'Spik' zamiast wpkontakt

Wirtualna Polska wprowadza nowy komunikator 'Spik', który przejmuje wszelkie funkcjonalności wpkontaktu oraz poszerza ich wachlarz o rozmowy głosowe.

masz
masz
Udostępnij artykuł:

Wersję beta komunikatora testują Internauci, rozsyłając przez sieć specjalne zaproszenia zachęcające do instalacji Spika i analizy jego funkcjonalności.

"SPIK powstał na bazie naszych doświadczeń zebranych przy rozwoju wpkontaktu - mówi Bartosz Borkowski, kierownik zespołu programistów WP - Nowy komunikator wraz z nami testowali i tworzyli użytkownicy. Dzięki ich obserwacjom, uwagom i podpowiedziom zdecydowaliśmy się m.in. na wprowadzenie dwóch trybów; uproszczonego - dla początkujących internautów, z podstawowym zestawem opcji i oszczędnym interfejsem oraz zaawansowanego - dla sieciowych "wyjadaczy". Ta ostatnia wersja gwarantuje dowolną konfigurację Spika i bez wątpienia zadowoli ceniących indywidualizm miłośników nowych technologii. Uwagi internautów pozwoliły nam też maksymalnie zoptymalizować korzystanie z rozmów głosowych."

Darmowe rozmowy głosowe, które wprowadza Spik, działają praktycznie w każdych warunkach sieciowych, mogą być prowadzone między komputerami znajdującymi się za NATem lub firewallem.

Jak to w wypadku komunikatora Wirtualnej Polski bywa, także Spik umożliwia komunikację z innymi messengerami. Użytkownik może w prosty sposób aktywować swoje konto GG, importując jednocześnie listę kontaktów oraz korzystać z konta, które posiada na ICQ. Podstawowym medium komunikacyjnym pozostaje otwarty protokół Jabbera, który WP stosuje z powodzeniem od lat, a który korzystającym ze Spika umożliwia nieskrępowane rozmowy z posiadaczami dowolnego programu IM opartego na tej otwartej sieci.

Liczne funkcje Spika, jak kanały informacyjne, wysyłanie sms-ów, możliwość korzystania z Czata, Poczty lub nagrywania wiadomości głosowych zostały wzbogacone o kolejne przydatne rozwiązania, w tym informowanie o wpisywaniu wiadomości przez rozmówcę. Zwiększono ponadto stabilność i szybkość działania aplikacji oraz zoptymalizowano kwestie sieciowe, np. odnawianie połączenia.

"Obecnie komunikator oraz serwis WWW dostępne są wyłącznie na zaproszenia. W ten sposób chcemy zachęcić do testowania głównie osoby z dużym zapałem, dobrze orientujące się w tematyce Instant Messaging. - dodaje Andrzej Kiesz, koordynator prac nad rozwojem Spika - Użytkownicy zgłaszający nam propozycje rozbudowy lub informacje o błędach wezmą udział w konkursie. Najaktywniejsi mogą liczyć na nagrody. Nie ukrywamy, że najistotniejsze są dla nas uwagi na temat rozmów głosowych."

W drugiej połowie października Wirtualna Polska udostępni wersję stabilną komunikatora. Serwis spik.wp.pl będzie dostępny dla wszystkich Internautów.

masz
Autor artykułu:
masz
Author widget background

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Co kupno Warner Bros. przez Netfliksa zmieni w Polsce? Pracownicy TVN dostali list od szefa WBD

Co kupno Warner Bros. przez Netfliksa zmieni w Polsce? Pracownicy TVN dostali list od szefa WBD

Prasa umiera? Skądże! Wydawca "Vogue Polska" wprowadzi do Polski kolejny luksusowy tytuł [TYLKO U NAS]

Prasa umiera? Skądże! Wydawca "Vogue Polska" wprowadzi do Polski kolejny luksusowy tytuł [TYLKO U NAS]

"Święta marzeń" w piosence Polsatu na Boże Narodzenie. Ibisz świętym Mikołajem

"Święta marzeń" w piosence Polsatu na Boże Narodzenie. Ibisz świętym Mikołajem

Będzie mega fuzja. Netflix kupuje Warner Bros. Discovery bez telewizji

Będzie mega fuzja. Netflix kupuje Warner Bros. Discovery bez telewizji

Gwiazdor Modern Talking na Sylwestrowej Mocy Przebojów Polsatu. Obok Zenek Martyniuk, Beata Kozidrak i Skolim

Gwiazdor Modern Talking na Sylwestrowej Mocy Przebojów Polsatu. Obok Zenek Martyniuk, Beata Kozidrak i Skolim

Globalna awaria Cloudflare. Nie działała Canva, Downdetector i sklepy online

Globalna awaria Cloudflare. Nie działała Canva, Downdetector i sklepy online