TVN testuje nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej także w Gdańsku

Testowa emisja pięciu kanałów Grupy TVN w DVB-T2/HEVC, nowym standardzie naziemnej telewizji cyfrowej, rozpoczęła się w Gdańsku. To piąte miasto, w którym prowadzone są te testy.

tw
tw
Udostępnij artykuł:

W standardzie DVB-T2/HEVC nadawane są testowo kanały TVN HD, TVN 7 HD, TTV HD, Metro TV HD oraz TVN Fabuła HD. Testy TVN prowadzi wspólnie z Emitelem, operatorem technicznym multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej.

- Wraz z uruchomieniem nadajnika w Gdańsku rozszerzyliśmy zasięg emisji testowych do pięciu lokalizacji w kraju. W ten sposób miliony widzów będą mogły przygotować się do odbioru telewizji naziemnej w nowym standardzie DVB-T2/HEVC. Analizujemy możliwości realizacji testów w kolejnych miastach - komentuje Dorota Żurkowska, członek zarządu TVN.

Test odbywa się na kanale 43 z obiektu RTCN Gdańsk / Chwaszczyno.

##NEWS https://www.wirtualnemedia.pl/tvn-ramowka-wiosna-2021-lista-programow-opinie-wideo,7170381434816129a ##

TVN tłumaczy, że testy mają zweryfikować osiągane zasięgi i jakość emisji sygnału oraz dać odpowiedź, czy telewizory w domach widzów są przystosowane do obsługi nowego standardu nadawania.

DVB-T2/HEVC nowym standardem naziemnej tv cyfrowej

- W pierwszej połowie 2022 roku rozpocznie się migracja telewizji naziemnej do nowego standardu - DVB-T2/HEVC. Dzięki nowemu standardowi odbiorcy naziemnej telewizji zyskają nową, lepszą jakość obrazu i dźwięku, a nadawcy otrzymają możliwość rozwijania swojej oferty - przekonuje Andrzej Kozłowski, prezes Emitelu. - Chcemy się dobrze przygotować do tych działań stąd też wspólne testy z TVN S.A - ostatnio rozszerzone o Gdańsk - dodaje.

Telewizja naziemna w całej Europie na potrzeby nadawania wykorzystywała do tej pory częstotliwości z zakresu 470-790 MHz. Obecnie trwa proces zwalniania pasma 700 MHz na potrzeby budowy sieci 5G przez operatorów komórkowych, co wymaga przebudowy sieci nadawczej i przeniesienia emisji programów telewizji naziemnej w Polsce na inne częstotliwości. Przy tej okazji Polska zmieni standard nadawania na DVB-T2/HEVC.

##NEWS https://www.wirtualnemedia.pl/player-pl-koniec-darmowa-wersja-ceny-ile-kosztuje-dostep-z-reklamami-jak-korzystac,7170380885047425a ##

grafika
grafika

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Paramount kupi Warner Bros. i HBO Max. Protest filmowców, dochodzenie gubernatora

Paramount kupi Warner Bros. i HBO Max. Protest filmowców, dochodzenie gubernatora

Grupa Allegro sprzedała swoją działalność w dwóch krajach

Grupa Allegro sprzedała swoją działalność w dwóch krajach

Zaskakujący zwrot akcji. Streaming ratuje telewizję kablową

Zaskakujący zwrot akcji. Streaming ratuje telewizję kablową

Paramount przejmie Warner Bros. Discovery. Podpisano umowę

Paramount przejmie Warner Bros. Discovery. Podpisano umowę

KO chce zakazać smartfonów w szkołach. Dostęp do social mediów od 15. roku życia

KO chce zakazać smartfonów w szkołach. Dostęp do social mediów od 15. roku życia

Paweł Wilkowicz odchodzi ze Sport.pl. Był dyrektorem przez cztery miesiące [NASZ NEWS]

Paweł Wilkowicz odchodzi ze Sport.pl. Był dyrektorem przez cztery miesiące [NASZ NEWS]