Na Andrzeja Dudę zagłosowałoby 59 proc. Polaków. Na Władysława Kosiniaka-Kamysza i Szymona Hołownie po 7 proc.

W kwietniu w wyborach prezydenckich głos na Andrzeja Dudę oddałoby 59 proc. badanych, na kolejnych miejscach znajdują się Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) oraz Szymon Hołownia (niezależny), obydwaj otrzymali po 7 proc. poparcia - wynika z badania, które przeprowadził Kantar.

pr / pap / bg
pr / pap / bg
Udostępnij artykuł:
Na Andrzeja Dudę zagłosowałoby 59 proc. Polaków. Na Władysława Kosiniaka-Kamysza i Szymona Hołownie po 7 proc.
Andrzej Duda na swojej konwencji wyborczej, fot. twitter.com/AndrzejDuda2020

"Według rezultatów badania kwietniowego największe poparcie w majowych wyborach uzyskałby Andrzej Duda, którego wybrałoby 59 proc. głosujących. Drugie miejsce ex aequo zajmują Władysław Kosiniak Kamysz oraz Szymon Hołownia, którzy na ten moment zgromadziliby po 7 proc. głosów. Trzecie miejsce należy do Roberta Biedronia (Lewica) i Krzysztofa Bosaka (Konfederacja) posiadających po 5 proc. poparcia" - napisano w komentarzu do badania.

"Na czwartym miejscu znajduje się Małgorzata Kidawa Błońska (KO) posiadająca poparcie wyborcze o wysokości 4 proc. 3 proc. Polaków zadeklarowało wybór innego kandydata. 11 proc. Polaków nie ma jeszcze sprecyzowanych preferencji wyborczych" - dodano.

Jak wynika z badania, gdyby doszło do II głosowania z udziałem Andrzeja Dudy i Władysława Kosiniaka-Kamysza, pierwszy otrzymałby 66 proc. głosów natomiast prezes PSL 22 proc. 10 proc. osób nie podjęłaby decyzji, a 2 proc. nie poszłoby do urn.

Gdyby w II turze wystąpili Andrzej Duda i Szymon Hołownia, na tego pierwszego zagłosowałoby 69 proc. wyborców, a na Szymona Hołownię 23 proc. 6 proc. odpowiadających nie wiedziałoby na kogo oddać swój głos oraz 2 proc. odmówiłoby udziału w takim głosowaniu.

Gdyby oponentem Dudy w II turze była Małgorzata Kidawa-Błońska, Duda uzyskałby 69 proc., podczas gdy kandydatka Koalicji Obywatelskiej 21 proc. głosów. W takim układzie kandydatów II tury 7 proc. głosujących nie wiedziałoby jak zagłosować, natomiast 3 proc. wyborców nie wzięłoby udziału w głosowaniu.

W przypadku konfrontacji Andrzeja Dudy z Robertem Biedroniem, obecny prezydent uzyskałby 66 proc. głosów, a ten lider Lewicy otrzymałby 23 proc. W tym przypadku 7 proc. głosujących nie potrafiłoby podjąć decyzji, a od udziału w wyborze powstrzymałoby się 4 proc.

Badanie przeprowadzono w 16-17 kwietnia 2020 r. na reprezentatywnej próbie 954 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat (preferencje prezydenckie: N=449 osób deklarujących "zdecydowanie" lub "raczej" zamiar uczestniczenia w wyborach, badanie przeprowadzono techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo - CAPI).

pr / pap / bg
Autor artykułu:
pr / pap / bg
Author widget background

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

KRRiT przedłuża koncesje. Chodzi m.in. o stacje Polsatu i Canal+

KRRiT przedłuża koncesje. Chodzi m.in. o stacje Polsatu i Canal+

Polsat Box udostępnił za darmo wiele kanałów

Polsat Box udostępnił za darmo wiele kanałów

Współpracownica Agory bez pieniędzy po porodzie? Firma odpowiada "Solidarności"

Współpracownica Agory bez pieniędzy po porodzie? Firma odpowiada "Solidarności"

KRRiT zaakceptowała plany mediów publicznych. Co z likwidacją kanałów TVP?

KRRiT zaakceptowała plany mediów publicznych. Co z likwidacją kanałów TVP?

Dwa nowe tytuły w ofercie InPostu. Zamówisz je do Paczkomatu

Dwa nowe tytuły w ofercie InPostu. Zamówisz je do Paczkomatu

Nowa prezeska wydawcy "Pisma"

Nowa prezeska wydawcy "Pisma"