RMF FM nadal liderem, ale wyraźnie traci. Radio Eska mocno w górę

RMF FM pozostaje zdecydowanym liderem rynku radiowego w Polsce, ale w najnowszej fali badania Radio Track zanotowało wyraźny spadek. W okresie lipiec–wrzesień 2026 roku stacja miała 27,3 proc. udziału w czasie słuchania, o 0,7 pkt proc. mniej niż w poprzedniej fali. Spadek zaliczyło też VOX FM. Rosną natomiast Jedynka, Trójka i Antyradio. Wśród sieci radiowych zdecydowanie w górę poszło Radio Eska.

Adrian Gąbka
Adrian Gąbka
Udostępnij artykuł:
RMF FM nadal liderem, ale wyraźnie traci. Radio Eska mocno w górę
Reżyserka RMF FM
Fot. AG

Jesteś z branży mediów, marketingu i PR? Obserwuj nas na LinkedIn.

Według badania Radio Track realizowanego przez Kantar Polska udział RMF FM w czasie słuchania w okresie lipiec–wrzesień 2026 roku wyniósł 27,3 proc. W bezpośrednio poprzedniej fali, obejmującej czerwiec–sierpień 2026 roku, było to 28 proc. Oznacza to spadek o 0,7 pkt proc. W ujęciu rocznym strata jest jeszcze większa. W okresie lipiec–wrzesień 2025 roku RMF FM miało 29 proc. udziału, czyli o 1,7 pkt proc. więcej niż obecnie.

Radio ZET też traci

Drugie miejsce utrzymało Radio ZET z wynikiem 14,1 proc. udziału w czasie słuchania. W poprzedniej fali było to 14,2 proc., więc stacja straciła 0,1 pkt proc. Rok wcześniej Radio ZET osiągało 14,6 proc. udziału. W ujęciu rocznym jego wynik zmniejszył się zatem o 0,5 pkt proc. Dystans między RMF FM a Radiem ZET wynosi obecnie 13,2 pkt proc. W poprzedniej fali przewaga lidera wynosiła 13,8 pkt proc., a rok wcześniej 14,4 pkt proc.

Trzecie miejsce zajęła Jedynka. Program 1 Polskiego Radia uzyskał 5,3 proc. udziału, wobec 5,1 proc. w okresie czerwiec–sierpień. Oznacza to wzrost o 0,2 pkt proc. W ujęciu rocznym poprawa jest większa – rok wcześniej stacja miała 4,6 proc., a więc zyskała 0,7 pkt proc.

Słuchalność radia: stacje ogólnopolskie i ponadregionalne (lipiec–wrzesień 2026)
Stacja Cze–Sie 2026 Lip–Wrz 2026 Zmiana
RMF FM28,00%27,30%▼ 0,70 pp
Radio ZET14,20%14,10%▼ 0,10 pp
Jedynka – Program 1 Polskiego Radia5,10%5,30%▲ 0,20 pp
Radio VOX FM4,30%3,70%▼ 0,60 pp
Trójka – Program 3 Polskiego Radia2,30%2,50%▲ 0,20 pp
Antyradio2,00%2,30%▲ 0,30 pp
Radio TOK FM1,90%1,80%▼ 0,10 pp
Radio Maryja1,80%1,80%≈ 0,00 pp
Radio RMF Classic1,40%1,30%▼ 0,10 pp
Radio Eska ROCK1,00%1,10%▲ 0,10 pp
Dwójka – Program 2 Polskiego Radia0,50%0,50%≈ 0,00 pp
Polskie Radio 240,50%0,50%≈ 0,00 pp
Radio Wnet0,40%0,40%≈ 0,00 pp
Stacja Lip–Wrz 2025 Lip–Wrz 2026 Zmiana r/r
RMF FM29,00%27,30%▼ 1,70 pp
Radio ZET14,60%14,10%▼ 0,50 pp
Jedynka – Program 1 Polskiego Radia4,60%5,30%▲ 0,70 pp
Radio VOX FM3,80%3,70%▼ 0,10 pp
Trójka – Program 3 Polskiego Radia2,10%2,50%▲ 0,40 pp
Antyradio2,50%2,30%▼ 0,20 pp
Radio TOK FM2,10%1,80%▼ 0,30 pp
Radio Maryja2,20%1,80%▼ 0,40 pp
Radio RMF Classic1,40%1,30%▼ 0,10 pp
Radio Eska ROCK0,80%1,10%▲ 0,30 pp
Dwójka – Program 2 Polskiego Radia0,50%0,50%≈ 0,00 pp
Polskie Radio 240,50%0,50%≈ 0,00 pp
Radio Wnet0,70%0,40%▼ 0,30 pp
Wartości przeliczone z ułamków dziesiętnych podanych w raporcie (np. 0,273 → 27,30%).
Słuchalność radia: sieci radiowe (lipiec–wrzesień 2026)
Sieć Cze–Sie 2026 Lip–Wrz 2026 Zmiana
Radio ESKA7,30%8,20%▲ 0,90 pp
Audytorium 174,90%4,90%≈ 0,00 pp
RMF MAXX3,20%2,80%▼ 0,40 pp
Radio Złote Przeboje2,70%2,70%≈ 0,00 pp
Radio Plus2,50%2,30%▼ 0,20 pp
Radio Eska21,20%1,30%▲ 0,10 pp
Radio Pogoda1,10%1,30%▲ 0,20 pp
Meloradio1,20%1,10%▼ 0,10 pp
Radio ChilliZet0,20%0,20%≈ 0,00 pp
Radio KISS FM (d. Rock Radio)0,10%0,10%≈ 0,00 pp
Sieć Lip–Wrz 2025 Lip–Wrz 2026 Zmiana r/r
Radio ESKA6,90%8,20%▲ 1,30 pp
Audytorium 174,30%4,90%▲ 0,60 pp
RMF MAXX2,90%2,80%▼ 0,10 pp
Radio Złote Przeboje2,50%2,70%▲ 0,20 pp
Radio Plus2,30%2,30%≈ 0,00 pp
Radio Eska21,10%1,30%▲ 0,20 pp
Radio Pogoda1,30%1,30%≈ 0,00 pp
Meloradio1,20%1,10%▼ 0,10 pp
Radio ChilliZet0,20%0,20%≈ 0,00 pp
Radio KISS FM (d. Rock Radio)0,30%0,10%▼ 0,20 pp
Wartości przeliczone z ułamków dziesiętnych podanych w raporcie (np. 0,082 → 8,20%). Rock Radio zmieniło nazwę na Radio KISS FM od czerwca 2026 — dane traktowane jako ciągłość tej samej sieci.

Na czwartej pozycji znalazło się Radio VOX FM, które zanotowało 3,7 proc. udziału. W poprzedniej fali było to 4,3 proc. Stacja straciła więc aż 0,6 pkt proc. i był to jeden z największych spadków w najnowszym zestawieniu. Rok wcześniej VOX FM miało 3,8 proc. udziału, co oznacza spadek o 0,1 pkt proc.

Program 3 Polskiego Radia zwiększył udział z 2,3 proc. w poprzedniej fali do 2,5 proc. obecnie. Rok wcześniej Trójka miała 2,1 proc., co oznacza wzrost o 0,4 pkt proc. w skali roku.

Jeszcze mocniej względem poprzedniego pomiaru urosło Antyradio. Stacja poprawiła wynik z 2 proc. do 2,3 proc., czyli o 0,3 pkt proc. W porównaniu z okresem lipiec–wrzesień 2025 roku, kiedy miała 2,5 proc., wynik jest jednak niższy o 0,2 pkt proc.

Radio TOK FM uzyskało 1,8 proc. udziału, wobec 1,9 proc. w poprzedniej fali. Rok wcześniej jego wynik wynosił 2,1 proc. Radio Maryja także zanotowało 1,8 proc. udziału. W porównaniu z falą czerwiec–sierpień jego wynik się nie zmienił, natomiast w ujęciu rocznym spadł o 0,4 pkt proc. – z 2,2 proc.

RMF Classic osiągnęło 1,3 proc. udziału, wobec 1,4 proc. w poprzednim pomiarze i 1,4 proc. rok wcześniej. Radio Eska Rock zwiększyło natomiast wynik z 1 proc. do 1,1 proc. W ujęciu rocznym stacja zyskała 0,3 pkt proc. Dwójka i Polskie Radio 24 zanotowały po 0,5 proc. udziału, bez zmian względem poprzedniej fali. Radio Wnet utrzymało wynik 0,4 proc.; rok wcześniej miało 0,7 proc.

Radio Eska mocno w górę

Wśród sieci radiowych zdecydowanym liderem pozostaje Radio Eska, które w okresie lipiec–wrzesień 2026 roku osiągnęło 8,2 proc. udziału w czasie słuchania. W poprzedniej fali wynik Eski wynosił 7,3 proc. Oznacza to wzrost aż o 0,9 pkt proc. W ujęciu rocznym poprawa jest jeszcze większa. W okresie lipiec–wrzesień 2025 roku sieć miała 6,9 proc. udziału, czyli o 1,3 pkt proc. mniej niż obecnie.

Drugie miejsce zajęło Audytorium 17 z wynikiem 4,9 proc. Jego udział nie zmienił się względem poprzedniej fali. Rok wcześniej sieć miała 4,3 proc., co oznacza wzrost o 0,6 pkt proc.

RMF Maxx zanotowało 2,8 proc. udziału. W okresie czerwiec–sierpień było to 3,2 proc., więc sieć straciła 0,4 pkt proc. Rok wcześniej jej wynik wynosił 2,9 proc.

Radio Złote Przeboje utrzymało wynik 2,7 proc. względem poprzedniej fali. W ujęciu rocznym sieć zyskała 0,2 pkt proc. Radio Plus osiągnęło 2,3 proc. udziału, o 0,2 pkt proc. mniej niż w poprzednim pomiarze. Dokładnie taki sam wynik stacja notowała rok wcześniej.

Radio Eska2 zwiększyło udział z 1,2 proc. do 1,3 proc. Jeszcze mocniej urosło Radio Pogoda – z 1,1 proc. w poprzedniej fali do 1,3 proc. obecnie. W przypadku Radia Pogoda oznacza to jednocześnie powrót do poziomu sprzed roku.

Meloradio osiągnęło 1,1 proc., o 0,1 pkt proc. mniej niż w poprzedniej fali i rok wcześniej. ChilliZet utrzymało udział na poziomie 0,2 proc. Radio Kiss FM, ujmowane w wynikach jako kontynuacja Rock Radia, miało 0,1 proc. udziału – tyle samo co w poprzedniej fali i o 0,2 pkt proc. mniej niż rok wcześniej.

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Cała prawda o alertach RCB. Czemu tak dużo pogody, kto je pisze i wysyła? #KomentarzeWM

Cała prawda o alertach RCB. Czemu tak dużo pogody, kto je pisze i wysyła? #KomentarzeWM

Zakaz reklamy piwa uderzy w telewizję. Branża szacuje straty

Zakaz reklamy piwa uderzy w telewizję. Branża szacuje straty

Dziennikarze przechodzą z Republiki do Newsmax Polska. Ale nie tylko oni [NASZ NEWS]

Dziennikarze przechodzą z Republiki do Newsmax Polska. Ale nie tylko oni [NASZ NEWS]

Nowrocky partnerem gali z udziałem prezydenta. "Prestiż urzędu nie jest prywatny"

Nowrocky partnerem gali z udziałem prezydenta. "Prestiż urzędu nie jest prywatny"

Nie tylko Temu traci. Na Vinted dłużej niż na Allegro

Nie tylko Temu traci. Na Vinted dłużej niż na Allegro

W Canal+ można cofnąć więcej kanałów właściciela TVN

W Canal+ można cofnąć więcej kanałów właściciela TVN