WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

Jan Kałucki wrócił z RMF FM do Polskiego Radia, będzie pracował w Trójce

Jacek Sobala szefem Polskiej Fundacji Narodowej? Polskie Radio dementuje

2018-02-15 A A A KOMENTARZE: 9 FORUM DRUKUJ POLEĆ

Prezes Polskiego Radia Jacek Sobala miał dostać propozycję pokierowania Polską Fundacją Narodową. Polskie Radio zdecydowanie dementuje tę pogłoskę.

Jacek Sobala, fot. Polskie Radio Jacek Sobala, fot. Polskie Radio

Polska Fundacja Narodowa to powołana w 2016 roku fundacja, utworzona przez 17 półek Skarbu Państwa, której zadaniem jest budowanie marki Polski. Wśród fundatorów są m. In. Enea, Lotos, Grupa Azoty, PKN Orlen, KGHM Polska Miedź, PKP, PKO BP i PZU. Prezesem jest Maciej Świrski.

O fundacji stało się głośno we wrześniu 2017 roku, gdy przygotowała kampanię „Sprawiedliwe sądy”. O kampanii dyskutowano dużo od momentu jej startu, często w negatywnym kontekście. Skrytykowało ją także wielu dziennikarzy i publicystów.

Portal Onet.pl podał, że premier Mateusz Morawiecki miał nakazać szukanie nowych władz PFN, szykując jednocześnie odwołanie całego zarządu Fundacji. - Decyzja de facto zapadła - słyszymy od osób z najbliższego otoczenia Morawieckiego. Jak twierdzą nasi rozmówcy, obecnie trwają poszukiwania kandydatów, którzy będą w stanie pokierować fundacją, by ta zaczęła w końcu realizować cele, dla których ją powołano. A przy okazji zmienić jej negatywny wizerunek. O PFN bowiem w zasadzie nikt w obozie władzy nie jest w stanie powiedzieć ani jednego dobrego słowa - pisze autor tekstu, Andrzej Gajcy. Zarządu ma bronić wicepremier i minister kultury, Piotr Gliński.

Dziennikarz Radia ZET, Mariusz Gierszewski, poinformował na swoim koncie twitterowym, że propozycję pokierowania Polską Fundacją Narodową miał usłyszeć prezes Polskiego Radia, Jacek Sobala. Wiadomości takie mają krążyć po siedzibie PR.


Rzecznik Polskiego Radia, Małgorzata Kaczmarczyk, w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl zdecydowanie dementuje te pogłoski. - To nieprawda. I proszę traktować to jako oficjalne stanowisko - informuje Kaczmarczyk.

W październiku ub. roku Fundacja otrzymała nowy statut. Zapisano w nim m.in. „podtrzymywanie i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości, upowszechnianie w kraju i za granicą wiedzy o historii, ze szczególnym uwzględnieniem historii najnowszej, a także upowszechniania martyrologii i bohaterskich czynów Narodu Polskiego”.

Zdaniem naszych rozmówców - zmiana ta to nic innego jak dopasowanie jego brzmienia do prawdziwych zadań, jakie na zlecenie polityków fundacja ma realizować.

Autor: jk

Wiecej informacji: Jacek Sobala, Polska Fundacja Narodowa, Polskie Radio

Komentarze (9) Dodaj komentarz

  1. * do "słuchacza" . Rozumiem, że przez to, że startowałem na prezesa Polskiego Radia to automatycznie nie jestem słuchaczem? Nie mam w sobie satysfakcji, że Polskie Radio zjeżdża w dół, drogi Panie, droga Pani. Dlaczego nie powinienem krytykować? Właśnie dlatego, że brałem udział w tej ustawce (wiadomo było, że liczą się jeszcze przed finałem dwie osoby pani Stanisławczyk i pan Sobala), mam moralne prawo krytykować, to co po roku wydarzyło się w Polskim Radiu pod nowym zarządem (albo inaczej: mówić o tym, co nie wydarzyło się a powinno).

    Właśnie dlatego, że brałem udział w tym konkursie, i byłem w jego finale, krytykuję, ale nie instytucję Polskiego Radia, której życzę jak najlepiej, ale sposoby zarządzania i to, co z publicznym radiem się dzieje, droga Pani, drogi Panie.


    Powinien Pan dać na mszę za to ,że Pana nie wybrali na prezesa bo dziś to Pan byłby krytykowany i rozliczany ze słuchalności , która spada i spadać będzie niezależnie od tego kto będzie prezesem. Linia partii rządzącej musi być w publicznych mediach najważniejsza a to z kolei przekłada się na spadek popularności jednostronnie brzmiących i bardzo podobnych przekazów we wszystkich stacjach. Nie trzeba być jasnowidzem żeby przewidzieć ,że na koniec 2018 roku wszystkie anteny razem wzięte uzyskają ok.10% rynku co może wreszcie wpłynie na podjęcie rozważanej od lat decyzji o finansowaniu mediów z budżetu państwa (likwidacja archaicznego abonamentu) i stworzeniu jednej głównej anteny ogólnopolskiej , która wchłonie pozostałe. Oczywiście te działania wymuszą redukcję etatów bo budżet nie będzie w stanie zabezpieczyć finansowania na dotychczasowym poziomie. Pisze Pan ,że jest zatroskany o los radia , to dobrze ale chyba dostrzega Pan ,że podstawową przyczyna obecnej sytuacji mediów w Polsce jest nieuregulowana ustawą sejmową sprawa finansowania (abonamentu). Dotychczasowy stan jest taki ,że RMN rzuca jakieś pomysły ( średnio raz na miesiąc) i nic z tego nie jest realizowane a starsi ludzie , którzy jeszcze mają książeczki abonamentowe bądź to umierają lub osiągają wiek 75 lat i są zwolnieni , natomiast nikt z młodych ludzi nie rejestruje zakupionych odbiorników i liczba płacących spada regularnie każdego miesiąca i na nic się zdadzą ponaglania i straszenie karami. Zatem Panie przyszły prezesie najpierw ustawa w sejmie a potem uczciwa weryfikacja i reforma , nie taka jak dziś ,że zmienia się władza a z nią poszerza liczba osób , którym z wdzięczności trzeba dać dobrze płatny etat i w ten sposób mamy setki "dziennikarzy" zatrudnionych w jednej stacji , która ma słuchalność 0,5 %. Pozdrawiam i życzę sukcesów.

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia