Platforma Mediowa Point Group zamyka kolejny tytuł drukowany

Platforma Mediowa Point Group zdecydowała o zamknięciu wydawanego od 1998 roku magazynu studenckiego “?dlaczego” oraz towarzyszącego mu serwisu internetowego. Spółka tłumaczy, że projekt przestał mieć potencjał rozwoju.

pp
pp
Udostępnij artykuł:

Magazyn studencki „?dlaczego“ był pierwszym tytułem, od którego prezes i główny akcjonariusz PMPG SA, Michał M. Lisiecki, jeszcze jako student rozpoczął tworzenie firmy wydawniczej. - Dzisiaj, jako spółka giełdowa, patrzymy na rynek głównie przez pryzmat potrzeb konsumenckich i rentowoności projektów - komentuje decyzję o zamknięciu “?dlaczego” Michał M. Lisiecki.

Tytuł ukazywał jako płatny miesięcznik aż do września ub.r., gdy został przekształcony w magazyn  bezpłatny, rozdawany na uczelniach, m.in. przez hostessy. Rozpoczęto wtedy też wydawanie pod jego marką dodatku dołączanego raz w miesiącu do tygodnika “Wprost” (on także znika).

Nakład bezpłatnego “?dlaczego” wynosił wiosną br. ok. 70 tys. egz., jesienią 2010 roku było to 130 tys. egz. Z kolei średnia sprzedaż ogółem tytułu w okresie od stycznia do czerwca 2010 roku, gdy był jeszcze pismem płatnym, wyniosła 31 020 egz. przy średnim nakładzie na poziomie 59 979 egz. (dane ZKDP).

- Przekształcenie magazynu w wydawnictwo bezpłatne pozwoliło znacząco przedłużyć życie produktu, jednak w ocenie zarządu, inwestycje w segment młodzieżowy przyniosłyby znacząco mniejszy zwrot z inwestycji niż inne przedsięwzięcia, na których obecnie spółka się koncentruje - tłumaczy nam Anna Pawłowska-Pojawa, PR manager PMPG. Przypomnijmy, że jesienią br. wydawnictwo wprowadzi na rynek dwutygodnik “Bloomberg Businessweek Polska” (więcej na ten temat).

Ostatni numer “?dlaczego” ukazał się w czerwcu br., zaś witryny dlaczego.com.pl i korba.pl znikną z internetu z końcem sierpnia br. Dla projektu pracowały trzy osoby zatrudnione na etatach oraz 10 współpracowników. Jak informuje nas Pawłowska – Pojawa, część z tych osób już otrzymała propozycje pracy w PMPG, część podjęła inne zajęcia poza firmą. Szczegółów jednak nie podaje. Wiadomo, że w PMPG pozostaje redaktor naczelny “?dlaczego” Michał Gajewski.

“?dlaczego” to drugi drukowany magazyn, który został zlikwidowany przez PMPG w ostatnim czasie. W maju br. ukazał się ostatni numer miesięcznika muzycznego “Machina”. Tamten projekt pozostał jednak w postaci ukazującego w internecie e-tygodnika oraz portalu Machina.pl (dowiedz się więcej).

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Łatwogang robi przerwę od social mediów. Ostrzega przed oszustami

Łatwogang robi przerwę od social mediów. Ostrzega przed oszustami

Republika, wPolsce24 i Polsat najczęściej karane przez KRRiT

Republika, wPolsce24 i Polsat najczęściej karane przez KRRiT

Łatwogang z największym wzrostem obserwujących na Instagramie

Łatwogang z największym wzrostem obserwujących na Instagramie

Niepewność ekonomiczna i presja technologiczna globalnymi wyzwaniami dla PR

Niepewność ekonomiczna i presja technologiczna globalnymi wyzwaniami dla PR

TVP Info wraca do pielgrzymki papieża sprzed 35 lat. Rusza "Dekalog według Jana Pawła II"

TVP Info wraca do pielgrzymki papieża sprzed 35 lat. Rusza "Dekalog według Jana Pawła II"

Agencja oLive media promować będzie region Jeziora Garda

Agencja oLive media promować będzie region Jeziora Garda