Komisja Europejska jest w trakcie oceny, w ramach kontroli antymonopolowej, czy transakcja nie doprowadzi do zaburzenia konkurencyjności na unijnym rynku. Pierwotnie miała ogłosić decyzję w tej sprawie 7 lipca, ale złożona przez Paramount oferta opóźni rozstrzygnięcie do 22 lipca.
Paramount napisał w oświadczeniu, że jest "pewny, iż to rozwiązanie bezpośrednio i kompleksowo odpowiada na wszelkie obawy wyrażone we wstępnej ocenie Komisji Europejskiej i wspiera drogę do terminowego zatwierdzenia".
O tym, że zaproponowane przez koncern tzw. środki zaradcze, najprawdopodobniej przekonają KE do zatwierdzenia przejęcia, poinformowała w zeszłym tygodniu agencja Reutera, powołując się na swoje źródło. Według niego, Paramount zamierza porzucić współpracę z Universal Pictures w zakresie dystrybucji filmów, aby odpowiedzieć na obawy KE dotyczące naruszenia przepisów antymonopolowych wyrażane przez właścicieli europejskich kin.

Dziś w portfolio Paramount znajdują się m.in. Paramount Pictures, CBS, Nickelodeon, MTV i platforma Paramount+. Z kolei Warner Bros. Discovery kontroluje m.in. HBO, platformę Max, CNN, Warner Bros. Studios, Discovery Channel oraz Cartoon Network, a w Polsce – TVN.
Zgodnie z unijnym prawem Komisja Europejska może zatwierdzić transakcję bezwarunkowo, zgodzić się na nią po przedstawieniu środków zaradczych przez strony lub wszcząć pogłębione postępowanie antymonopolowe, jeśli uzna, że połączenie mogłoby ograniczyć konkurencję na rynku medialnym i streamingowym.
Zielone światło na przejęcie Warner Bros. Discovery przez Paramount Skydance, firmę Davida Ellisona, wydał już resort sprawiedliwości w USA. Na drodze tej transakcji wciąż mogą jednak stanąć władze stanowe, które rozważają sądową skargę.

Byłoby to drugie w ciągu dwóch lat megaprzejęcie koncernu medialnego przez przyjazny administracji prezydenta Donalda Trumpa (po przejęciu Paramount przez Skydance).
Koncern kierowany przez Davida Ellisona od ogłoszenia pod koniec lutego przejęcia Warner Bros. Discovery sukcesywnie uzyskuje zgody w różnych krajach zgody na przejęcie Warner Bros. Discovery. Na transakcję zgodzili się m.in. regulatorzy rynkowi w Arabii Saudyjskiej, Nowej Zelandii, Serbii, Północnej Macedonii i na Ukrainie oraz organa kontrolujące obszar inwestycji zagranicznych w Niemczech, Słowenii, Belgii, Czechach, Nowej Zelandii, Włoszech, Francji i Rumunii.
Półtora tygodnia temu koncern informował, że "zielone światło" dały podobne instytucje w Hiszpanii i Chinach. W ostatnich dniach uzyskał zaś zgody od regulatorów rynkowych w Kuwejcie i Austrii oraz od rządu w Australii.

Żeby sfinalizować transakcję, Paramount Skydance musi jeszcze otrzymać zgody m.in. w Wielkiej Brytanii. Kilka dni temu tamtejsza minister kultury Lisa Nandy stwierdziła , że rozważa interwencję w sprawie przejęcia Warner Bros. Discovery. Spółki mają czas do 6 lipca na przedstawienie ostatecznych stanowisk, zaś rząd chce sprawdzić wpływ transakcji na pluralizm mediów i ofertę dla odbiorców w Wielkiej Brytanii.
źródło części tekstu: PAP











