##NEWS http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/rynek-reklamowy-jaki-byl-w-2015-roku-co-wydarzy-sie-w-2016-agencje ##
##NEWS http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/w-2016-roku-content-marketing-bogatszy-w-tresci-odbiorcy-bardziej-wymagajacy-a-pomiar-efektow-coraz-wazniejszy_1 ##
##NEWS http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/polskie-agencje-interaktywne-podsumowuja-2015-rok-i-prognozuja-co-wydarzy-sie-w-2016-roku ##
##NEWS http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/reklama-internetowa-co-wydarzylo-sie-w-2015-roku-jaki-bedzie-2016-rok-wydawcy-sieci-domy-mediowe ##
##NEWS http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/podsumowanie-2015-roku-w-social-media-prognozy-na-2016-wydawcy-i-agencje ##
##NEWS http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/internet-i-marketing-mobilny-jak-minal-2015-rok-co-wydarzy-sie-w-2016 ##
##NEWS http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/marketing-w-wyszukiwarkach-podsumowanie-2015-roku-prognozy-na-2016 ##

##NEWS http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/podsumowanie-2015-roku-w-branzy-e-commerce-prognozy-na-2016-rok ##
##NEWS http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/wydawcy-internetowi-jak-uplynal-2015-rok-co-zdarzy-sie-w-2016 ##
##NEWS http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/vod-i-wideo-w-internecie-podsumowanie-2015-roku-prognozy-na-2016 ##
##NEWS http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/reklama-zewnetrzna-jaka-byla-w-2015-roku-co-nastapi-w-2016-roku ##
##NEWS http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/rynek-reklamowy-podsumowanie-2015-roku-i-prognozy-na-2016-wedlug-domow-mediowych ##
Mariusz Spisz, prezes Multikino Media

Wydarzenie roku„Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy” w reżyserii J.J. Abramsa to najbardziej wyczekiwana premiera ostatnich lat i najważniejsze wydarzenie w branży filmowej oraz w branży reklamy kinowej w Polsce i na świecie. O tym, że film odniesie ogromny sukces wiedzieliśmy już w pierwszym tygodniu od uruchomienia przedsprzedaży w sieci Multikino, gdy prawie 3 bilety były sprzedawane w każdej minucie, a w każdej godzinie prawie 167 sztuk. Natomiast w ciągu dnia sieć Multikino sprzedawała średnio 4005 biletów.
Kampania promująca „Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy” na całym świecie była prowadzona na najwyższym poziomie, budując napięcie wśród fanów Star Wars do ostatniej minuty przed premierą. Ten film to bezdyskusyjny blockbuster i każda marka jeszcze przed premierą szukała możliwości zaistnienia przy tym tytule. Dziś już wiemy, że były to słuszne decyzje, ponieważ „Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy” pobiły box office’y na całym świecie! W weekend otwarcia obraz Abramsa zarobił 529 mln dolarów bijąc rekord największego globalnego otwarcia! Ale to nie jedyny rekord, ponieważ film pobił również rekord najwyższych wpływów w USA z niedzieli, największych wpływów z wieczornych pokazów czwartkowych oraz największych przychodów z jednego dnia! W Polsce film ustanowił rekord otwarcia pod względem wpływów ze sprzedaży biletów w wysokości 18 mln zł i to w okresie przedświątecznym, który w naszym kraju uważany jest w polskich kinach za martwy. Jak widać nic bardziej mylnego! Takie wydarzenie jak premiera nowej części Star Wars jest w stanie przyćmić nawet przedświąteczną gorączkę przygotowań.

Sukces rokuDzięki takim wydarzeniom jak premiera „Gwiezdnych wojen: Przebudzenia Mocy”, „Listom do M. 2”, które zanotowały w Polsce najlepsze otwarcie polskiego filmu w historii, nowym przygodom Jamesa Bonda w filmie „Spectre” oraz „Pięćdziesięciu twarzom Greya” osiągniemy w Polsce lepszy wynik frekwencyjny niż w 2014 roku, a możliwe, że zostanie ustanowiony rekord frekwencyjny na poziomie 45 mln widzów. Jeśli się to uda, to średnia wizyt w kinie wśród Polaków w ciągu roku przekroczy jedno wyjście. Niech Moc będzie z nami!
Porażka rokuSukces polskich filmów i zagranicznych blockbusterów wskazuje na to, że w roku 2015 nie poznamy smaku porażki.
Człowiek rokuLuke Skaywalker! Gdy w październiku 2012 roku pojawiła się informacja, że powstaną kolejne epizody „Gwiezdnych wojen” świat oszalał! Social media i portale www huczały o nadchodzącej premierze. W mediach pojawiały się spekulacje kogo zobaczymy 18 grudnia na wielkim ekranie. Kolejne trailery zdradzały coraz więcej, a fani wyczekiwali żeby na wielkim ekranie zobaczyć dawnych bohaterów. Oczekiwanie właśnie na Luka Skywalkera budowało napięcie i bezdyskusyjnie wpłynęło i wpłynie na chęć zobaczenia jeszcze w tym roku „Gwiezdnych wojen: Przebudzenia Mocy” w kinach.

Kampania / projekt rokuWe wrześniu 2015 r. Multikino Media mające w ofercie między innymi kina sieci Multikino oraz Cinema 3D i Tandem Media odpowiedzialne za reklamę w kinach sieci Helios wprowadziły na rynek „Złote Lwy” - unikalny na polskim rynku pakiet reklamy klinowej. Współpraca dwóch wiodących brokerów reklamy kinowej w Polsce zaowocowała powstaniem pakietu, który obejmuje: 3 sieci nowoczesnych multipleksów, 66 miast, 94 kina, 528 ekranów oraz ponad 21 mln widzów rocznie. Powstanie wspólnej oferty Multikino Media i Tandem Media, to ważny moment dla branży reklamy kinowej, który powinien przełożyć się na jej dalszy rozwój i wzrost wydatków na działania w kinie. Udostępniając reklamodawcom ofertę Złote Lwy liczymy na to, że jeszcze chętniej będą oni korzystali z możliwości jakie daje im kino. Kino, które jeszcze nigdy nie oferowało takiego zasięgu.

Trend rokuW 2015 roku zauważyliśmy rosnącą grupę klientów, którzy poza standardową kampanią on screen poszukują innowacyjnych rozwiązań i chętnie korzystają na przykład z aplikacji Multiworld pozwalającej na rozszerzanie znakowanych formatów reklamowych w kinach sieci Multikino oraz uzyskanie dodatkowych informacji o produkcie. W 2015 roku z potencjału aplikacji Multiworld skorzystały między innymi: marka Seat, która wykorzysta ją w promocji najnowszego modelu samochodu - Cupra 280, James Bond Fragrances w celu promocji zapachu James Bond 007 Seven dla mężczyzn oraz firma Nestle Polska w celu zaprezentowania płatków Lion.
Prognoza na 2016 rokW 2016 roku przewidujemy dalszy rozwój mobilnej aplikacji Multikina - Multiworld i powiązanych z nią usług oraz ofert specjalnych. Ponadto w kinach naszych sieci pojawi się social wi-fi, a do kin wkroczy rozszerzona rzeczywistość oraz pojawią się pierwsze w Polsce interaktywne bloki reklamowe testowane obecnie już w kinach w Kanadzie czy Wielkiej Brytanii.

Patrząc na rozwój aplikacji mobilnej Multiworld w 2015 roku i zainteresowanie nią wśród reklamodawców spodziewamy się, że zmiany w obrębie digitalu, które wkroczą do kin spotkają się z dużym zainteresowaniem wśród klientów Multikino Media. Widzimy ogromny potencjał również w beaconach, które obecnie testujemy, ale w przyszłości dadzą one możliwość realizacji kampanii dla klientów zewnętrznych, uzupełniając standardowe nośniki będące w ofercie Multikino Media.
Na kolejnych podstronach wypowiedzi przedstawicieli New Age Media, Mindshare Polska, KinAds i Universal McCann.
Bianka Pawlewska, international general manager w New Age Media

Wydarzenie rokuMówiąc o naszej specjalizacji, jaką jest kino, ale nie tylko - pomimo iż głośna ekranizacja powieści E.L. James „Pięćdziesiąt twarzy Greya” też stała się absolutnym hitem kasowym w kinach na całym świecie, w tym również w Polsce - rekord „otwarcia” i najbardziej kasowe walentynki w historii kina oraz w sumie ponad 1,8 mln widzów, to jednak za najważniejsze wydarzenie w naszej branży w ujęciu globalnym uważam premierę kolejnej części epopei kosmicznej „Gwiezdne Wojny” - „Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy”… Warto spojrzeć choćby na różnorodność zarówno metod promowania tego tytułu (np. poprzez narzędzia w mediach społecznościowych), ale również mnogość kontekstów, w jakich bohaterowie filmu byli pokazywani, czy wręcz wykorzystywani… Na naszym polskim podwórku pojawiło się szereg odniesień nawet jawnie politycznych… Zatem można powiedzieć, ze postaci z tego filmu stają się nie tylko masowymi ikonami popkultury, ale wręcz archetypami pewnych postaw i znaczeń.

Sukces rokuNiewątpliwym sukcesem dla całej branży kinowej w Polsce jest kolejny rekord w sprzedaży biletów. W tym roku kina odwiedziły ponad 42 miliony widzów. Liczba ta stale rośnie, a (w momencie pisania tekstu) rok jeszcze nie jest zamknięty. Do historii z pewnością przejdzie także noc z 22 na 23 lutego 2015 i 87. gala rozdania Oscarów, podczas której „Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego została uhonorowana Oscarem w kategorii najlepszy obraz nieanglojęzyczny. Choć Polska walczyła o nagrodę w tej kategorii już dziesięciokrotnie, do tej pory żadnemu polskiemu twórcy nie udało się zdobyć wymarzonej statuetki. To wielki triumf polskiego kina.
Warto wyróżnić także „Listy do M 2”, które stały się najpopularniejszą komedią wyświetlaną w polskich kinach po 1989 r. Film ten obejrzało już ponad 2,7 mln widzów.

Porażka rokuW w poprzednich latach polskie produkcje kinowe stanowiły w zestawieniach Box Office zdecydowaną czołówkę, a w tym roku… Trochę przewrotnie powiem, że gdyby popularne „Listy do M 2” nie zrobiły świetnego wyniku (ponad 2,7 mln widzów!) i fantastyczna „Ida” nie dostała Oskara, musielibyśmy powiedzieć, że był to słaby czas dla polskich filmów w zestawieniu z hitami zagranicznymi. Na szczęście polscy twórcy filmowi już nie raz udowodnili, że stać ich na produkcje nie tylko dobre, ale również kasowe. Czekamy na premiery w 2016 roku!
Człowiek rokuFakt, że w 2015 roku (po dwóch latach od premiery) „Ida” otrzymała Oskara w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny” mówi sam za siebie…Tytuł człowieka roku należy się więc nie tylko reżyserowi Pawłowi Pawlikowskiemu, który pokazał prawdziwą klasę, ale także całemu polskiemu zespołowi „Idy”, któremu udało się skutecznie dotrzeć do Hollywood i wypromować ten film.

Kampania / projekt rokuW tym roku chcielibyśmy wyróżnić McDonald’s za konsekwencję i skuteczność w budowaniu wartości marki poprzez różnorodność działań komunikacyjnych, w tym za umacniające się partnerstwo z kinem, czyli M IMAX oraz wspólny z Cinema City program „Filmowe poniedziałki z McDonald's”.
Trend rokuMarketerzy zarówno w Polsce, jak i na świecie coraz bardziej starają się w komunikacji przekazywać autentyczne emocje, a kino doskonale wpisuje się ten trend, gdyż ułatwia i pogłębia percepcję, także na poziomie emocji. Należy zwrócić uwagę na to, że nie sprawdziły się „przepowiednie” mówiące o spadkach w kinie…, wręcz przeciwnie, mieliśmy kolejne rekordy sprzedaży biletów. Bowiem żadne inne masowe medium nie dostarcza widzom takich emocji i nie oferuje takiego wachlarza możliwości technologicznych w kontekście samego odbioru. Mam na myśli zarówno technikę dzisiejszej projekcji oraz komfort odbioru w nowoczesnych salach kinowych, jak również możliwości jakie dają np. kino M IMAX, projekcje 3D, czy technologia w kinach Škoda 4DX.
Prognoza na 2016 rokW 2016 roku powrócą do kin nowe polskie produkcje jak "Excentrycy" Janusza Majewskiego, "Pitbull. Pałacowi vs miastowi" Patryka Vegi, "Planeta Singli" reżysera pierwszych "Listów do M." Mitji Okorna, czy „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego oraz zagraniczne superprodukcje. Będą to zupełnie nowe, ale i dobrze znane tytuły, jak „Kung Fu Panda 3”, „Epoka lodowcowa 5: Mocne uderzenie”, „Gdzie jest Dory”(kontynuacja „Gdzie jest Nemo”), “Batman v Superman: Dawn of Justice”, “Alicja po drugiej stronie lustra”, „Bridget Jones's Baby”, a także „Księga Dżungli”, „Zwierzogród”, „Angry Birds”, „Warcraft” (film na podstawie kultowej gry), czy “Rogue One: A Star Wars Story”, które najprawdopodobniej podbiją serca i umysły widowni oraz przyczynią się do spektakularnych sukcesów kina w Polsce. Ponadto CineWorld, do której należy również Cinema City w 2016 roku najprawdopodobniej stanie się największą siecią kin w całej Europie, posiadającą ponad 2200 ekranów.
Maciej Świątek, director pionu client leadership w Mindshare Polska
Wydarzenie rokuZ perspektywy rynku reklamowego w Polsce, wydarzeniem roku w kinie było usamodzielnienie się sieci Helios. Po latach partnerstwa z Cinema City sieć postanowiła stać się oddzielnym biurem reklamy, zarządzanym przez Agorę (właściciela).
Sukces rokuMiano sukcesu roku wywalczyła sobie polska produkcja Listy do M. 2. Komedia ta po raz kolejny pokazała, że polskie kino jest w stanie „robić wynik”, pod warunkiem, że jest oparte na dobrym pomyśle. Obsada i sprawdzony koncept pierwszej części powodują, że tytuł ten długo będzie gościł w zestawieniach produkcji, które osiągnęły najwyższą frekwencję.
Porażka rokuZa porażkę uznałbym kolejny rok sporów o długość reklam przed filmami. Z badań rynkowych (także tych realizowanych przez Mindshare) wynika, że większość widzów nie spóźnia się do kina, dlatego w przyszłości zbyt długie breaki mogą być nie tylko barierą przed pójściem do kina, ale także czynnikiem osłabiającym skuteczność przekazu reklamowego. Dobrze, aby dostawcy dbali o trzymanie się z góry założonych limitów.
Człowiek rokuCzłowiekiem roku jest typowy „Kowalski”, który coraz częściej chodzi do kina. Wszystko wskazuje na to, że 2015 będzie kolejnym rokiem, kiedy liczba sprzedanych biletów przekroczy 40 mln. Cieszy fakt, że w coraz bardziej multimedialnym świecie, kino jest nadal popularne i lubiane, mimo dość wysokich cenach biletów.
Kampania / projekt rokuTrudno mi wskazać jedną kampanię, która w minionym roku zrobiła na mnie tak duże wrażenie, aby wyróżnić ją na tle całego rynku. Niemniej jednak doceniam wszelkie inicjatywy, które opierają się na komunikacji dedykowanej ekranom kinowym. Marketerzy coraz częściej decydują się na specjalny spot kinowy (nawet jeśli jest on jedynie dłuższą wersją spotu telewizyjnego), realizują akcje łączące zakup produktu ze zniżką na bilet albo proponują formy interakcji w hallu czy z ekranem. Tego typu działania pokazują, że kino to coś więcej niż kolejny ekran po telewizji i internecie, a jednym z ostatnich przykładów takich działań jest choćby aktywacja Lecha Poznań, gdzie z ekranu do swoich podopiecznych (siedzących na widowni piłkarzy z pierwszego zespołu) przemówił trener Jerzy Urban.
Trend rokuOprócz rosnącej sprzedaży biletów, widać, że kino staje się coraz bardziej multimedialnym obiektem. W kinie możemy nie tylko oglądać film, ale miejsce to daje nam też szanse interakcji m.in. z plakatami, aplikacjami, a nawet z ekranem.
Prognoza na 2016 rokSpodziewam się, że kino utrzyma poziom zainteresowania, który udało mu się wygenerować w tym roku. Delikatny wzrost lub spadek sprzedanych biletów będzie zależał od atrakcyjności premier. Rok z Bondem, nowymi „Gwiezdnymi Wojnami” czy „Listami do M. 2” może się prędko nie powtórzyć, ale wierzę, że inne filmy również przyciągną Polaków przed srebrny ekran. Rozwój tego segmentu upatruję w jeszcze większej interakcji z widzami - zarówno w hallu, jak i w sali kinowej np. podczas wyświetlania reklam czy zwiastunów.
Kinga Dołęga-Lesińska, prezes KinAds
Wydarzenie rokuRok 2015 okazał się wyjątkowy dla całego rynku kina i filmu. Plejada znakomitych gwiazd, tytułów i miliony Polaków przed wielkim ekranami.
Niewątpliwie wydarzeniem 2015 roku była premiera najnowszego Bonda w Polsce i na świecie. Emocje rosły z każdym tygodniem do premiery. Premiera Bonda wywołała ogromne poruszenie w świecie reklamy i mediów, była lokomotywą, która nakręciła sprzedaż reklam, kontentu.
Sukces rokuOdpowiedź jest prosta - „Gwiezdne wojny”. Spektakularny wynik frekwencyjny, od dekady wyczekiwany przez fanów małych i dużych. To film łączący pokolenia.
W 2015 roku w KinAds wydarzyło się wiele większych i mniejszych sukcesów. Z cała pewnością dynamiczny rozwój oferty, kilkadziesiąt nowych kin, które dołączyło do portfolio firmy, wzmocniony zespół doradców, grupa wiernych klientów oraz nowych reklamodawców. Jest to wynik pięcioletniej ciężkiej pracy i pasji. Porażka rokuImponuje mi filozofia biznesu Izraela gdzie jest najwyższy wskaźnik start upów, ponieważ jest to kraj, który rozwija się przez porażki. Każda porażka, błąd to nowa wiedza na przyszłość. Głęboko wierzę, że z każdym dniem jesteśmy lepszymi ludźmi, szefami, rodzicami ponieważ pracujemy nad sobą i podnosimy się z każdej porażki.
Człowiek rokuJan Kulczyk. Bardzo przeżyłam odejście Jana Kulczyka. Tak potwornie smutne informacje zatrzymują nas na chwile w tej codziennej gonitwie biznesowej....zadajemy sobie pytanie: po co to wszystko?
Kampania / projekt rokuJestem zachwycona kampanią Allegro. Seria spotów emitowana w mediach (w tym w kinie) to niesamowity kunszt kreatywnych, piękny przekaz w obrazku i muzyce.
Bardzo podobał mi się też projekt Fundacji Dzieci Niczyje, któremu partnerowaliśmy. Kampania „Sekret” realizowana w wąskim zakresie w kinie, miała szeroki wydźwięk viralowy ale przede wszystkim dzięki tej kampanii wpłynęło wiele środków na pomoc dla dzieci.
Jestem dumna, z tego, że KinAds jest innowatorem wielu ciekawych rozwiązań i aktywizuje rynek reklamodawców kinowych. Bardzo dobrze oceniam kampanie na dużym ekranie w sieci kin KinAds połączonych z projektem Happy Seats. To nasz autorski projekt. To aktywność, która daje wiele radości widzom, zaskakuje i zachęca do kolejnego przyjścia do kina.
Trend rokuDziś w świecie clutteru reklamowego, unikania reklam kino jest tym bardzo jakościowym miejscem gdzie mamy czas, jest ogromny ekran a do tego super nagłośnienie. Nastawienie widzów kinowych do reklam jest niesamowite. Oglądamy jest z taką samą atencją jak zwiastuny filmów.
Angażowanie, interakcja z odbiorcą reklamy, wielowątkowość, 360 stopni. To co różni polski rynek od zagranicznego - jesteśmy na dobrej drodze aby spoty, przekazy reklamowe, kreacje, product placement były subtelniejsze, z większą dozą artyzmu.
Prognoza na 2016 rokZapowiada się bardzo dobry rok dla kina i filmu. Prognozuje wzrost przychodów z tytułu reklamy kinowej o ok 2-3 proc. Cały rynek mediów stabilnie będzie rósł. Życzę wszystkim klientom oraz mediom wielu ciekawych, kreatywnych, wyjątkowych kampanii i nielimitowanych budżetów reklamowych...
Alfred Ejsmont, radio, outdoor, ambient & cinema director w Universal McCann
Wydarzenie roku „Złote Lwy” - wspólny projekt reklamowy konkurujących do tej pory podmiotów (Multikina i Agory/Heliosa)
Sukces rokuW Polsce: Prawdopodobny rekord frekwencyjny.Na świecie: Oscar dla „Idy”
Porażka rokuNie przypominam sobie jakiś spektakularnych porażek
Kampania / projekt roku (w Polsce)W Polsce: Allegro/Dukaj
Prognoza na 2016 rokOtwarcie nowej sagi „StarWars” jako koło zamachowe dla wzrostu rynku kinowego i branży ściśle z nią współpracujących.











