Twórca „Reniferka” mówi w wywiadzie o przemocy wobec mężczyzn

Richard Gadd udzielił wywiadu amerykańskiemu serwisowi Deadline. Opowiedział w nim o przemocy wobec mężczyzn, depresji i tym, jak widzowie reagują na serial „Reniferek”.

MM
MM
Udostępnij artykuł:
Twórca „Reniferka” mówi w wywiadzie o przemocy wobec mężczyzn
„Reniferek”, Netflix

Pomysłodawca i twórca „Reniferka” podkreślił, że wiele osób postrzega serial jako „rzecz o stalkingu”, ale tak naprawdę jest to serial o samotności, izolacji i desperackiej potrzebie kontaktu z drugim człowiekiem. Nie tylko Donny tego szuka, ale także Martha i inne postacie.

- Myślę, że żyjemy obecnie w epoce niemal moralnego oświecenia, w której wszyscy boją się powiedzieć coś niewłaściwego. Zatem podniesienie ręki w epoce moralnego oświecenia i powiedzenie: „Och, tak, popełniłem te cholernie głupie błędy” było bardzo onieśmielające i nadal jest onieśmielające pod wieloma względami. Sądzę, że jednocześnie doprowadziło to do przywrócenia niuansów w dyskusji o ludziach. Ludzie nie są ani dobrzy, ani źli, są nieco bardziej skomplikowani – wyjaśnił reżyser.

Twórca o serialu „Reniferek” 
Gadd stwierdził, że obecnie jako społeczeństwo jesteśmy w bardzo spolaryzowanym miejscu. Wszystko stało się bardzo polemiczne. To, co wydało mu się szczególnie trudne w przypadku „Reniferka” – to poczucie, że przedstawia prawdziwą historię nadużyć. 

- Bywały chwile, gdy negatywna atmosfera wokół serialu powodowała, że ludzie mówili rzeczy w stylu: „Wiedziałeś, w co się pakujesz”. To były trudne chwile w ciągu ostatnich trzech, czterech miesięcy, kiedy coś czytam lub ktoś krzyczy na mnie na ulicy i zdaję sobie sprawę, że teraz jestem z bliźniakiem Donnym. Bardzo trudno z tym żyć – wyznał Gadd w rozmowie z serwisem Deadline. - Do tego dochodzi oczywiście fakt, że debata wokół serialu stała się czymś w rodzaju kryminału, czego nigdy nie chciałem. Ludzie na ulicy lub w metrze o siódmej rano mówią: „Och, widziałem »Reniferka«. Kim więc jest Darrien? Kim jest Martha?” – dodał.

Czy twórca „Reniferka” żałuje, że zrealizował serial? 
Reżyser został zapytany, czy z perspektywy czasu nie żałuje realizacji serialu, biorąc pod uwagę to, że Fiona Harvey złożyła pozew przeciwko Netfliksowi, oskarżając platformę o to, iż twórca oparł serial na jej wizerunku. - Mam nadzieję, że serial przyniósł więcej dobrego niż złego. Co prawda wciąż są ludzie, którzy nie chcą przyznać, że takie rzeczy dzieją się na świecie. W pewnym sensie nie mogę ich winić za to, że chcą żyć w niewiedzy, zwłaszcza jeśli im to pomaga. Jest takie stare powiedzenie: przeszkadzać wygodnym i pocieszać zaniepokojonych. Myślę, że to dotyczy „Reniferka”, ponieważ osiągnął swój cel, jakim jest sprowokowanie rozmowy. Nawet jeśli ludzie mówią: „Jeśli tego nie chciał, dlaczego wrócił?”. Chociaż ciężko mi to czytać, gdy siedzę na kanapie wieczorem, to cieszę się, że takie pytania padają, a ludzie szukają odpowiedzi.

Naszą recenzję serialu znajdziecie tutaj, a wywiad z psycholożką Katarzyną Kucewicz na temat „Reniferka” tutaj. Serial dostępny jest na platformie Netflix.

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Globalna awaria Cloudflare. Nie działała Canva, Downdetector i sklepy online

Globalna awaria Cloudflare. Nie działała Canva, Downdetector i sklepy online

Będą dwa nowe sezony "Hotelu Paradise". W programie dwie prowadzące

Będą dwa nowe sezony "Hotelu Paradise". W programie dwie prowadzące

Właściciel TVN wybierze Netfliksa? Ruszyły negocjacje ws. HBO Max

Właściciel TVN wybierze Netfliksa? Ruszyły negocjacje ws. HBO Max

Zmarł Rafał Kołsut. Jako dziecko był gwiazdą "Ziarna"

Zmarł Rafał Kołsut. Jako dziecko był gwiazdą "Ziarna"

Ziętara zginął, bo był dziennikarzem. Kto i dlaczego straszy teraz media, które o tym piszą?

Ziętara zginął, bo był dziennikarzem. Kto i dlaczego straszy teraz media, które o tym piszą?

KRRiT przedłuża koncesje. Chodzi m.in. o stacje Polsatu i Canal+

KRRiT przedłuża koncesje. Chodzi m.in. o stacje Polsatu i Canal+