WPROST na beatyfikację. Wydanie papieskie.

Oto Bóg, Duch Święty, los, fart, jak kto woli, wystrzelił go na orbitę, na której mógł zrobić wiele dla Polaków. I na której nikczemność wielu Polaków nie mogła go już dopaść – pisze we wstępniaku do najnowszego wydania tygodnika WPROST redaktor naczelny Tomasz Lis. Najnowszy numer WPROST, w całości poświęcony Janowi Pawłowi II, ukaże się wyjątkowo w piątek, 29 kwietnia. E-wydanie tygodnika będzie dostępne o północy z czwartku na piątek.

Redakcja Wirtualne Media
Redakcja Wirtualne Media
Udostępnij artykuł:

Partnerem wydania jest Religia.tv.

Nie byłoby pewnie Polski znowu niepodległej bez papieża Wojtyły, a jakby nawet była, to później – ocenia naczelny WPROST. I rozważa, co Polacy z tą wolnością i z sobą w wolności zrobili. Na czym polegała siła Jana Pawła II, a gdzie tkwiła słabość w jego kontaktach z ukochanym narodem pisze w najnowszym WPROST Lis.

Ponadto we WPROST m.in.: życiorysy równoległe, czyli Wyszyński, Wojtyła i polski Kościół, mundial – pierwsza pielgrzymka, partia i media, papież we wspomnieniach Tadeusza Mazowieckiego, ojca Macieja Zięby, dziennikarzy z całego świata, którzy towarzyszyli mu w pielgrzymkach, a także wspomnienia o papieżu – z przymrużeniem oka.

Różnił ich wiek, ambicje, stosunek do wiernych. Jeden chciał być dla nich ojcem, drugi bratem. Nie zawsze się zgadzali, ale naprawdę się lubili – w poświęconym Janowi Pawłowi II wydaniu WPROST o nie zawsze łatwych relacjach Karola Wojtyły i Stefana Wyszyńskiego pisze Aleksandra Pawlicka. A także o tym, jak władze PRL próbowały rozgrywać różnice pomiędzy dwoma kardynałami, jak próbowały dzielić polski Kościół i jak na zamiarach musiały poprzestać. I o rozmowach pod dębem bliźniakiem w Stryszowie.

We WPROST także wspomnienie pierwszej pielgrzymki Karola Wojtyły – papieża Jana Pawla II – do ojczyzny. Dotychczasowe mecze z kardynałem rozgrywaliście w Krakowie. Ale teraz mecz został przeniesiony do Rzymu. To nie polska liga, towarzyszu sekretarzu, to mundial – mówił w przededniu wizyty do Stanisława Kani rzymski korespondent telewizji, Jerzy Ambroziewicz. A co i jak pokazywały polskie media? Kto decydował, jaki obraz docierał do telewidzów? Dlaczego podczas homilii w Warszawie ostatecznie nie wyłączono papieżowi głosu? O tym wszystkim na łamach WPROST pisze Rafał Kalukin.

Na łamach WPROST swoje spotkania i kolejne pielgrzymki do ojczyzny Jana Pawła II wspomina pierwszy premier wolnej Polski, Tadeusz Mazowiecki. O tej pierwszej, z 1979 r. mówi m.in., że była wielką samoorganizacją społeczeństwa, które poczuło się wolne. I o tym, jak to poczucie i jak słowa papieża zmieniały Polskę i polską rzeczywistość. A także o tym, jak papież uczestniczył w polskiej rzeczywistości, jak śledził to, co się w Polsce dzieje, jak oceniał i nową Polskę po 1989 r. I o tym, jak swoje spotkanie z papieżem relacjonował Michaił Gorbaczow na spotkaniu… Układu Warszawskiego.

O papieżu mówi też dominikanin, ojciec Maciej Zięba. W rozmowie z Tomaszem Machałą próbuje opowiedzieć, na czym polegała charyzma Karola Wojtyły, co sprawiało, że spotkania z nim zmieniały ludzi. Tłumaczy także, czym jest beatyfikacja i jak rodacy mogą uczcić pamięć Jana Pawła II.

O swoich spotkaniach z Janem Pawłem II na łamach WPROST mówią także włoscy watykaniści i dziennikarze światowych mediów, którzy mieli okazję towarzyszyć papieżowi podczas jego pielgrzymek. O tym, jak papież zmieniał ich życie, jak wyglądały wspólne loty i o co mogli pytać na konferencjach prasowych – o tym na łamach najnowszego wydania tygodnika WPROST.

We WPROST także papież na wesoło. Jak kruszył skostniały watykański protokół, jak wychodził do ludzi, jak żartował z samego siebie. Anegdoty i wspomnienia o Janie Pawle II – na łamach najnowszego WPROST.

Specjalne „papieskie” wydanie WPROST w kioskach wyjątkowo od piątku, 29 kwietnia 2011 r. E-wydanie tygodnika – wyjątkowo w czwartek o północy. E-wydanie jest dostępne na stronie tygodnika (ewydanie.wprost.pl) oraz u dystrybutorów prasy elektronicznej, m.in. na witrynach e-kiosk (www.e-kiosk.pl), eGazety (www.egazety.pl) oraz Nexto (www.nexto.pl). Użytkownicy iPadów mogą czytać WPROST, pobierając z App Store aplikację eGazety. Szczegóły - na www.wprost24.pl.

Kolejne wydanie tygodnika WPROST – w poniedziałek, 9 maja.

 *****

Tygodnik WPROST to jeden z wiodących ogólnopolskich tygodników społeczno-informacyjnych i jedno z najczęściej cytowanych mediów prasowych. Ukazuje się od 1982 r. Wydawcą tygodnika WPROST jest Agencja Wydawniczo-Reklamowa WPROST. Jej większościowym udziałowcem jest Platforma Mediowa Point Group SA. Redaktorem naczelnym WPROST jest Tomasz Lis. Pod jego kierownictwem WPROST ponownie jest jednym z najczęściej cytowanych mediów i najczęściej cytowanym tygodnikiem opinii w Polsce.

grafika

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Co kupno Warner Bros. przez Netfliksa zmieni w Polsce? Pracownicy TVN dostali list od szefa WBD

Co kupno Warner Bros. przez Netfliksa zmieni w Polsce? Pracownicy TVN dostali list od szefa WBD

Prasa umiera? Skądże! Wydawca "Vogue Polska" wprowadzi do Polski kolejny luksusowy tytuł [TYLKO U NAS]

Prasa umiera? Skądże! Wydawca "Vogue Polska" wprowadzi do Polski kolejny luksusowy tytuł [TYLKO U NAS]

"Święta marzeń" w piosence Polsatu na Boże Narodzenie. Ibisz świętym Mikołajem

"Święta marzeń" w piosence Polsatu na Boże Narodzenie. Ibisz świętym Mikołajem

Będzie mega fuzja. Netflix kupuje Warner Bros. Discovery bez telewizji

Będzie mega fuzja. Netflix kupuje Warner Bros. Discovery bez telewizji

Gwiazdor Modern Talking na Sylwestrowej Mocy Przebojów Polsatu. Obok Zenek Martyniuk, Beata Kozidrak i Skolim

Gwiazdor Modern Talking na Sylwestrowej Mocy Przebojów Polsatu. Obok Zenek Martyniuk, Beata Kozidrak i Skolim

Globalna awaria Cloudflare. Nie działała Canva, Downdetector i sklepy online

Globalna awaria Cloudflare. Nie działała Canva, Downdetector i sklepy online