SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kolejna rewolucja w “Przekroju”. Wydawać go będzie Fundacja

“Przekrój”, należący teraz do Gremi Media, od października br. wydawany będzie przez powołaną specjalnie w tym celu Fundację “Przekrój”. Z pismem żegnają się jego naczelni: Zuzanna Ziomecka i Marcin Prokop.

- Fundacja będzie prowadziła działalność społeczną. Chcemy, by dzięki niej "Przekrój" odzyskał swój kulturotwórczy charakter - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Eryk Kłopotowski, rzecznik prasowy Grupy Gremi.

Stworzenia fundacji podjął się członek rady nadzorczej spółki Gremi Media Jarosław Knap. Zapowiada on, że działalność pisma będzie finansowana przez radę fundatorów. Możliwe, że w jej składzie znajdzie się też sam Grzegorz Hajdarowicz.

- Przy tak dużej ilości tygodników opinii i przy takiej sprzedaży “Przekroju” trudno z niego zrobić pismo rentowne. Fundacja jest bardzo dobrym pomysłem, aby dalej wydawać ten tytuł - uważa Zbigniew Benbenek, szef rady nadzorczej Zjednoczonych Przedsiębiorstw Rozrywkowych.

Plany dotyczące dalszego działania “Przekroju” od października mają zostać przedstawione w ciągu najbliższych tygodni. Wiadomo, że zmieni się jego redakcja. - Będą jeszcze cztery wydania “Przekroju” pod moją redakcją. Macie nas jeszcze tylko we wrześniu - napisała na swoim profilu na Facebooku Zuzanna Ziomecka, redaktor naczelna tygodnika (taką samą funkcję pełni w nim też Marcin Prokop).

Ziomecka i Prokop zaczęli kierować “Przekrojem” w październiku ub.r. (więcej na ten temat), przekształcając ten tytuł w magazyn o kulturze, nowych technologiach i rynku pracy (wcześniej przez pewien okres był on pismem mocno lewicowym). Nie zahamowało to jednak spadającej cały czas sprzedaży tygodnika. Z danych ZKDP wynika, że w I półroczu br. sprzedaż ogółem pisma wyniosła 17 960 egz., czyli o 16,36 proc. niż w analogicznym okresie ub.r. (więcej na ten temat).

Grzegorz Hajdarowicz właścicielem “Przekroju” został w 2009 roku, wcześniej przez dziewięć lat tytuł należał do Edipresse Polska. Warto wspomnieć, że od 2000 roku “Przekrój” miał już ponad 11 redaktorów naczelnych i kilka razy zmieniał swoją koncepcję wydawniczą.

„Przekrój” zaczął się ukazywać w 1945 roku w Krakowie. Założyciel pisma, Marian Eile, był jego redaktorem naczelnym aż przez 24 lata. „Przekrój” święcił największe triumfy w latach siedemdziesiątych, kiedy jego szefem był Mieczysław Czuma (łącznie przez prawie 28 lat). Zdarzało się wtedy, że nakład magazynu osiągał milion egzemplarzy.

Dołącz do dyskusji: Kolejna rewolucja w “Przekroju”. Wydawać go będzie Fundacja

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
analityk
To będzie kolejny sukces Hajdarowicza :-). Kumpel Grasia z pod śmietnika wyrasta na guru biznesu :-). Powinien zostać wicepremierem rządu Tuska.
odpowiedź
User
xm
A co z Raczkowskim?
odpowiedź
User
Ania
w koncu ktos poszedł po rozum czy po prostu kasy brak na dalsze wystepy redaktorskiego duetu enfant terrible
a propo gratuluje artystcznemu wyboru zdjecia na okladke
co do wlasciciela gazety juz pisałam: hau hau Tuska
odpowiedź