ABI: 5,4 mld kart SIM sprzedano w 2016 r., 5,8 mld w 2020 r.

W 2016 roku na świecie sprzedano ponad 5,4 miliarda kart SIM, o 3,9 proc. więcej niż w roku 2015 - wynika z danych firmy badawczej ABI Research.

km
km
Udostępnij artykuł:

Według ABI, w 2020 roku globalna sprzedaż kart SIM sięgnie ponad 5,8 miliarda sztuk. Do tego umiarkowanego tempa wzrostu przyczynić się ma stały rozwój sieci LTE w Chinach, Indonezji i Indiach. Analitycy podkreślają, że Indie odrodziły się po ciosie jakim było dla nich wprowadzenie w 2013 roku obowiązku rejestracji kart SIM.

Dobre wyniki w Azji rekompensują rozczarowujące rezultaty notowane w obu Amerykach i Europie Zachodniej. Jedna z przyczyn to zamknięcie firmy Softcard produkującej specjalne karty do płatności mobilnych. Kolejny powód - wysoki poziom nasycenia tych rynków.

Negatywny wpływ na rynek kart SIM mają też zawirowania polityczne i obawy o bezpieczeństwo w regionach, w których planuje się bądź już wprowadzono przepisy o obowiązkowej rejestracji kart pre-paid, tak jak miało to miejsce w Polsce, na Węgrzech i na Bliskim Wschodzie. Wspomniany przykład Indii pokazał, że może to doprowadzić nawet do 10-proc. spadku sprzedaży kart SIM, a powtórki takiego scenariusza rynkowi gracze woleliby uniknąć.

Jonathan O’Flaherty, research analyst w ABI Research, twierdzi, że powinni oni jednak zachować optymizm z uwagi na potencjał drzemiący w wykorzystaniu kart SIM w aplikacjach M2M i IoT, co zrównoważy ewentualne negatywne tendencje na rynku tradycyjnych kart SIM.

"W sumie efektem połączenia nasyconej i ugruntowanej natury tradycyjnego rynku kart SIM w telefonach komórkowych z rosnącą gamą zastosowań M2M i IoT, będzie powstanie rynku o potencjale wzrostu na poziomie 2-4 proc. rocznie." - stwierdził O’Flaherty.

W jego ocenie do szykujących się zmian dobrze przygotowani są czołowi producenci kart SIM, tacy jak Gemalto, OT-Morpho, G&D i Valid.

 

Author widget background

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Sylwia Gregorczyk-Abram nową RPO. Wiemy, co z jej audycją w Trójce

Sylwia Gregorczyk-Abram nową RPO. Wiemy, co z jej audycją w Trójce

Nie żyje wicenaczelny "Nowin". Walczył z nowotworem

Nie żyje wicenaczelny "Nowin". Walczył z nowotworem

Nest Bank z nowym szefem komunikacji. Transfer z Expandera

Nest Bank z nowym szefem komunikacji. Transfer z Expandera

"Polska gurom". Pieniądze, wpływy i zasięgi. Kto dziś naprawdę robi to dobrze?

"Polska gurom". Pieniądze, wpływy i zasięgi. Kto dziś naprawdę robi to dobrze?

Dlaczego rynek SPF zmienia się szybciej niż rynek kremów przeciwzmarszczkowych?
Materiał reklamowy

Dlaczego rynek SPF zmienia się szybciej niż rynek kremów przeciwzmarszczkowych?

Ostateczny koniec sporu u Solorzów. Sąd wydał wyrok

Ostateczny koniec sporu u Solorzów. Sąd wydał wyrok