55-lecie audycji "Muzyka i Aktualności"

25 grudnia "Jedynka" nada specjalne wydanie audycji radiowej Jedynki.

pr
pr
Udostępnij artykuł:

25 grudnia w audycji „Muzyka i Aktualności” (godz. 18.05 – 20.00) – jubileuszowe wspomnienia. Audycję poprowadzą Danuta Dykowska i Paweł Wojewódka.

Charakterystyczny sygnał „Muzyki i aktualności” pojawił się na antenie 55 lat temu, a dokładnie 18 września 1950 roku. Nowa audycja o charakterze publicystyczno-informacyjnym (czy też raczej publicystyczno-propagandowym) miała w zamierzeniu ówczesnych decydentów politycznych być rodzajem konia trojańskiego, pozyskiwać młodych słuchaczy dla „jedynie słusznej ideologii” za pomocą nieobecnych w innych programach Polskiego Radia jazzu i rozrywkowej muzyki zachodniej. Ów przewrotny zamysł nie całkiem jednak wypalił, o czym świadczyłyby liczne zmiany kierowników audycji, a także kilkakrotne decyzje o jej zawieszaniu - informuje Polskie Radio.

Audycja od początku koncentrowała się na tematyce społecznej, obyczajowej i kulturalnej. Wynikało to tyleż z zainteresowań i predyspozycji jej dziennikarzy i redaktorów, jak i ich życiorysów. Jeden z założycieli „MiA” – i jej wieloletni kierownik – Henryk Mirosz był żołnierzem „Parasola”, Stanisław Ciechomski, również AK-owiec, walczył w Powstaniu Warszawskim, Andrzej Bogusławski i Stanisław Jankowski to „Cichociemni”, Maciej Kwiatkowski i Tadeusz Nowicki /którego głos nałożono na sygnał audycji/ byli także żołnierzami AK.

Nie sposób wymienić wszystkich pracowników czy współpracowników audycji na przestrzeni ponad półwiecza. Odnotujmy zatem tylko tych, którzy zostawili trwały ślad w pamięci słuchaczy i radiowców – inicjowali różnego typu akcje, byli autorami stałych i lubianych rubryk czy felietonów. Na tej liście powinni się znaleźć /przedstawiamy ich w kolejności przypadkowej/: Jerzy Dąbrowski, twórca „Wujcia partaczunia”, Ewa Skudro, wieloletnia kierowniczka i wydawca audycji, pomysłodawczyni „Galerii dla szkół”, Tadeusz Zimecki – autor „Klubu panów po czterdziestce”, Zofia Wojtowicz z jej „Samowarem MiA”, „ciotka Teodozja” – Teodozja Karlicka, a także Noemi Bogusławska, Wiesława Krajewska, Barbara Grębecka, Danuta Kętrzyńska, Maria Szabłowska, Andrzej Rokita, Andrzej Zdanowicz, Jerzy Medyński, Henryk Byrski, Artur Fiszer, Sławomir Szof, Jacek Kalabiński, Kazimierz Zybert – autor popularnych felietonów, a zarazem kronikarz „MiA”, Jerzy Grum i Andrzej Najmrodzki... - czytamy w komunikacie "Jedynki".

Wśród lektorów „MiA” wymienić należy takie znamienite nazwiska, jak: Wacław Przybylski, Andrzej Konic, Maciej Kwiatkowski /występujący także jako autor/, Stefan Popoff, Juliusz Roland i Jerzy Rosołowski. Reżyserowali „Muzykę i akualności” m.in.: Jerzy Wasowski, Joanna Gorczycka, Felicja Nowak, a wśród „oprawców muzycznych” znaleźli się wspaniali fachmani: Zdzisław Narożny, Antoni Barucki,  Malina Zasadzińska, Barbara Dzięgielewska... .

W chwili obecnej osobą najdłużej realizującą audycję jest pani Malina związana z „MiA” od 1958 roku.

Obecnie zespół „Muzyki i aktualności” tworzą oprócz już wymienionych, Andrzeja Najmrodzkiego i Maliny Zasadzińskiej, wydawca audycji – Paweł Wojewódka oraz Danuta Dykowska.

W jubileuszowym programie pojawi się m.in. „Muzyka i Aktualności na każdą pogodę” – felieton Danuty Dykowskiej, moje przygody z Muzyką i Aktualnościami – Tadeusz Sznuk i Paweł Wojewódka, przeszłość i teraźniejszość – pochwała tradycji – felieton Andrzeja Najmrodzkiego, „Ja też zaczynałam od Muzyki i Aktualności” – felieton Marii Szabłowskiej,  55-letni bieg z przeszkodami – felieton Henryka Urbasia, reżyserskie przygody, czyli jak poskramiałam kolegów z „Muzyki i Aktualności” – Felicja Nowak, motoryzacja i „Muzyka i Aktualności” – Aleksander Żyzny czy „30-sekund” – politycy w roli Mikołajów.

pr
Autor artykułu:
pr
Author widget background

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Związany z Republiką serwis pokazał zdjęcia Krzysztofa Stanowskiego w klubie go-go. "Nie szykujemy materiału o kulisach Republiki"

Związany z Republiką serwis pokazał zdjęcia Krzysztofa Stanowskiego w klubie go-go. "Nie szykujemy materiału o kulisach Republiki"

Reklamy karnetów od Benefit Systems z lukami? UOKiK stawia zarzuty

Reklamy karnetów od Benefit Systems z lukami? UOKiK stawia zarzuty

9 wniosków z wyników Wirtualnego Wskaźnika Wpływu za grudzień. Są zmiany i parę zaskoczeń

9 wniosków z wyników Wirtualnego Wskaźnika Wpływu za grudzień. Są zmiany i parę zaskoczeń

XYZ rusza z aplikacją mobilną. "Największy jednostkowy wydatek w historii serwisu" [TYLKO U NAS]

XYZ rusza z aplikacją mobilną. "Największy jednostkowy wydatek w historii serwisu" [TYLKO U NAS]

Starcie Wątor vs Chajzer już wkrótce. Dziennikarze spotkają się w sądzie [NASZ NEWS]

Starcie Wątor vs Chajzer już wkrótce. Dziennikarze spotkają się w sądzie [NASZ NEWS]

Programy Czyża, Wysockiej-Schnepf i Dobrosz-Oracz pod lupą KRRiT. Wniosek? 71 proc. tonu niekorzystnego dla opozycji

Programy Czyża, Wysockiej-Schnepf i Dobrosz-Oracz pod lupą KRRiT. Wniosek? 71 proc. tonu niekorzystnego dla opozycji