WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Podróże w tropiki o podwyższonym ryzyku. Takie choroby jak malaria czy denga mogą się skończyć śmiercią

Gorący temat

Łukasz Sitek zawieszony po informacji, że bez biletu awanturował się w pociągu i powoływał na pracę w TVP Info

13

Co piąty Polak lubi sprzątać, a co dziesiątemu nie przeszkadza bałagan

2017-10-20 A A A KOMENTARZE: 3 FORUM DRUKUJ POLEĆ

24 proc. zapytanych Polaków lubi sprzątać, a 32 proc. wykonuje tę czynność z przymusu. Co dziesiąty ankietowany uznaje, że sprzątanie go nudzi, nie ma na nie czasu, a bałagan mu nie przeszkadza - wynika z badania ARC Rynek i Opinia.

Co piąty Polak lubi sprzątać, a co dziesiątemu nie przeszkadza bałagan

Dla 44 proc. badanych motywacją do sprzątania jest chęć zachowania porządku. 24 proc. osób sprząta, bo to lubi, a 32 proc. - bo musi.

Komfort z racji posprzątanego mieszkania w większym stopniu czują kobiety niż mężczyźni. 63 proc. pań po dokonaniu porządków czuje się dobrze w czystym mieszkaniu, w przypadku panów odsetek ten wynosi 45 proc. Dyskomfort wywołany bałaganem towarzyszy 57 proc. kobiet i 44 proc. mężczyzn. Panie częściej (56 proc.) niż panowie (40 proc.)  sprzątają nie tylko dla siebie, ale i innych domowników.


Polacy sprzątają zazwyczaj raz na kilka dni. Duże sprzątanie wykonuje się najczęściej raz w tygodniu (37 proc. odpowiedzi), a generalne raz na 2 tygodnie (31 proc.). Co najmniej trzy czwarte ankietowanych zawsze sprząta zarówno salon, kuchnię, łazienkę i inne pomieszczenia.

Spośród czynności związanych ze sprzątaniem zdaniem respondentów najprzyjemniejsze jest odkurzanie i sprzątanie podłóg, najmniej przyjemne – mycie toalety. Z kolei najmniejszą trudność stanowi ścieranie kurzy, największą – mycie okien, luster i witryn. Kobiety częściej uważają czynności związane ze sprzątaniem za dość przyjemne i niezbyt trudne.

- Z naszego badania wyłania się obraz Polaka, który sprzątanie ma zakodowane wśród obowiązków, które należy wykonywać. 68 proc. łącznie to osoby, które lubią sprzątać oraz te, którym zależy na porządku. Satysfakcja ze sprzątania jest wyższa wśród osób, które mieszkają w większych mieszkaniach – powyżej 91 metrów kwadratowych. Warto też zauważyć, że wśród entuzjastów sprzątania najwięcej jest kobiet po 25. roku życia oraz osób starszych po 55. roku życia. Kobiety też dużo częściej decydują o wyborze środków chemicznych i akcesoriów służących do sprzątania - komentuje Filip Jasiński, badacz z ARC Rynek i Opinia.

Badanie zostało przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia od 25.08 do 5.09.2017 roku metodą CAWI (ankiety online), łączna próba N=504 osób, w których gospodarstwie domowym w ciągu ostatnich 30 dni sprzątano. Respondentami były osoby odpowiedzialne/współodpowiedzialne za sprzątanie.

Autor: jd

Wiecej informacji: sprzątanie, brud, porządki

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia