UOKiK szykuje rekomendacje dla sklepów o oznaczaniu cen. Skontrolowane ponad 60 sklepów

Urząd Ochrony Konkurencji i  Konsumentów pracuje nad wytycznymi dla sprzedawców prowadzących handel tradycyjny i internetowy, w kwestii tego jak oznaczać prawidłowo ceny produktów zgodnie z dyrektywą Omnibus. Od początku roku kontrolę Inspekcji Handlowej pod kątem przestrzegania nowych przepisów przeprowadzono już w 50 sklepach online i 12 stacjonarnych - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

jd
jd
Udostępnij artykuł:

Najważniejsze zmiany jakie wprowadziła dyrektywa, to: wymóg transparentnego informowania o obniżkach cen, jasne zasady plasowania ofert w wynikach wyszukiwania czy zakaz sugerowania, że publikowane opinie konsumenckie są prawdziwe, jeśli przedsiębiorca nie wdrożył mechanizmów zabezpieczających ich wiarygodność.

- Niektórzy piszą, że to "cena referencyjna", albo "cena omnibus", a chodzi o to, żeby przekonać klientów, że za chwilę okazja minie bezpowrotnie, żebyśmy kupowali, konsumowali, wydawali pieniądze. Nie jest to trend, który chcemy wspierać - zaznaczył.

Prezes UOKiK zapowiedział też, że w drugiej połowie br. należy spodziewać się pierwszych kar na handlowców za złe informowanie o obniżkach cen

##NEWS http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/omnibus-zmiany-cen-w-internecie-promocje-rabat-jak-to-dziala ##

Ile kontroli pod kątem działania Omnibusa?

Jak informuje portal Wirtualnemedia.pl biuro prasowe UOKiK, od początku roku urząd z pomocą Inspekcji Handlowej skontrolował już praktyki 12  sieci handlowych i ponad 50 sklepów internetowych. Nie we wszystkich wypadły pomyślnie.

- Wnioski będą możliwe po zebraniu całości materiału i przeprowadzeniu analizy. Już teraz widzimy jednak, że nie wszyscy przedsiębiorcy prawidłowo dostosowali swoje praktyki do nowego prawa, przede wszystkim w zakresie uwidaczniania cen, w tym najniższej z ostatnich 30 dni przed obniżką. Dlatego oprócz wystąpień do sprzedawców przygotowujemy wytyczne dotyczące prawidłowego oznaczania cen - informuje nasz portal Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

"Taskmaster" jesienią w TVN. Znamy pasmo emisji

"Taskmaster" jesienią w TVN. Znamy pasmo emisji

Amazon wchodzi w Polsce w sponsoring sportu. Umowa z Ekstraklasą

Amazon wchodzi w Polsce w sponsoring sportu. Umowa z Ekstraklasą

Maria Prokop poprowadzi nowy format randkowy Polsatu

Maria Prokop poprowadzi nowy format randkowy Polsatu

Dino w końcu otworzyło sklep na Wilanowie. Rok temu stał się hitem sieci

Dino w końcu otworzyło sklep na Wilanowie. Rok temu stał się hitem sieci

Włoski styl na wyciągnięcie ręki - poznaj najlepsze marki męskich mokasynów w 2026!
Materiał reklamowy

Włoski styl na wyciągnięcie ręki - poznaj najlepsze marki męskich mokasynów w 2026!

Szymon Jadczak wygrał w sądzie z klubem piłkarskim. Chodzi o dostęp do informacji

Szymon Jadczak wygrał w sądzie z klubem piłkarskim. Chodzi o dostęp do informacji