SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Co piąty Polak lubi sprzątać, a co dziesiątemu nie przeszkadza bałagan

24 proc. zapytanych Polaków lubi sprzątać, a 32 proc. wykonuje tę czynność z przymusu. Co dziesiąty ankietowany uznaje, że sprzątanie go nudzi, nie ma na nie czasu, a bałagan mu nie przeszkadza - wynika z badania ARC Rynek i Opinia.

Article

Dla 44 proc. badanych motywacją do sprzątania jest chęć zachowania porządku. 24 proc. osób sprząta, bo to lubi, a 32 proc. - bo musi.

Komfort z racji posprzątanego mieszkania w większym stopniu czują kobiety niż mężczyźni. 63 proc. pań po dokonaniu porządków czuje się dobrze w czystym mieszkaniu, w przypadku panów odsetek ten wynosi 45 proc. Dyskomfort wywołany bałaganem towarzyszy 57 proc. kobiet i 44 proc. mężczyzn. Panie częściej (56 proc.) niż panowie (40 proc.)  sprzątają nie tylko dla siebie, ale i innych domowników.


Polacy sprzątają zazwyczaj raz na kilka dni. Duże sprzątanie wykonuje się najczęściej raz w tygodniu (37 proc. odpowiedzi), a generalne raz na 2 tygodnie (31 proc.). Co najmniej trzy czwarte ankietowanych zawsze sprząta zarówno salon, kuchnię, łazienkę i inne pomieszczenia.

Spośród czynności związanych ze sprzątaniem zdaniem respondentów najprzyjemniejsze jest odkurzanie i sprzątanie podłóg, najmniej przyjemne – mycie toalety. Z kolei najmniejszą trudność stanowi ścieranie kurzy, największą – mycie okien, luster i witryn. Kobiety częściej uważają czynności związane ze sprzątaniem za dość przyjemne i niezbyt trudne.

- Z naszego badania wyłania się obraz Polaka, który sprzątanie ma zakodowane wśród obowiązków, które należy wykonywać. 68 proc. łącznie to osoby, które lubią sprzątać oraz te, którym zależy na porządku. Satysfakcja ze sprzątania jest wyższa wśród osób, które mieszkają w większych mieszkaniach – powyżej 91 metrów kwadratowych. Warto też zauważyć, że wśród entuzjastów sprzątania najwięcej jest kobiet po 25. roku życia oraz osób starszych po 55. roku życia. Kobiety też dużo częściej decydują o wyborze środków chemicznych i akcesoriów służących do sprzątania - komentuje Filip Jasiński, badacz z ARC Rynek i Opinia.

Badanie zostało przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia od 25.08 do 5.09.2017 roku metodą CAWI (ankiety online), łączna próba N=504 osób, w których gospodarstwie domowym w ciągu ostatnich 30 dni sprzątano. Respondentami były osoby odpowiedzialne/współodpowiedzialne za sprzątanie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Co piąty Polak lubi sprzątać, a co dziesiątemu nie przeszkadza bałagan

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kako
Ja nie cierpię ale kupiłem teraz Pure I9 w media expercie i ten robot sam jeździ i sprząta więc nie zarosnę brudem.
0 0
odpowiedź
User
basienka820
tylko i9 eletroluxa ma sens, mega robot, bo to juz jest kklasa robota, a ne zwyklego odkurzacza, ten odkurzacz to naprawde najlepszy sprzet jaki kupilam w ostatnim czasie. czad :)
0 0
odpowiedź
User
coty
Ja nie cierpię ale kupiłem teraz Pure I9 w media expercie i ten robot sam jeździ i sprząta więc nie zarosnę brudem.
Takie urządzenia dają szansę tym którzy lubią mieć porządek ale są trochę leniuchami xD
0 0
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing