SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

12 instytucji we wspólnej akcji edukacyjnej o suplementach diety i ich reklamach

Dwanaście instytucji rozpoczęło wspólną akcję informacyjną pod hasłem „Co warto wiedzieć o suplementach diety”. Przypominają w niej o właściwościach tych produktów i ostrzegają przed ich reklamami.

Shutterstock.comShutterstock.com

W akcji informacyjnej w ramach sieci na rzecz ochrony konsumentów biorą udział: Główny Inspektorat Farmaceutyczny, Główny Inspektorat Sanitarny, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Zdrowia, Instytut Żywności i Żywienia, Narodowy Instytut Leków, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny, Rada Reklamy, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Federacja Konsumentów, Stowarzyszenie Konsumentów Polskich.

Jest to kontynuacja działań podjętych w październiku przez UOKiK oraz GIS, w ramach których wysłano listy do 315 producentów i dystrybutorów suplementów diety. Celem jest zwrócenie uwagi na reklamy, które nie zawsze rzetelnie i wyczerpująco informują o właściwościach tych produktów.

Akcja zwraca uwagę, że suplementy diety nie leczą, ani nie zapobiegają chorobom. Są środkami spożywczymi. Mogą one mieć korzystny wpływ na zdrowie, ale też negatywnie wpływać na organizm, dlatego nie stosuj ich na chybił-trafił.
„‘Na wzrok’, ‘na wątrobę’, ‘wzmacniające odporność’, ‘oczyszczające z toksyn’ - wybór suplementów diety przyprawia niejednego konsumenta o zawrót głowy. Nie zawsze jednak warto wierzyć reklamie obiecującej poprawę samopoczucia czy spadek wagi po zażyciu suplementu. Pamiętaj: suplementy diety nie leczą ani nie zapobiegają chorobom - są środkami spożywczymi, czyli żywnością. Nie są lekami” - czytamy w specjalnie przygotowanym poradniku dla konsumentów.

Wiele reklam suplementów diety jest przedmiotem skarg rozpatrywanych przez Komisję Etyki Reklamy - w 2014 roku w KER było 18 spraw i 22 skargi. Ostatnio za niezgodne z Kodeksem Etyki Reklamy uznano m.in. reklamy Procto-Hemolanu Comfort, preparatu Hydronea i Stymenu.

W poradniku zawarto także poniższe wskazówki:
„Konsumencie, kupujesz suplementy diety?
• Sprawdź czy dany suplement znajduje się w wykazie zgłoszonych suplementów diety i jaki jest jego status. Znajdziesz go na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Nie kupuj rzekomych suplementów, jeśli nie znajdziesz ich w powyższym wykazie.
• Nie stosuj suplementów diety „na chybił trafił”. Ich przyjmowanie powinno być skonsultowane z lekarzem, farmaceutą lub dietetykiem oraz poprzedzone właściwymi badaniami, gdyż każdy organizm jest inny. Tylko wówczas będzie możliwa właściwa i skuteczna suplementacja.
• Nie diagnozuj swojego stanu zdrowia ani zdrowia twojego dziecka na podstawie reklam. Te same objawy (m.in. przemęczenie, apatia, brak apetytu) mogą mieć różne przyczyny, niekoniecznie związane z brakiem magnezu, witamin lub innej substancji sugerowanej przez reklamę.
• Suplementami diety nie zastąpisz posiłku czy właściwego, zrównoważonego sposobu odżywiania. Nie zastąpisz nimi również aktywności fizycznej oraz zdrowego stylu życia.
• Nie „wyleczysz się” suplementami diety. Suplementy diety nie leczą ani nie zapobiegają chorobom. Niektóre składniki znajdujące się w lekach występują także w suplementach diety. W tym przypadku ich zawartość jest jednak niższa przez co nie wykazują działania leczniczego. Przykładowo witamina D może występować w suplemencie diety lub leku, lecz tylko w tym drugim przypadku, przy odpowiedniej dawce, wykazuje właściwości lecznicze.
• Pamiętaj, że suplementy diety mogą zaszkodzić, a „więcej” nie oznacza „lepiej”. Suplementy diety mogą negatywnie oddziaływać na organizm, także te pochodzenia naturalnego i niekorzystnie wpływać na efekty stosowanych leków lub innych suplementów. W przypadku stosowania kilku suplementów diety i leków o zbliżonym składzie może dojść do przedawkowania danej substancji. Przekraczanie dziennych porcji oraz stosowanie zbyt wielu suplementów diety jednocześnie zwiększa ryzyko pogorszenia stanu zdrowia. Należy pamiętać, że w obrocie mogą znajdywać się również sfałszowane suplementy diety (ich rzeczywisty skład różni się od deklaracji producenta). Dotyczy to w głównej mierze produktów sprzedawanych za pośrednictwem internetu lub z niewiadomego źródła.
• Zacznij odróżniać. Suplementy diety mogą być zbliżone postacią do leków (np. tabletki, saszetki czy syropy), a także być produkowane przez tych samych producentów. Mogą mieć również podobne nazwy do leków (np. witamina C, witamina B2, mięta, melisa). Część suplementów diety jest sprzedawana w aptekach. Nie zmienia to faktu, że pozostają środkami spożywczymi.
• Przed zakupem upewnij się, czy dany produkt jest lekiem czy suplementem diety. Opakowanie suplementu diety zawsze zawiera określenie „suplement diety”.
• Informacje o podejrzeniu produktu niebezpiecznego, w tym sfałszowanego czy nielegalnego suplementu diety, zgłoś do Wojewódzkich Inspektoratów Inspekcji Handlowej lub Powiatowych bądź Głównego Inspektora Sanitarnego lub Wojewódzkich Stacji Sanitarno- Epidemiologicznych”.

Dołącz do dyskusji: 12 instytucji we wspólnej akcji edukacyjnej o suplementach diety i ich reklamach

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gie
A to nie prościej byłoby zakazać reklamowani suplementów diety zamiast wydawać pieniądze na jakieś akcje? Dlaczego nie pozwolą reklamować alkoholu, papierosów i nie zrobią podobnych akcji uświadamiających?
odpowiedź
User
yo
przecież suplementów diety nie można reklamować jako skutecznych, działających, leczniczych, wpływających na coś. Może czas zacząć egzekwować przepisy prawa?!

ten apel przypomina mi coś w stylu: "usilnie uprasza się Państwa Producentów, aby zechcięli zaprzestać łamania prawa oraz naciągania społeczeństwa o charakterystyce lekomańskiej"

a czego brakuje? "straty w zysku wynikające z przestrzegania przez Was kochani Producenci pokryje budżet państwa"

CYRK!
odpowiedź