Marek Kondrat na swoim koncie ma ponad 50 ról w spektaklach Teatru Telewizji. Ostatni raz zagrał na tej scenie prawie 25 lat temu. Jakiś czas później ogłosił, że kończy aktorską karierę.
Jak podaje w komunikacie TVP, przez ostatnie dwa lata Michał Kotański, dyrektor Teatru Telewizji, namawiał Kondrata do powrotu przed kamerę.
- Nasze pierwsze spotkanie odbyło się w restauracji na krakowskim rynku niedługo po moim przyjściu do TVP. Przez około rok rozmawialiśmy o adaptacji książki "Warto żyć" Lejba Fogelmana, po drodze zmieniały się scenariusz i pomysły. Ostatecznie w tym spektaklu Teatru Telewizji zagra ktoś inny, natomiast Marek zgodził się wystąpić w "Królu Maciusiu Pierwszym". Pamiętam, że gdy złożyłem mu tę propozycję, powiedział, że ciekawie się składa, bo w "Królu Maciusiu I" z 1957 r. zagrał jego wujek - relacjonuje Michał Kotański.

Wielki powrót na deski Teatru Telewizji
Powrót na deski Teatru Telewizji Marka Kondrata widzowie zobaczą już jesienią.
Rolę w nowym spektaklu Teatru Telewizji traktuję bardziej jak sentymentalną przygodę, aniżeli jakiekolwiek drgnienie czegoś, co na pewno siedzi w moim organizmie. Bo aktorem nie przestaje się nigdy być, skoro już się nim nieszczęśliwie zostało – mówi Marek Kondrat.
Najpierw zgodziłem się zagrać w "Warto żyć". Potem – po jakimś miesiącu batalii – przyjąłem propozycję zagrania w "Lalce". Jest w tym jednak pewna zasługa Michała Kotańskiego, dyrektora Teatru Telewizji. To on ośmielił mnie do tego, by rozważyć powrót na chwilę do zawodu. Wcale nie miałem na to ochoty, ale uznałem, że skoro mój organizm przestawił się na ten tor, to może jednak warto – zaznacza aktor.
W "Królu Maciusiu Pierwszym" aktor wcieli się w Doktóra – człowieka, dla którego niezwykle ważne jest to, by darzyć dzieci szacunkiem i okazywać im troskę. "Na szklanym ekranie zobaczymy go w zaskakującej charakteryzacji" - zapowiada TVP.

O czym jest "Król Maciuś Pierwszy"
W oficjalnym opisie spektaklu czytamy: "Król Maciuś Pierwszy" w reżyserii Tadeusza Kabicza to nowoczesna, pełna wyobraźni adaptacja klasycznej powieści Janusza Korczaka. Twórcy spektaklu przeniosą widzów do baśniowego, stylizowanego świata, w którym dziecięcy idealizm zderza się z rzeczywistością, a marzenie o sprawiedliwym państwie zostaje poddane trudnej próbie. To opowieść o dorastaniu, odwadze, przyjaźni i wierze w możliwość zmiany świata. O odpowiedzialności, którą bez wsparcia najbliższych trudno udźwignąć na dziecięcych barkach, a także o nadziei, która nie gaśnie nawet wtedy, gdy wszystko wydaje się stracone.













