Tauron rozwiązał umowę z ClickAd i nałożył na agencję kary umowne

Spółka Tauron Sprzedaż podpisała umowę z agencją Novem na realizację kampanii reklamowych w internecie, a wcześniej rozwiązała obowiązujący do września br. kontrakt z agencją ClickAd. Agencja ClickAd twierdzi, że "spółka Tauron Sprzedaż nie zerwała umowy, a  do rozwiązania współpracy doszło na drodze porozumienia stron".

bg
bg
Udostępnij artykuł:

Tauron Sprzedaż jest obecnie w trakcie przetargu  na obsługę kampanii reklamowych w internecie. Z wybraną agencją współpracę rozpocznie prawdopodobnie od 16 września br. Do 15 września br. obowiązuje bowiem umowa zawarta jesienią ub.r. po przetargu, w którym do współpracy wybrano agencje ClickAd i Codemedia (kontrakt zawarto na rok). 10 października 2019 roku spółka została poinformowana przez zarząd Codemedia o upadłości tej agencji.

Wtedy władze Tauronu nie wybierały dodatkowej agencji do współpracy - postanowiły całość zaplanowanych do jesieni br. działań związanych z aktywnością w internecie pozostawić do obsługi agencji ClickAd. I chociaż umowa została zawarta do 15 września br., Tauron zdecydował się ją rozwiązać przed terminem. Spółka uzasadniła powody tej decyzji w publikacji umieszczonej w suplemencie do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej. 

"Ze względu na wyjątkową sytuację niewynikającą z przyczyn leżących po stronie zamawiającego, której nie mógł on przewidzieć, wymagane jest natychmiastowe wykonanie zamówienia, a nie można zachować terminów określonych dla innych trybów udzielenia zamówienia”.

W dniu 16 września 2019 r. w wyniku przeprowadzonego postępowania w trybie przetargu nieograniczonego, Zamawiający (dalej TS) w imieniu własnym i na rzecz Tauron Sprzedaż GZE (TS GZE) zawarł w wyniku przeprowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie ustawy Prawo zamówień publicznych, umowę ramową z 2 Wykonawcami w ramach której wykonawstwo powierzono Clickad S.A. oraz Codemedia S.A. Przedmiot rzeczonej umowy obejmował „Świadczenie usług polegających na przygotowywaniu, prowadzeniu i monitorowaniu efektów kampanii reklamowo - sprzedażowych w Internecie” a umowa pierwotnie miała trwać 12 miesięcy, z możliwością przedłużenia o okres 6 miesięcy (w przypadku nie wykorzystania środków z Umowy Ramowej) czyli minimum do 15 września 2020 roku.

W dniu 10 października 2019 r. TS został poinformowany przez Codemedia S.A o złożeniu wniosku o upadłości Spółki Codemedia, a tym samym o braku możliwości współpracy w ramach zawartej umowy ramowej. TS kontynuował współpracę z drugim z Wykonawców tj. Clickad S.A., jednakże weryfikacja przez Zmawiającego rezultatów zamówień wykonawczych udzielonych na podstawie rzeczonej umowy ramowej doprowadziła TS do przekonania, iż w trosce o należyte gospodarowanie środkami finansowymi spółki, dalsze udzielenie zamówień wykonawczych spółce Clickad S.A. jest bezcelowe z uwagi na okoliczność, iż trzy z pośród pięciu zamówień udzielonych firmie Clickad S.A. nie uzyskało zakładanych na etapie składania ofert parametrów. Warto zauważyć, że kampanie realizowane w ramach dwóch zleceń zakończonych sukcesem nie były kampaniami efektywnościowymi, to znaczy nie miały celu w postaci konkretnej akcji użytkownika np. pozostawienie leada, zakupu produktu czy też założenie konta w serwisie obsługowym Mój Tauron. Były kampaniami typowo zasięgowymi, których celem było jedynie wygenerowanie ruchu na stronie. W kampaniach bardziej wartościowych dla Zamawiającego (efektywnościowych) firma Clickad S.A. nie osiągnęła ani raz wyniku wyższego niż 18 % realizacji deklarowanego celu w zamówieniach wykonawczych. W konsekwencji powyższego Zamawiający naliczył wykonawcy kary umowne oraz w dniu 23 marca 2020 r. rozwiązał zawartą umowę ramową. Dlatego też, niezbędne jest zastosowanie trybu zamówienia z wolnej ręki i uzasadnienie jego zastosowania na podstawie art. 67 ust. 1 pkt 3 ustawy Prawo zamówień publicznych."

Z tego też powodu spółka postanowiła – do czasu zakończenia trwającego obecnie przetargu i wyboru nowej agencji – nawiązać współpracę z agencją Novem udzielając jej tzw. zamówienia z wolnej ręki.

Agencja Novem będzie zajmować przygotowywaniem (planowaniem, projektowaniem i produkcją), prowadzeniem i monitorowaniem efektów kampanii reklamowych w internecie. Wśród zaplanowanych na najbliższy okres aktywnością będzie m.in. promowanie internetu jako kanału sprzedaży i obsługi w rozumieniu promocji serwisu Mój Tauron 7 000 nowych kont w serwisie Mój Tauron + aktywność użytkowników MT; fotowoltaika – pozyskiwanie 6 tys. leadów specjalistycznych; moving home – aktywizacja sprzedaży w procesie PZO (przepisania licznika) w procesie on-line 1 600 wypełnionych formularzy PZO; wsparcie realizacji celu sprzedażowego - sprzedaż 600 ton ekogroszku.

0,01 proc. prowizji od ClickAd

Warto przypomnieć, że w poprzednim przetargu, w którym Tauron wybrał do współpracy ClickAd i Codemedia, 70 proc. kryterium oceny oferty stanowiła wysokość prowizji od zakupu powierzchni reklamowej w internecie (pozostałe 30 proc. cena oferty - obejmująca m.in. przeformatowanie projektów graficznych, aktualizację plików graficznych itp.).

Jedną z najniższych prowizji zaproponowała wówczas m.in. agencja ClickAd - 0,01 proc. W przetargu tym brała wówczas także udział agencja Novem, której prowizja wynosiła 1,2 proc.

Agencja ClickAd w odpowiedzi na ten tekst przesłała sprostowanie:

"ClickAd SA oświadcza, że użyte w artykule "Tauron zerwał umowę z ClickAd i nałożył na agencję kary umowne" sformułowania są nie są zgodne ze stanem faktycznym i godzą w dobre imię zarówno Zamawiającego, jak i spółki ClickAd SA. Spółka Tauron Sprzedaż nie zerwała umowy z ClickAd SA, do rozwiązania współpracy doszło na drodze porozumienia stron, po wspólnej analizie efektów kampanii prowadzonych przez ClickAd SA na rzecz Zamawiającego - spółki Tauron Sprzedaż. Realizacja części efektów kampanii, pomimo dołożenia przez agencję wszelkich starań, okazała się być niemożliwa z powodu wyłącznie okoliczności zewnętrznych".

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Prasa umiera? Skądże! Wydawca "Vogue Polska" wprowadzi do Polski kolejny luksusowy tytuł [TYLKO U NAS]

Prasa umiera? Skądże! Wydawca "Vogue Polska" wprowadzi do Polski kolejny luksusowy tytuł [TYLKO U NAS]

"Święta marzeń" w piosence Polsatu na Boże Narodzenie. Ibisz świętym Mikołajem

"Święta marzeń" w piosence Polsatu na Boże Narodzenie. Ibisz świętym Mikołajem

Będzie mega fuzja. Netflix kupuje Warner Bros. Discovery bez telewizji

Będzie mega fuzja. Netflix kupuje Warner Bros. Discovery bez telewizji

Gwiazdor Modern Talking na Sylwestrowej Mocy Przebojów Polsatu. Obok Zenek Martyniuk, Beata Kozidrak i Skolim

Gwiazdor Modern Talking na Sylwestrowej Mocy Przebojów Polsatu. Obok Zenek Martyniuk, Beata Kozidrak i Skolim

Globalna awaria Cloudflare. Nie działała Canva, Downdetector i sklepy online

Globalna awaria Cloudflare. Nie działała Canva, Downdetector i sklepy online

Będą dwa nowe sezony "Hotelu Paradise". W programie dwie prowadzące

Będą dwa nowe sezony "Hotelu Paradise". W programie dwie prowadzące