Polskie Radio chce dotacji dla swojego archiwum

Polskie Radio kolejny raz apeluje o dotację - tym razem dla swojego archiwum. Radio argumentuje, że w sytuacji "drastycznego" spadku wpływów z abonamentu bez zewnętrznego wsparcia będzie musiało wycofać się z utrzymywania i cyfryzacji zbiorów archiwalnych, które kosztują spółkę ok. 3 mln zł rocznie.

Redakcja Wirtualne Media
Redakcja Wirtualne Media
Udostępnij artykuł:

- Utrzymanie działań na niezmienionym poziomie możliwe jest tylko po uzyskaniu znacznego i szybkiego wsparcia finansowego ze strony: Narodowego Archiwum Cyfrowego, Dyrekcji Archiwów Państwowych i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - oświadczyło Polskie Radio w przesłanym do portalu Wirtualnemedia.pl komunikacie.

To nie pierwszy apel publicznej radiofonii o zewnętrzne wsparcie finansowe. Wcześniej radio wnioskowało już do ministrów: rolnictwa i rozwoju wsi oraz prezesa Głównego Urzędu Statystycznego o pieniądze na audycje o powszechnym spisie rolnym.

Zarząd radia poprosił ministra kultury o wsparcie projektów kulturalnych, ministra spraw zagranicznych - o zwiększenie poziomu finansowania dla Polskiego Radia dla Zagranicy, ministrów: obrony narodowej, Skarbu Państwa oraz spraw wewnętrznych i administracji - o powiększenie środków finansowych na realizację zadań o charakterze państwowym, a ministra Skarbu Państwa - o zwiększenie kapitału zakładowego.

Z kolei władzom samorządowym Mazowsza, Małopolski i Wielkopolski radio zaproponowało, by przejęły od niego finansowanie: Polskiej Orkiestry Radiowej, Chóru Polskiego Radia oraz Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus". Polskie Radio oświadczyło też, że z końcem roku wypowiada umowę Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach i zaprzestaje jej dalszego finansowania.

W miniony czwartek prezes Polskiego Radia Jarosław Hasiński rozmawiał o trudnej sytuacji finansowej spółki z ministrem kultury Bogdanem Zdrojewskim. Do 10 stycznia Ministerstwo Kultury ma określić dokładną kwotę, jaką wesprze Polskie Radio. Na początek minister zadeklarował ok. 5-6 mln zł.

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Ziętara zginął, bo był dziennikarzem. Kto i dlaczego straszy teraz media, które o tym piszą?

Ziętara zginął, bo był dziennikarzem. Kto i dlaczego straszy teraz media, które o tym piszą?

KRRiT przedłuża koncesje. Chodzi m.in. o stacje Polsatu i Canal+

KRRiT przedłuża koncesje. Chodzi m.in. o stacje Polsatu i Canal+

Polsat Box udostępnił za darmo wiele kanałów

Polsat Box udostępnił za darmo wiele kanałów

Współpracownica Agory bez pieniędzy po porodzie? Firma odpowiada "Solidarności"

Współpracownica Agory bez pieniędzy po porodzie? Firma odpowiada "Solidarności"

KRRiT zaakceptowała plany mediów publicznych. Co z likwidacją kanałów TVP?

KRRiT zaakceptowała plany mediów publicznych. Co z likwidacją kanałów TVP?

Dwa nowe tytuły w ofercie InPostu. Zamówisz je do Paczkomatu

Dwa nowe tytuły w ofercie InPostu. Zamówisz je do Paczkomatu