WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Wirtualna Polska zapłaci Emitelowi 62,7 mln zł za obsługę nadawania kanału WP

Gorący temat

Michał Mońko nowym dyrektorem radiowej Jedynki, zastąpił Rafała Porzezińskiego

20

Cyfrowy Polsat zdecydowanie najbardziej wartościową polską firmą prywatną, Vectra przed Netią i Wirtualną Polską

2016-10-28 A A A KOMENTARZE: 12 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Cyfrowy Polsat z wyceną wynoszącą 26,8 mld zł jest ponad trzy razy bardziej wartościowy niż kolejne pod tym względem polskie firmy prywatne - LPP i CCC. Wśród firmy informatycznych liderem jest Asseco Poland, a wśród operatorów telewizji kablowej - Vectra.

fot. Shutterstock.com fot. Shutterstock.com

Wartość Cyfrowego Polsatu, do którego należą m.in. Polkomtel i Telewizja Polsat, została wyceniona przez „Forbes” na 26,8 mld zł. Tak jak w przypadku pozostałych firm z rankingu magazynu podstawą są zeszłoroczne wyniki finansowe - spółka zanotowała wtedy 9,82 mld zł wpływów ze sprzedaży i 1,16 mld zł zysku netto.

Założycielem i większościowym właściciele firmy jest Zygmunt Solorz-Żak, który na początku br. odszedł z jej rady nadzorczej, żeby skupić się na tworzeniu i nadzorze nad realizacją strategii wszystkich firm z jego grupy kapitałowej. Prezesem spółki jest jego syn Tobias Solorz, który w czerwcu br. razem z innymi członkami zarządu został powołany na kolejną trzyletnią kadencję. W pierwszej połowie br. Cyfrowy Polsat miał 4,81 mld zł przychodów ze sprzedaży i 409,4 mln zł zysku netto.

W przygotowanym przez „Forbesa” zestawieniu stu najbardziej wartościowych polskich firm prywatnych znalazła się jeszcze jedna spółka Zygmunta Solorza-Żaka -  Zespół Energetyczny Pątnów-Adamów-Konin, który z wyceną wynoszącą 1,51 mld zł zajął 33. miejsce.

Drugie miejsce na liście zajęła firma LPP (z wyceną w wysokości 8,9 mld zł), trzecie - CCC (7,5 mld zł), czwarte - Synthos (6,4 mld zł), a piąte - Polpharma (5,04 mld zł).

Na dziewiątej pozycji znalazła się firma informatyczna Asseco Poland (należąca do Adama Górala), której wartość oszacowano na 4,5 mld zł). Niżej w rankingu są inne firmy z tej branży Comarch kontrolowany przez Janusza Filipiaka (1,47 mld zł) i Livechat Mariusza Ciepłego (1,26 mld zł). 11. miejsce zajął producent gier CD Projekt (jego większościowymi udziałowcami są Marcin Iwiński i Michał Kiciński) z wyceną wynoszącą aż 3,53 mld zł. Wynika to z jej rekordowych wyników finansowych osiągniętych w ub.r. dzięki grze „Wiedźmin 3”: firma zanotowała 798 mln zł przychodów i 342 mln zł zysku netto.

W rankingu oprócz Cyfrowego Polsatu jest jeszcze kilku dostawców usług telewizyjnych i telekomunikacyjnych. Sieć kablowa Vectra z wyceną wynoszącą 2,08 mld zł zajęła 20. miejsce, Multimedia Polska (1,95 mld zł) - 21., a Netia (1,93 mld zł) - 22. Multimedia Polska ma zostać przejęta w najbliższym czasie (po uzyskaniu zgody UOKiK-u) przez UPC Polska za 760 mln dolarów, czyli ok. 3 mld zł.

Jedynym wydawcą internetowym w zestawieniu jest Wirtualna Polska (jej szefowie i główni udziałowcy to Jacek Świderski, Michał Brański, Krzysztof Sierota), którą wyceniono na 1,77 mld zł, dzięki czemu zajęła 26. miejsce. W pierwszej połowie br. firma zanotowała 189,2 mln zł wpływów ze sprzedaży i 20,99 mln zł zysku netto. Przez ostatnie 2,5 roku przejęła szereg mniejszych serwisów internetowych (m.in. z sektora e-commerce), a obecnie szykuje się do startu kanału telewizyjnego WP.

Dystrybuująca prasę firma Kolporter (należąca do Krzysztofa Klickiego) została wyceniona na 766 mln zł (82. miejsce), a kierowany przez Tomasza Czechowicza fundusz inwestycyjny MCI - który ma udziały m.in. w Answear.com i Wirtualnej Polsce - na 813 mln zł (77. miejsce).

Ranking został przygotowany przez „Forbesa” we współpracy z Haitong Bankiem. Za polskie firmy prywatne uznano te, w których rodzimi biznesmeni mają większość udziałów lub jako mniejszościowi udziałowcy kontrolują je z zarządów lub rad nadzorczych. Wartość każdej spółki (rozumianą zgodnie z definicją wskaźnika EV) obliczono dla firm nie giełdowych jako iloczyn zysku operacyjnego (EBIT) oraz mnożnika wycenowego na poziomie typowym dla branży, w której działa dana spółka, a dla firm obecnych na giełdzie - jako sumę wartości kapitalizacji rynkowej. Od tych wyników odjęto dług netto każdej spółki.

Autor: tw

Wiecej informacji: Cyfrowy Polsat, CD Projekt, Vectra, Netia, Wirtualna Polska, Multimedia Polska, Kolporter

Komentarze (12) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia