Wojciech Biedroń i Dorota Kania z nagrodami Wolności Słowa od SDP, Jerzy Jachowicz z Laurem

W zakończonej właśnie edycji Nagród Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Jerzy Jachowicz otrzymał Laur, a Wojciech Biedroń i Dorota Kania - Główną Nagrodę Wolności Słowa. Nagrody i wyróżnienia przyznano ogółem w 14 kategoriach.

tw
tw
Udostępnij artykuł:
Wojciech Biedroń i Dorota Kania z nagrodami Wolności Słowa od SDP, Jerzy Jachowicz z Laurem
Wojciech Biedroń (w środku) z Nagrodą Wolności Słowa

Jerzy Jachowicz został nagrodzony Laurem za „odwagę i wyznaczanie standardów  dziennikarstwa śledczego w wolnej Polsce”. Jachowicz od ponad sześciu lat jest związany z tygodnikiem „Sieci”, a wcześniej pracował m.in. w „Dzienniku”, „Newsweek Polska”, a w latach 1989-2005 - w „Gazecie Wyborczej”.

Był działaczem opozycji demokratycznej (NSZZ „Solidarność”), jest jednym z prekursorów dziennikarstwa śledczego w Polsce. W listopadzie 2017 roku został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę krzyżem Orderu Odrodzenia Polski.

Główną Nagrodę Wolności Słowa (przyznawaną przez zarząd główny SDP za publikacje w obronie demokracji i praworządności, demaskujące nadużycia władzy, korupcję, naruszanie praw obywatelskich, praw człowieka) dostał Wojciech Biedroń za artykuł „Jak mafia rządziła Warszawą” opublikowany w „Sieciach” w marcu ub.r. Drugą nagrodę otrzymała Dorota Kania za film „Ryngraf”, który miał premierę jesienią ub.r. na Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni, a wyróżniony został Grzegorz Głuszak za materiały o sprawie Tomasza Komendy wyemitowane w ub.r. w „Uwadze” TVN.

Nagrodę Watergate za dziennikarstwo śledcze przyznano Alinie Suworow za reportaż „Pogrążeni w Państwie Prawa” pokazany w „Świecie bez fikcji” w TVP2 w czerwcu ub.r. Wyróżnieni zostali Andrzej Tomczak (za materiały „Pseudowęgiel” w „Alarmie” TVP1) oraz Karolina Baca-Pogorzelska i Michał Potocki (za trzy artykuły w „Dzienniku Gazecie Prawnej” o imporcie węgla z Donbasu).

Nagroda im. Kazimierza Dziewanowskiego (za publikacje o problemach i wydarzeniach na świecie) trafiła do Moniki Andruszewskiej za artykuł „Bierz ciało, póki dają” w „Tygodniku Powszechnym”. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali Wojciech Pestka (za tekst „Miał być raj. Jest Krym” w miesięczniku „Odra”) i Barbara Gruszka-Zych (za tekst „Paragraf 1666” w „Gościu Niedzielnym”).

Tomasz Grzegorz Grosse otrzymał Nagrodę im. Krystyny Grzybowskiej (za publicystykę o tematyce europejskiej). Wyróżniono jego artykuł „Unia Europejska mniej demokratyczna” w „Rzeczpospolitej”.

Nagrodę im. Macieja Łukasiewicza (za publikacje na temat współczesnej cywilizacji i kultury oraz popularyzację wiedzy) przyznano Violetcie Rotter-Kozerze za film  „Wojciech Kilar - miedzy awangardą a Hollywood”. Wyróżnienia otrzymali Zofia Skrok (za materiał „Karliku coś ty robił w Rybniku” w TVP3 Katowice), Andrzej Mietkowski i Jan Sosiński (za cykl „Archiwum zimnej wojny” w TVP Historia), Marcin Makowski (za tekst „Opozycja chce krwi” w „Do Rzeczy”) oraz Martyna Kawka (za materiał „Zakładka” w TVP3 Opole).

Nagroda im. Janusza Kurtyki (za publikacje o tematyce historycznej) powędrowała do Jolanty Rudnik (za reportaż „Trzech komandorów” w Polskim Radiu Koszalin), a wyróżnienia w tej kategorii - do Anny Kołodziejczyk (za „Balladę o pieśni” w radiowej Trójce) i Jacka Słomińskiego (za „Relikwie” w TVP3 Białystok).

Dodatkowo jury głównego konkursu przyznało nagrodę specjalną za publikacje o tematyce historycznej. Otrzymał ją ks. Roman Sikoń z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego Młodzi Światu za reportaż „Dzieci Andersa - powrót do Afryki” pokazany w TV Trwam.

Nagrodę im. Eugeniusza Kwiatkowskiego (za dziennikarstwo ekonomiczne) dostał Jacek Krzemiński za tekst „Drogie śmieci” na Obserwatorfinansowy.pl. Wyróżnieni w tej kategorii zostali Wojciech Pokora (za artykuł „Polski węgiel zamiast rosyjskiego gazu” w „Kurierze Wnet”), Radosław Jankiewicz (za materiał „ Mafia lekowa” w TVP1) oraz Małgorzata Bożek (za reportaż „Ostatnia misja. Bronisław Chudzyński” w TVP3 Rzeszów).

Nagroda im. Aleksandra Milskiego (dla redakcji mediów lokalnych za podejmowanie tematów ważnych dla ich społeczności lokalnych) trafiła do dwumiesięcznika „Lublin. Kultura i Społeczeństwo”.

Nagrodę im. Stefana Żeromskiego (za publikacje o tematyce społecznej) przyznano Magdalenie Świerczyńskiej-Dolot (za materiał „Gdyby nie Gala” w Radiu Gdańsk) i Joannie Sikorze (za „Więzi” w Polskim Radiu Białystok). Natomiast wyróżniono Macieja Dopierałę za reportaż „Zaginął Daniel, ma 13 lat” w „Uwadze” TVN.

Aleksander Ziemiańczyk z Programu I Polskiego Radia otrzymał Nagrodę im. Adolfa Bocheńskiego (za wyróżniające się dokonania dziennikarskie dla dziennikarzy w wieku do 30 lat) za wywiad z byłą wiceminister Elżbietą Chojną-Duch, który stał się przyczynkiem do debaty w radiowej Trójce.

Nagroda im. Kazimierza Wierzyńskiego (za publikacje o tematyce sportowej) powędrowała do Zbigniewa Rytla za reportaż „100 lat polskiego sportu” wyemitowany w TVP Sport i TVP1. Wyróżnieni zostali Michał Kołodziejczyk (za artykuł „Rosja oswojona” w WP.pl) i Monika Skrzypczak (za materiał „Niepokonani - Andrzej Bury” w TVP Katowice).

Nagrodę im. Erazma Ciołka (za fotografię społecznie zaangażowaną) przyznano Piotrowi Traczowi za fotoreportaż „Ciąża uwięziona”, a Nagrodę im. Eugeniusza Lokajskiego (za fotografię o tematyce sportowej) - Jackowi Turczykowi za fotoreportaż „Rejs”.

Nagroda im. prof. Stefana Myczkowskiego (przyznawana przez Klub Publicystów Ochrony Środowiska „Ekos” za publikacje o problemach ochrony środowiska) trafiła do Wojciecha Wybranowskiego za tekst „Gangsterzy na śmietniku” w „Do Rzeczy”. Wyróżnieni zostali Radosław Jankiewicz (za materiał „Tajemnica zamku w Stobnicy” w TVP1), Marek Adamczyk (za tekst „Jak pokonać smok(g)a?” w „Śląskim Kurierze Wnet”) oraz Anna Kolmer (za materiał „Protest w „Dolinie Miłości” w Polskim Radiu Szczecin).

Zarząd Główny SDP przyznał też dwie nagrody specjalne: Alinie Czerniakowskiej za promowanie w swojej twórczości historii Polski i pięknych wartości patriotycznych oraz Cezaremu Galkowi za godną wyróżnienia wzorcową organizację Ogólnopolskiego Radiowego Konkursu Dziennikarskiego „W drodze do Niepodległej” na najlepszy reportaż, dokument radiowy poruszający temat  polskiej drogi do niepodległości.

W rozstrzygniętej właśnie edycji Nagród Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w 12 kategoriach dziennikarskich zgłoszono 287 prac, liczne zgłoszenia przesłano też w dwóch kategoriach fotograficznych.

Prace oceniały cztery zespoły jurorów: jury selekcyjne i jury główne nagród publicystycznych oraz jury selekcyjne i jury Główne z zakresu fotografii prasowej.

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

KRRiT przedłuża koncesje. Chodzi m.in. o stacje Polsatu i Canal+

KRRiT przedłuża koncesje. Chodzi m.in. o stacje Polsatu i Canal+

Polsat Box udostępnił za darmo wiele kanałów

Polsat Box udostępnił za darmo wiele kanałów

Współpracownica Agory bez pieniędzy po porodzie? Firma odpowiada "Solidarności"

Współpracownica Agory bez pieniędzy po porodzie? Firma odpowiada "Solidarności"

KRRiT zaakceptowała plany mediów publicznych. Co z likwidacją kanałów TVP?

KRRiT zaakceptowała plany mediów publicznych. Co z likwidacją kanałów TVP?

Dwa nowe tytuły w ofercie InPostu. Zamówisz je do Paczkomatu

Dwa nowe tytuły w ofercie InPostu. Zamówisz je do Paczkomatu

Nowa prezeska wydawcy "Pisma"

Nowa prezeska wydawcy "Pisma"