Regulator żąda wyjaśnień od Google na temat nowej polityki prywatności

CNIL, francuski regulator ds. ochrony danych osobowych, przesłał do Google kwestionariusz z pytaniami dotyczącymi niedawno wprowadzonej nowej polityki prywatności.

km
km
Udostępnij artykuł:

Przypomnijmy, że z dniem 1 marca w życie weszła nowa główna polityka prywatności Google (więcej na ten temat) łącząca ponad 60 dotychczasowych polityk dla różnych usług internetowego giganta (wcześniej było ich w sumie ponad 70), pozostawiając tym samym niewielką liczbę odrębnych regulaminów (więcej na ten temat).

Firma z Mountain View nie ugięła się tutaj pod krytyką ze strony regulatorów ds. ochrony danych osobowych. Na początku lutego o wstrzymanie procesu wprowadzania nowej polityki prywatności poprosiła ją grupa Article 29 Data Protection Working Party, unijne ciało doradcze w sprawach ochrony prywatności. Jednocześnie badaniem konsekwencji dla ochrony osobistych danych obywateli UE zajął się francuski regulator CNIL (więcej na ten temat), który następnie ogłosił wyniki swojej wstępnej analizy, z której wynikało, że nowa polityka Google narusza unijne zasady. Agencja ponownie, jak się później okazało bezskutecznie, zaapelowała do firmy o wstrzymanie się z wprowadzaniem nowych zasad, gdyż według niej są one niejasne nawet dla "wyszkolonych profesjonalistów".

Teraz CNIL przesłał do Google listę 69 pytań, w których żąda od firmy wyjaśnienia wątpliwości związanych z wpływem nowych zasad na prywatność użytkowników. Chodzi tu zarówno o internautów posiadających konta Google, jak i niezidentyfikowanych użytkowników korzystających z firmowych serwisów, a także tzw. "pasywnych" użytkowników usług Google dostępnych na innych stronach (np. wyświetlających reklamy dostarczane przez firmę).

CNIL chce, aby Google wyjaśniło m.in. co będzie robić z gromadzonymi danymi na temat internautów, jak długo będzie je przechowywać oraz czy będą one powiązane z prawdziwą tożsamością użytkowników. Aż 21 z 69 pytań dotyczy łączenia danych o internautach z różnych serwisów Google. Regulator oczekuje od firmy także podania podstawy prawnej w przypadku każdej z kwestii.

CNIL dał Google na udzielenie odpowiedzi czas do 5 kwietnia br. Mają one umożliwić regulatorowi ustalenie, czy nowa polityka prywatności nie narusza unijnego prawa.

"Otrzymaliśmy list od CNIL i w odpowiednim czasie udzielimy odpowiedzi. Jesteśmy przekonani, że nasza nowa, prosta, jasna i przejrzysta polityka prywatności respektuje wszystkie europejskie przepisy i zasady dotyczące ochrony danych." - czytamy w oświadczeniu Google.

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

KRRiT przedłuża koncesje. Chodzi m.in. o stacje Polsatu i Canal+

KRRiT przedłuża koncesje. Chodzi m.in. o stacje Polsatu i Canal+

Polsat Box udostępnił za darmo wiele kanałów

Polsat Box udostępnił za darmo wiele kanałów

Współpracownica Agory bez pieniędzy po porodzie? Firma odpowiada "Solidarności"

Współpracownica Agory bez pieniędzy po porodzie? Firma odpowiada "Solidarności"

KRRiT zaakceptowała plany mediów publicznych. Co z likwidacją kanałów TVP?

KRRiT zaakceptowała plany mediów publicznych. Co z likwidacją kanałów TVP?

Dwa nowe tytuły w ofercie InPostu. Zamówisz je do Paczkomatu

Dwa nowe tytuły w ofercie InPostu. Zamówisz je do Paczkomatu

Nowa prezeska wydawcy "Pisma"

Nowa prezeska wydawcy "Pisma"