„The Guardian” szuka oszczędności: przejdzie na mniejszy format i zamknie własną drukarnię

Według nieoficjalnych informacji brytyjski dziennik „The Guardian” planuje zmianę formatu papierowego wydania gazety z berlinera na mniejszy tabloid. Wydawca zamierza też zamknąć własną drukarnię, a druk dziennika powierzyć zewnętrznemu partnerowi. Te działania mają przynieść Guardian News & Media oszczędności w obliczu słabnącej sprzedaży.

ps
ps
Udostępnij artykuł:

Do niepotwierdzonych na razie oficjalnie informacji na temat zmian dotyczących dziennika „The Guardian” dotarł serwis The Telegraph, który powołuje się na własne źródła w kierownictwie wydawnictwa.

Obecnie „The Guardian” jest sprzedawany w formie drukowanej jako jedyna z największych brytyjskich gazet w formacie berliner, który stanowi pośredni rozmiar pomiędzy formatem broadsheet a mniejszym tabloidem.

Teraz firma Guardian News & Media, wydawca „Guardiana” zamierza przestawić się na tabloidowy rozmiar gazety. Jednocześnie wydawca zamierza zrezygnować z drukowania dziennika na własną rękę i powierzyć tę część produkcji wydawnictwu Trinity Mirror.

W rozmowach z The Telegraph pracownicy Guardiana twierdzą, że przejście na format tabloidu pozwoli na dostarczenie czytelnikom gazety w rozmiarach, które bardziej odpowiadają ich obecnym wymaganiom. Nieoficjalnie wiadomo jednak, że celem tej zmiany są głównie oszczędności.

W kwietniu br. sprzedaż „Guardiana” wynosiła średnio 154 tys., podczas gdy w analogicznym miesiącu w 2005 r. było to 341 tys. Oszczędności ma przynieść nie tylko zmniejszenie formatu gazety, ale także sprzedaż maszyn obsługujących format berliner oraz drukarni, które w 2005 r. kosztowały wydawcę w sumie ponad 80 mln funtów.

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

KRRiT przedłuża koncesje. Chodzi m.in. o stacje Polsatu i Canal+

KRRiT przedłuża koncesje. Chodzi m.in. o stacje Polsatu i Canal+

Polsat Box udostępnił za darmo wiele kanałów

Polsat Box udostępnił za darmo wiele kanałów

Współpracownica Agory bez pieniędzy po porodzie? Firma odpowiada "Solidarności"

Współpracownica Agory bez pieniędzy po porodzie? Firma odpowiada "Solidarności"

KRRiT zaakceptowała plany mediów publicznych. Co z likwidacją kanałów TVP?

KRRiT zaakceptowała plany mediów publicznych. Co z likwidacją kanałów TVP?

Dwa nowe tytuły w ofercie InPostu. Zamówisz je do Paczkomatu

Dwa nowe tytuły w ofercie InPostu. Zamówisz je do Paczkomatu

Nowa prezeska wydawcy "Pisma"

Nowa prezeska wydawcy "Pisma"