WirtualneMedia.pl

Portal o mediach, reklamie, internecie, PR
Nr 1 w Polsce

Przeczytaj też

TVP Info w Święto Niepodległości: „nie żyje wolna Polska” na Twitterze, antysemicka wypowiedź w relacji (wideo)

Gorący temat

Ipla z nową wersją: stacje, filmy i seriale HBO, kanały tv w osobnym pakiecie

0

„Do Rzeczy” dystansuje się od tekstu Rafała Ziemkiewicza krytykującego mit Józefa Piłsudskiego

2017-11-13 A A A KOMENTARZE: 9 FORUM DRUKUJ POLEĆ

W serwisie tygodnika „Do Rzeczy” (Orle Pióro) zamieszczono w sobotę felieton Rafała Ziemkiewicza krytykujący idealizowanie zasług Józefa Piłsudskiego dla odzyskania przez Polskę niepodległości i tworzenia struktur państwowych. Pod tekstem zaznaczono, że nie odzwierciedla on stanowiska redakcji „Do Rzeczy”.

Rafał Ziemkiewicz, fot. Telewizja Republika Rafał Ziemkiewicz, fot. Telewizja Republika

W artykule „Święty Mikołaj Niepodległości” Rafał Ziemkiewicz zwrócił uwagę m.in. na to, że do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku przyczyniły się ważne wydarzenia niezależne od Polaków. Podkreślił, że Józef Piłsudski nigdy nie zdobył szerokiego poparcia w wyborach, a po zamachu majowym represjonował swoich oponentów.

Ziemkiewicz w dosadnym, ironicznym stylu skrytykował panujący obecnie w wielu środowiskach mit mówiący, że niepodległość zawdzięczamy przede wszystkim Piłsudskiemu. - Piłsudski nie dał Polakom wolności. Piłsudski ją potem Polakom ukradł i zmarnował. Ta niepodległość była zdobyczą całych pokoleń - stwierdził publicysta. - Ludzie! Polacy! Pierdzielnijcie się w czoło! Co robicie ze swoją własną historią, ze swoją pamięcią?! To samo, co zrobiliście z odzyskaną wtedy wolnością, odzyskaną na raptem 21 lat (a tak naprawdę, to tylko na kilka) i co robicie z kolejną historyczna szansą dziś - skrytykował.

Zaznaczył, że do felietonu zainspirowały go teksty w weekendowej „Gazecie Wyborczej” powielające mit o ogromnym znaczeniu Piłsudskiego dla odzyskania przez Polskę niepodległości. - Niesamowite, że w tak podzielonym kraju lizusowski stosunek do Piłsudskiego i nienawiść do „zaplutego endeckiego karła” pozostają bodaj ostatnim, co łączy tak różne pod każdym innym względem plemiona PO i PiS - skomentował Ziemkiewicz.

Pod tekstem zamieszczono dopisek: „Poglądy wyrażone w niniejszym artykule są osobistymi poglądami autora i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji”. Taka formułka od czasu do czasu pojawia się przy niektórych felietonach publikowanych w serwisie „Do Rzeczy”, m.in. przy ostatnim komentarzu Łukasza Warzechy, a także wcześniejszych tekstach Antoniego Trzmiela i Krzysztofa Jasińskiego.

Tekst Ziemkiewicza o micie Piłsudskiego był komentowany m.in. na Twitterze. - Ostro. Ale czy w którymkolwiek miejscu nieprawdziwie? - zapytał Łukasz Warzecha. - W wielu, np tym, że Niewiadomski był piłsudczykiem i że nie miał nic wspólnego z endecją. Sam zeznał, że najpierw chciał zastrzelić J. Piłsudskiego - odpowiedział Piotr Gursztyn z TVP. - Bardzo fajny tekst Rafała Ziemkiewicza - ale ta zdroworozsądkowa odtrutka na infantylny mit Piłsudskiego nie zadziała - ocenił prof. Stanisław Żerko.

Wiosną br. ukazała się książka Rafała Ziemkiewicza „Złowrogi cień Marszałka”. - Odurzeniu postacią Józefa Piłsudskiego zawdzięczmy do dziś marność naszej niepodległości i to wszystko, co do cna nam ją obrzydza. Niesprawność państwa, bezkarność i wszechwładzę politycznych sitw, chroniczny stan niemożności, a nade wszystko plemienność życia politycznego, sprowadzonego do podjudzania Polaków przeciwko sobie. Kult Piłsudskiego niszczy to, co stanowi naszą cywilizacyjną odrębność, co decyduje o naszej wyjątkowości, co nam pozwoliło odnieść największy sukces w dziejach, jakim było odzyskanie i obronienie niepodległości po I Wojnie Światowej – i co powinno pozostać, jak za dawnych czasów, podstawą polskości: Polski republikanizm. Bez uświadomienia sobie tego, nie zrozumiemy, na czym naprawdę polegało znaczenie Komendanta dla polskości - czytamy w opisie książki.

Według danych ZKDP w sierpniu br. średnia sprzedaż ogółem „Do Rzeczy” wynosiła 40 445 egz.

Autor: tw

Wiecej informacji: Rafał Ziemkiewicz, Do Rzeczy, Święto Niepodległości

Komentarze (9) Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl

  reklama

POPULARNE

Zobacz więcej

Newsletter

Praca - WirtualneMedia