Temat dezinformacji jest bieżący i wciąż aktualny. "Najlepsza dezinformacja opiera się na informacjach prawdziwych"

Temat dezinformacji jest bieżący i wciąż aktualny. W zasadzie codziennie mamy do czynienia z nowymi środkami aktywnie wprowadzającymi nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie rosyjską dezinformację - powiedział prezes PAP Wojciech Surmacz.

masz / pap
masz / pap
Udostępnij artykuł:

Podczas konferencji "Dezinformacja jutra. Przyszłość wojny informacyjnej" prezes PAP Wojciech Surmacz zaznaczył, że "temat dezinformacji jest bieżący i wciąż aktualny". "W zasadzie codziennie mamy do czynienia z nowymi środkami aktywnie wprowadzającymi nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie rosyjską dezinformację" – dodał.

Przypomniał, że "niedawno minęło sto lat od momentu, kiedy rosyjska dezinformacja zaczęła działać instytucjonalnie, jako specjalnie powołany do tego urząd". "To wydarzyło się w styczniu 1923 roku na polecanie Feliksa Dzierżyńskiego" – powiedział. "Od stu lat, bez przerwy, jest niezwykle profesjonalnie i skutecznie prowadzony. My, Polacy, to rozumiemy, ale świat tego kompletnie nie rozumie" - podkreślił.

Wojciech Surmacz powiedział, że "kilka miesięcy temu wydaliśmy album fotograficzny, który przedstawia rosyjską wojnę przeciwko Ukrainie. Pokazujemy w nim udział Polski i wparcie Polaków dla Ukraińców. Ten album wraz z moim listem, w którym przypomniałem rocznicę historyczną, o której mówiłem, rozesłaliśmy do wszystkich światowych agencji prasowych z prośbą o odniesienie się do niego" – powiedział.

"Przyszło wiele podziękowań, m.in. bardzo obszerny i życzliwy list od szefowej Associated Press, która napisała we wstępie, że bardzo nam gratuluje tego albumu oraz stulecia walki z dezinformacją. Odczytała historyczny fakt w ten sposób, że to w Polsce powstała taka instytucja do walki z rosyjską dezinformacją sto lat temu. Nam się to może wydawać śmieszne, ale to oznacza, że wciąż jest przed nami dużo pracy w uświadamianiu naszych przyjaciół za granicą, z czym tak naprawdę trzeba się mierzyć" – zaznaczył.

"Element Rosji informacyjnej toczony jest od wielu lat między Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim, a teraz Rosją. W przypadku Stanów możemy mówić o deep state, ale w Rosji możemy mówić o aparacie bezpieczeństwa" - powiedział prezes PAP Wojciech Surmacz.

Jego zdaniem, "rzeczywiście jest tak, że aparat bezpieczeństwa versus deep state ma ogromną przewagę". Przytoczył słowa jednego z szefów KGB, który w latach 60. powiedział "jak to dobrze, że oni mają wolność słowa, gdyby jej nie mieli, to musielibyśmy ją wymyśleć". Jak wyjaśnił Surmacz, "Rosjanie perfekcyjnie wykorzystują element wolności słowa w krajach demokratycznych".

Nawiązując do pytania, "jak wysoko Polska jest w rankingach walki z dezinformacją, wyjaśnił, że problem jest w tym, że takich rankingów nie ma". "Są za to rankingi wolności słowa, w których Polska jest coraz niżej przynajmniej w ostatnich latach" - dodał.

Powiedział, że w piątek miał spotkanie z szefami największych mediów w Szwajcarii, którzy przyjechali dowiedzieć się jaki jest stan wolności słowa w Polsce. „Odwiedzili już redakcję Axel Springer, byli w TVN, w Agorze i potem przyjechali do PAP, strasznie byli zdruzgotani informacjami, które tam usłyszeli na temat wolności słowa" - opowiadał. "Jeden z dziennikarzy spytał mnie o stan wolności słowa w Polsce. Spytałem, czym według niego jest wolność słowa. On to wytłumaczył, ja się z nim zgodziłem. Ale akurat dzień wcześniej jeden ze szwajcarskich dzienników napisał o polskich obozach koncentracyjnych. Więc powiedziałem mu: +czy informacja, którą podał wczoraj jeden z twoich kolegów to wolność słowa?+ On stwierdził, że nie i że było to nieporozumienie. A ja powiedziałem, że to nie nieporozumienie, a klasyczna dezinformacja. Zaczęliśmy dyskutować o dezinformacji" - relacjonował prezes PAP. Wyraził żal, że nie ma rankingów dezinformacji. "Ale może patrząc na rankingi wolności słowa i nasze w nich miejsce, warto sprawdzić, kto nas ocenia" - dodał.

European Alliance of News Agencies

PAP należy do European Alliance of News Agencies - to sojusz zrzeszający 32 agencje z Europy. Podkreślił, że należy do niego również TASS. Surmacz powiedział, że po wybuchu wojny w Ukrainie złożył wniosek o wykluczenie TASS z tego zrzeszenia. "Dwa miesiące później w Sarajewie odbyło się walne zgromadzenie European Alliance of News Agencies, na którym odbyło się głosowanie nad wykluczeniem TASS z tej organizacji. I przegraliśmy. TASS nie został wykluczony. Później na wniosek austriackiej agencji głosowano zawieszenie w prawach członka i na to większość się zgodziła" - poinformował. "Po głosowaniu rozmawiał z szefami dwóch agencji z południowej Europy, którzy zapytali go +dlaczego Ukraina tak się bije z tymi ruskimi? Po co w ogóle walczą? Przecież i tak przegrają+. Potem dałem im wykład z historii" - mówił.

"Na koniec, kiedy już byliśmy pod hotelem, szef na odchodnym rzucił mi przez ramię: +a w tym Auschwitz to naprawdę jest polski obóz?+". Wtedy zaprosiłem go do Polski na event Media Przyszłości i zaproponowałem, że przy okazji zorganizuję dla niego zwiedzanie Auschwitz. On tam pojechał. Kiedy go spotkałem, nie był w stanie wydobyć z siebie ani słowa. Powiedział jedynie: +przepraszam, to zostanie ze mną do końca życia+" - dodał.

Dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich dr Łukasz Kamiński podkreślił, że dezinformacja nie jest tym samym co fake news. "Najlepsza dezinformacja opiera się na informacjach prawdziwych" – powiedział.

Przypomniał, że dezinformacja była wykorzystywana od starożytności, ale możliwości działań dezinformacyjnych rosną wraz z postępem techniki".

Zaznaczył także, że "bardzo łatwo jest manipulować historią". "Historia mierzy się z różnicą poglądów, sprzecznością interpretacji i chociażby granica między tym, co jest debatą a świadomą dezinformacją jest nieczytelna, także z punktu widzenia odbiorców" – dodał.

"Historia jest bardzo niebezpiecznym narzędziem, ponieważ o pamięć i przeszłość jest oparta ludzka tożsamość każdej wspólnoty. Uderzanie w pamięć historyczną jest elementem bardzo skutecznym i potencjalnej destabilizacji" – powiedział Kamiński.

masz / pap
Autor artykułu:
masz / pap
Author widget background

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Co kupno Warner Bros. przez Netfliksa zmieni w Polsce? Pracownicy TVN dostali list od szefa WBD

Co kupno Warner Bros. przez Netfliksa zmieni w Polsce? Pracownicy TVN dostali list od szefa WBD

Prasa umiera? Skądże! Wydawca "Vogue Polska" wprowadzi do Polski kolejny luksusowy tytuł [TYLKO U NAS]

Prasa umiera? Skądże! Wydawca "Vogue Polska" wprowadzi do Polski kolejny luksusowy tytuł [TYLKO U NAS]

"Święta marzeń" w piosence Polsatu na Boże Narodzenie. Ibisz świętym Mikołajem

"Święta marzeń" w piosence Polsatu na Boże Narodzenie. Ibisz świętym Mikołajem

Będzie mega fuzja. Netflix kupuje Warner Bros. Discovery bez telewizji

Będzie mega fuzja. Netflix kupuje Warner Bros. Discovery bez telewizji

Gwiazdor Modern Talking na Sylwestrowej Mocy Przebojów Polsatu. Obok Zenek Martyniuk, Beata Kozidrak i Skolim

Gwiazdor Modern Talking na Sylwestrowej Mocy Przebojów Polsatu. Obok Zenek Martyniuk, Beata Kozidrak i Skolim

Globalna awaria Cloudflare. Nie działała Canva, Downdetector i sklepy online

Globalna awaria Cloudflare. Nie działała Canva, Downdetector i sklepy online