SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Polsat wyprzedził TVP1, która zanotowała największy spadek. Udane półrocze TV4 i TVN24 (raport)

W pierwszym półroczu br. nowym liderem oglądalności w rynku został Polsat, który wyprzedził TVP1. Wśród widzów w grupie 16-49 na pierwsze miejsce awansował TVN. Telewizyjnymi hitami okazały się mecz Polska-Rumunia, „Teleexpress” i finał TCS w Bischofshofen.

Article

Pierwsze miejsce wśród najpopularniejszych stacji telewizyjnych w pierwszym półroczu 2017 roku należało do Polsatu, który awansował z drugiej lokaty. Średni dobowy udział tego kanału względem pierwszego półrocza 2016 roku jednak zmniejszył się o 2,02 proc. i wyniósł 11,14 proc. - wynika z danych Nielsen Audience Measurement, opracowanych przez portal Wirtualnemedia.pl.

Na drugą pozycję spadła TVP1, której udział w analizowanym okresie zmalał o 12,66 proc. do 10,14 proc. Jednocześnie był to największy spadek w czołowej dziesiątce zestawienia.

Podium uzupełnia TVN. Jego wynik w porównaniu do pierwszego półrocza 2016 roku spadł o 6,41 proc. do 9,79 proc.

Czwarte miejsce przypadło TVP2 (7,84 proc. udziału; w dół o 7,22 proc.).

Łączny udział tzw. „wielkiej czwórki” zmniejszył się z 41,89 proc. w pierwszym półroczu 2016 roku do 38,91 proc. w takim samym okresie 2017 roku.

Na piątym miejscu zestawienia uplasował się TVN24, którego udział wyniósł 4,29 proc., po wzroście o 18,18 proc.

W czołowej dziesiątce znalazły się jeszcze takie stacje, jak: TV4 (4,01 proc.; wzrost o 21,52 proc. - największy w top 10), TVP Info (3,52 proc.; + 12,46 proc.), TVN7 (3,27 proc.; + 2,51 proc.), TV Puls (2,93 proc.; - 9,01 proc.) i Puls 2 (1,71 proc.; - 3,39 proc.).

Udział będącego nowym liderem TVN wśród widzów w grupie komercyjnej 16-49 wyniósł 12,83 proc., po spadku o 0,23 proc. Na drugą lokatę spadł Polsat. Jego wynik w pierwszym półroczu br. wyniósł 12,69 proc., po spadku o 4,01 proc.

Dalej uplasowały się TVP2 (6,73 proc udziału; w dół o 7,30 proc.), która wyprzedziła TVP1 (6,49 proc.; - 16,47 proc.).

- Udział wielkiej czwórki spadł w pierwszym półroczu już poniżej 40 proc. i jest to rekordowo niski wynik. Nie ma jednak co generalizować i ubierać spadku w uniwersalną dla „wielkiej czwórki” tendencję. Na taki rachunek zapracowały główne anteny publicznego nadawcy, w tym przede wszystkim TVP1, plasująca się w rankingu kanałów już za siostrzaną Dwójką - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Joanna Nowakowska, manager ds. komunikacji i analiz rynku w domu mediowym MEC. - Na ich spadki wpłynęło m.in. sporo roszad programowych, często niefortunne zamiany programów i liczne audycje „incydentalne” rozbijające lojalność widzów (jak choćby koncert poświęcony Żołnierzom Wyklętym) - takie głosy słychać u samego nadawcy. Tempo spadku udziałów TVP1 i TVP2 sprawia, że ich łączny udział w czasie oglądania grupy komercyjnej jest już niewiele wyższy od udziału samego TVN czy Polsatu - dodaje.

Tuż za czterema głównymi stacjami uplasował się kanał TV4 (4,04 proc. udziału; wzrost o 10,68 proc.).

- Patrząc z perspektywy zmian w poszczególnych segmentach, widzimy, że spadki w obrębie top 4 najlepiej zagospodarowały mniejsze kanały naziemne. W tym gronie wybijają się przedstawiciele drugiej ligi - TV4 (+ 10 proc. wzrostu udziału w grupie komercyjnej) i TVN7 (+ 8 proc.), z której swoim spadkiem wyłamuje się Puls, borykający się z konsekwencjami zamiany miejsc w dekoderze Cyfrowego Polsatu. Ogólnie udział segmentu mniejszych stacji naziemnych urósł z 27,8 proc. do 29,5 proc. Symboliczny wpływ na ten wzrost mają kanały z MUX-8, które kontrolowały w pierwszym półroczu tego roku niespełna 0,7 proc. udziału w czasie oglądania grupy komercyjnej - najlepiej wypada w tym gronie stacja Agory - Metro (0,21 proc. udziału), najgorzej radzi sobie na razie kanał WP (0,11 proc.). Co ciekawe, ekspansja naziemnej telewizji cyfrowej nie zaszkodziła segmentowi płatnemu, kanały kablowo-satelitarne utrzymują blisko 32 proc. udział w czasie oglądania - wynik nieznacznie lepszy niż rok temu - analizuje ekspertka.

W grupie wiekowej 16-59 liderem był Polsat (w dół o 1,12 proc. do 12,41 proc.).

Największą widownię w zeszłym półroczu zgromadził eliminacyjny mecz piłki nożnej do MŚ Rosja 2018 pomiędzy Polską, a Rumunią, który odbył się w 10 czerwca. W Polsacie oglądało go średnio 7,26 mln osób (w Polsacie Sport - 726 tys.). Udział stacji w tym czasie wyniósł 50,26 proc. (Polsat Sport - około 5 proc.). Łączna widownia wygranego przez Polaków pojedynku wyniosła 7,99 mln osób (55,3 proc. udziału).

Drugie miejsce zajął „Teleexpress”, którego wydanie z 6 stycznia (pokazane wyjątkowo o 17.52) oglądało 7,22 mln widzów, co przełożyło się na 43,89 proc. udziału. Jak wynika z informacji przekazanych nam przez TVP, jest to najwyższa widownia tego serwisu od 6 stycznia 2014 roku.

Podium uzupełnia transmisja finałowego konkursu prestiżowego Turnieju Czterech Skoczni w skokach narciarskich. Zawody z Bischofshofen śledziło średnio 6,91 mln widzów TVP1, co przełożyło się na 41,27 proc. udziału.

Czwarty był eliminacyjny mecz piłki nożnej do MŚ Rosja 2018 pomiędzy Polską, a Czarnogórą, który 26 marca br. odbył się na Stadionie Pod Goricom w Podgoricy. W Polsacie oglądało go średnio 6,88 mln osób (w Polsacie Sport - 857 tys.). Udział stacji w tym czasie wyniósł 41,07 proc. (Polsat Sport - 5,12 proc.).

Czołową piątkę uzupełnia indywidualny konkurs skoków z Zakopanego. Zawody transmitowane w Jedynce 22 stycznia śledziło 6,79 mln widzów (45,78 proc. udziału).

Na szóstym miejscu uplasował się serial „M jak miłość, który 2 stycznia w TVP2 miał 6,65 mln widzów, co przełożyło się na 39,88 proc. udziału.

Wśród 20 najchętniej oglądanych programów najwięcej, bo 13 miejsc zajęły pozycje wyemitowane przez TVP1. Cztery lokaty należały do programów TVP2, a dwie - do Polsatu, a jednak - do TVN.

20 najlepiej oglądanych programów - grupa 16-49.

20 najlepiej oglądanych programów - grupa 16-59.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Polsat wyprzedził TVP1, która zanotowała największy spadek. Udane półrocze TV4 i TVN24 (raport)

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Bohdan47
Ciągle czytam że oglądalność tvp 1 i tvp 2 spada i została już wyprzedzona przez a to Polsat a to przez Tvn.To tak jak z pewnym sklepem JYSK .U nich ciągle w gazetkach ogłaszają rabaty po 60-70 % a ceny się jednak nie zmieniają.
17 18
odpowiedź
User
Władek
Polsat przegrał z TVN w grupie komercyjnej, to jednak sensacja.
12 2
odpowiedź
User
F
Gdyby nie sport, to publiczna miałaby jeszcze wyraźnie niższe wskaźniki. Może pokazujcie tylko ten sport, w gruncie rzeczy nic innego już nie macie do zaproponowania. A nie, sorry. Dla zainteresowanych socjotechniką i manipulacją też przygotowaliście nie mało.
22 9
odpowiedź
User
prawnik
Co ludzie lubią oglądać:
1. Wielkie punktowe wydarzenia sportowe (konkretny mecz, konkretny turniej)
2. Wydarzenia sportowe, przy których dobrze zalega się na kanapie, zerkając czasem na telewizor (standardowe skoki narciarskie)
3. Dzienniki informacyjne; oczywiście trzyminutowe pseudodzienniki wciśnięte w środek skoków to inna kategoria, zbliżona do przerwy reklamowej;
4. Seriale oglądane od lat.
5. Dobry i znany film.
6. Teleturniej.
16 0
odpowiedź
User
Normalny widz
Niestety te wyniki pokazują tylko, jaki mamy poziom społeczeństwa. Ludzie oglądają kompletne głupoty na Polsacie czy TVN-ie. Włączcie sobie na chwilkę co się tam wyprawie w godzinach popołudniowych, to się w głowie nie mieści, że tyle ludzi marnuje swoje życie na oglądanie takiej papki. TVP no cóż, stara się, ale bez pierdół pokorju TVN-u nigdy nie będzie miała większej widowni. Tylko czy na tym ma to polegać? Publiczna telewizja ma prezentować poziom, POZIOM, a nie Trudne sprawy czy tańce na żużlu...i to właśnie robi.
12 22
odpowiedź
User
rozbawiony lemingami z PO
Niestety te wyniki pokazują tylko, jaki mamy poziom społeczeństwa. Ludzie oglądają kompletne głupoty na Polsacie czy TVN-ie. Włączcie sobie na chwilkę co się tam wyprawie w godzinach popołudniowych, to się w głowie nie mieści, że tyle ludzi marnuje swoje życie na oglądanie takiej papki. TVP no cóż, stara się, ale bez pierdół pokorju TVN-u nigdy nie będzie miała większej widowni. Tylko czy na tym ma to polegać? Publiczna telewizja ma prezentować poziom, POZIOM, a nie Trudne sprawy czy tańce na żużlu...i to właśnie robi.

Pozdrawiam normalnego widza i zgadzam się z tym wpisem!
TVN i Polsat przez większą część dnia serwują totalną papkę dla... nawet nie potrafię powiedzieć, że dla ćwierćinteligentów. Żeby to coś oglądać, trzeba mieć ZERO inteligencji, a nawet mniej niż zero.

TVP rzeczywiście się stara. Oczywiście na kanałach TVP też jest trochę papki, ale cóż, jestem wyrozumiały - w końcu ściągalność abonamentu jest jaka jest i z samego abonamentu nie da się wyżyć, więc trzeba się ratować reklamami, a żeby przyciągnąć reklamodawców, trzeba przyciągnąć przed ekrany masową widownię, czyli nadać jakąś papkę. Na szczęście oferta kanałów TVP nie ogranicza się wyłącznie do papki, TVP potrafi nadać coś więcej: filmy dokumentalne, wartościową publicystykę, programy religijne, Teatr Telewizji, kulturę, edukację. Robi tyle dobrego, na ile abonament pozwala. Gdyby była lepsza ściągalność abonamentu, mogłoby być jeszcze więcej produkcji misyjnych dla intelektualnej elity, ale i tak jest nieźle. Polsat i TVN razem wzięte nie oferują nawet 10% tego, co ma do zaoferowania TVP. Dla mnie Polsat i TVN są tak idiotyczne, że się nimi brzydzę! Kanały dla lemingów i tyle.
9 18
odpowiedź
User
@Normalny widz
prosimy o przykłady, jak publiczna prezentuje poziom
8 3
odpowiedź
User
prawnik
Każdy inteligentny czytelnik forum zauważył, że PiSujęteraz pod nickiem @rozbawiony lemingami z PO
Pozdrawiam Krychę z Wałbrzycha czyli...samego siebie


Ach, daj już spokój. Niech sobie pisze jak chce, byle pisał merytorycznie, bez ciągłych kalk i wklejek.
1 0
odpowiedź
User
Karillo
Przeczytałem TVP1,która zanotowała upadek
1 0
odpowiedź
User
oj kot pani matko kot kot
Stefan nie wie, czy silniejszy jest kac, czy poczucie winy, czy świadomość, że tego poczucia winy może nie być, czy ta, że znów go dopadnie, czy ta,że jutro z tych samych powodów będzie mieć kaca. Wie,że telefon dzwoni z redakcji.
-Stefan żyjesz? Dziś piszemy o coraz gorszej oglądalności i sluchalności pisoskich mediów.
-Jeszcze żyję, ale co to za życie sam wiesz..
-Ta...ale przetrwamy. Ty mi lepiej powiedz, czy piszemy:"największy spadek w historii", czy: "ostro w dół", a może:"największy apdek w historii", czy:"z największym spadkiem", albo:"największy spadek w historii ostro w dół".
-Gienek, pisz jak chcesz a ja napiszę jak ja uważam, będzie więcej,wiesz dzień bez takiego newsa to dzień stracony,a ileś dni nie było.
-No przecież coś musimy ustalić, anie każdy sobie,co to by było.
-Demokracja by była Gieniu he he he.
-He he he. Anarchia.
-Anakonda
-He he he Ośmiornica
-Czka
-Kto aaaaaa... he he he..
-No he,no to co robimy?
-To ja się pytam.
-Sam byś coś zrobił,a nie...czekasz i czekasz na telefon.
-Toż dzwonię.
-Pod zły adres.
-Dobra niech Izka ustali.
-A jak nie ustali?
-Każdy napisze swoje i będzie gites full majones.
-Kawior i Sowa.
-Zielona he he...
-Zielona wyspa he he he..
-Ale kiedyś temu Sienkiewiczowi nakopieę...tak dla zasady.
-Zasady he he he
-Ej nie czepiaj się ja mam zasady.
-He he he..
-Koleś...
-Morsdo ty moja...
-Klinem go klinem albo lepek pod prysznic,albo nie przyłaź do roboty,my co trzeba napiszemy.
-Ta jutro za trzeźwy będę.
-Racja,ale z drugiej strony..
-Zobaczę.
-Ty dziś w rezimowej polonii godzinny koncert z piosenkami Młynarskiego oglądamy?
-Coś ty chory?
-Dla zasady...
-He he he..
-koleś...
-Ok. ok.chcesz to oglądaj,zawyżysz im oglądalność,ale spełnisz obowiązek patriotyczny he he he.
-Dobra są gusta i guściki,ja obejrzę,ale najpierw napiszę,że nikt nie ogląda tvp.
-Oj koleźnie nudź,wystarczy dziś tylko zacytować,jutro też.NI emusisz pisać,inni to robią.
-Inni se mogą,my musimy.-Zara musimy,noa le jak chcesz.
-Dobra może masz rację.
-Stefan odłożył słuchawkę,przewrócił się na drugi bok i śnił o wkacjach, które już za tydzień przeleży na gorącej plaży z dala od tego plebsu,co będzie wyziębiać tyłki nad zimnym bałtykiem na brudnych szkłem zasypanych plażach. ratę trzeba spłacić,nie to co Gienek, za to Iza i Brunhilda w domu przy rodzinie, kierat codzienny matki polki, ale swoje napiszą za nich i za siebie... Już ich tam feminicha redakcyjna pogoni i prez maszynkę przepuści. A może i im dać parę dni spokoju, więcej sił na te brednie będą miały,a pracy nie rzucą tym bardziej. Tylko jak zaczną myśleć...za bardzo wypoczną..E...niech się tamci martwią.Stefan śpi.
śpij koteczku śpij.
1 1
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing