TVP przegrała z Republiką. Program Michała Rachonia zostaje na antenie

Sąd oddalił wniosek Telewizji Polskiej, żeby program Michała Rachonia w TV Republika przestał być emitowany pod dotychczasową nazwą „#Michał Rachoń Jedziemy”. Publiczny nadawca w pozwie domaga się miliona zł zadośćuczynienia.

Tomasz Wojtas
Tomasz Wojtas
Udostępnij artykuł:
TVP przegrała z Republiką. Program Michała Rachonia zostaje na antenie

Telewizja Polska w ramach zabezpieczenia powództwa wnioskowała, żeby poranny program Michała Rachonia w TV Republika nie mógł być emitowany z nazwą „#Michał Rachoń Jedziemy” i obecną oprawą graficzną.

Jak podała „Rzeczpospolita”, Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił ten wniosek. Sąd zakazał jedynie Republice wykorzystywania nazwy i oprawy słowno-graficznej „#Jedziemy”, natomiast nie nałożył takich ograniczeń na „#Michał Rachoń Jedziemy”. W uzasadnieniu wskazano, że nie można w takich sposób wykluczyć imienia i nazwiska gospodarza z nazwy programu, ponieważ jest on podmiotem, a nie przedmiotem prawa.

Przywołano też art. 10 ust. 2 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności (mówiący o ochronie wolności słowa i wymogu niezbędności ograniczeń wolności słowa dla demokratycznego społeczeństwa) oraz art. 54 ust. 1 Konstytucji RP (stanowiący, że „każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji”).

– #Jedziemy dalej – skomentował Michał Rachoń na platformie X.

Dlaczego TVP pozwała TV Republika

Pod koniec marca 2024 roku spółka Telewizja Polska poinformowała, że „złożyła w Sądzie Okręgowym w Warszawie pozew przeciwko TV Republika o zaniechanie dokonywania naruszeń praw autorskich przysługujących TVP do audycji „Jedziemy”, zapłatę odszkodowania za naruszenie praw TVP do audycji oraz z tytułu nieuczciwej konkurencji, wydanie bezprawnie uzyskanych korzyści, przeproszenie oraz zapłatę zadośćuczynienia na cel społeczny”.

Kwotę roszczeń TVP oszacowała na milion złotych. - Jeśli likwidatorzy od pułkownika Rympałka próbują w ten sposób powiedzieć, że chcieliby mieć na antenie program „Michał Rachoń #Jedziemy” to sorry, ale nie widzę żadnej możliwości współpracy z uzurpatorami, których do TVP policyjnymi sukami przywieźli politycy ściskający się z Putinem takim jakim on jest - skomentował to Michał Rachoń na platformie X

Wcześniej publiczny nadawca wezwał Tomasza Sakiewicza, prezesa i redaktora naczelnego Telewizji Republika, do zapłaty miliona złotych za “naruszenie autorskich praw majątkowych do audycji”. 

„Jedziemy. Michał Rachoń” jest emitowany w TV Republika od poniedziałku do piątku o godz. 7.30. Program pojawił się na antente pod koniec grudnia 2023 roku, zaraz po tym jak rachoń przeszedł do stacji z Telewizji Polskiej. Z publicznym nadawcą był związany od wiosny 2016 roku, zaś od maja 2019 roku prowadził w TVP Info poranne programy „Jedziemy!” i „Jedziemy dalej!”.

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Netflix pokazał zwiastun "Lalki". Znamy datę premiery

Netflix pokazał zwiastun "Lalki". Znamy datę premiery

Polskie wersje kanałów AXN mogą nadawać przez kolejne pięć lat

Polskie wersje kanałów AXN mogą nadawać przez kolejne pięć lat

Byli prekursorami naziemnej telewizji cyfrowej. Za 8 lat mogą ją wyłączyć

Byli prekursorami naziemnej telewizji cyfrowej. Za 8 lat mogą ją wyłączyć

Disney+ w gorszej jakości w części Europy. Zmiana obejmie Polskę?

Disney+ w gorszej jakości w części Europy. Zmiana obejmie Polskę?

Polski nadawca pracuje nad własną platformą streamingową. "Najwyższy priorytet"

Polski nadawca pracuje nad własną platformą streamingową. "Najwyższy priorytet"

Wątpliwości ws. przejęcia właściciela TVN. Ekspertka: Dojdzie do próby "wybicia zębów"

Wątpliwości ws. przejęcia właściciela TVN. Ekspertka: Dojdzie do próby "wybicia zębów"