Spór przed sądem dotyczył przyczyn dyscyplinarnego zwolnienia Matczaka, który został przeniesiony do agencji pracy tymczasowej LeasingTeam z Telewizji Polskiej. W połowie kwietnia ub.r. wręczono mu dyscyplinarkę za odmowę udziału w teście kompetencji pracowniczych, organizowanym przez LeasingTeam.
W marcu br. przed warszawskim sądem pracy zapadł nieprawomocny wyrok - w opinii sądu, odmowa wypełnienia testu nie była rażącym naruszeniem dyscypliny i nie podlegała dyscyplinarnemu zwolnieniu z pracy. Sąd przyznał Matczakowi trzykrotność wynagrodzenia wraz z odsetkami od maja 2015 roku. LeasingTeam złożył apelację od orzeczenia sądu pierwszej instancji.
Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił apelację LT i uznał, że odmowa udziału w teście kompetencji była naruszeniem obowiązku pracowniczego, bo Sławomir Matczak nie wykonał polecenia pracodawcy, ale nie było to rażące naruszenie. Nie było więc podstaw do zwolnienia dyscyplinarnego.

- To ważny dzień dla dziennikarzy, którzy stracili pracę przez manipulację byłych władz TVP, które zdecydowały o przeniesieniu 411 dziennikarzy, montażystów i innych pracowników twórczych do agencji pracy tymczasowej. Mam nadzieje, że odzyskali nadzieję na sprawiedliwość - tłumaczy portalowi Wirtualnemedia.pl Sławomir Matczak.
LeasingTeam może teraz złożyć do Sądu Najwyższego skargę kasacyjną od wyroku.
Sławomir Matczak z TVP współpracował od 1991 roku. Był dziennikarzem „Panoramy” w TVP2, a także wydawcą i szefem redakcji biznesowej w TVP Info. W lipcu 2014 roku wraz blisko 400 pracownikami spółki został przeniesiony do LeasingTeam.











