grafika

Wśród widzów w grupie komercyjnej 16-49 w pierwszym półroczu 2018 roku pozycję lidera oglądalności w DVB-T też zajął Polsat. Stacja ta ze średnim udziałem na poziomie 14,31 proc. zanotowała, względem analogicznego okresu rok wcześniej, spadek o 13,48 proc.

Drugie miejsce zajął TVN, którego udział zmniejszył się o 3,20 proc. do 12,09 proc. Na podium znalazła się jeszcze Dwójka (8,05 proc.; w dół o 3,13 proc.), a czwarta była Jedynka (8,01 proc.; wzrost o 10,03 proc.).

Z szóstego na piąte miejsce awansował TV Puls (6,40 proc.; + 14,29 proc.), który wyprzedził Czwórkę (5,49 proc.; - 3,17 proc.).

Również i tutaj zdecydowanie najwięcej zyskały kanały z MUX-8, a liderem pod tym względem była stacja WP - jej wzrost wyniósł 155 proc. do 0,51 proc. udziału.

Z kolei w tym ujęciu najwięcej straciła TVP Rozrywka - było to 32,80 proc. do 1,25 proc.

W tym ujęciu TVP Sport miał 0,55 proc. (uśrednione dane dla całego I półrocza, w całym czerwcu było to 3,69 proc., a od 7 do 30 czerwca - 4,4 proc.).

grafika

Nielsen Audience Measurement nie udostępnia danych o oglądalności TV Trwam, bo stacja nie podpisała umowy z instytutem.

Author widget background

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

"Majstersztyk komunikacyjny". Dlaczego uzasadnienie wyroku ws. Łukasza Żaka podbiło internet?

"Majstersztyk komunikacyjny". Dlaczego uzasadnienie wyroku ws. Łukasza Żaka podbiło internet?

10 wydarzeń ze świata mediów dla każdego, kto nie chce nic przegapić. Nowy #WM GLOBAL

10 wydarzeń ze świata mediów dla każdego, kto nie chce nic przegapić. Nowy #WM GLOBAL

Kolejne zmiany w Polsacie: bez "Wydarzeń 15.50", więcej newsów o poranku

Kolejne zmiany w Polsacie: bez "Wydarzeń 15.50", więcej newsów o poranku

Wydawca "Vogue Polska" zmalał finansowo. Zysk podwojony

Wydawca "Vogue Polska" zmalał finansowo. Zysk podwojony

Nowe życie radiowej Jedynki, czyli zmiany w Programie 1 Polskiego Radia
Materiał reklamowy

Nowe życie radiowej Jedynki, czyli zmiany w Programie 1 Polskiego Radia

TVN pokonał Polsat w pierwszym półroczu. Mamy top 20 stacji

TVN pokonał Polsat w pierwszym półroczu. Mamy top 20 stacji