SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

10 nowych nadajników radia cyfrowego DAB+ dla Polskiego Radia. Operatorem Emitel

Emitel uruchomił 10 nadajników dla Polskiego Radia do nadawania w technologii DAB+ (Digital Audio Broadcasting). Do końca br. zasięg techniczny radia cyfrowego ma objąć 67 proc. Polaków. Trwają prace nad rozpoczęciem emisji w kolejnych lokalizacjach.

fot. polskie radio Article

Regularna emisja cyfrowa w standardzie DAB+ rozpoczęła się w Polsce 1 października 2013 roku, początkowo nadawania w technologii cyfrowej było możliwe w Krakowie oraz Katowicach.

Obecnie największą sieć nadajników w DAB+ ma publiczna rozgłośnia, która niedawno uruchomiła w technologii cyfrowej nową stację – Polskie Radio Kierowców.

Nowe lokalizacje nadajników Polskiego Radia w DAB+

Na początku października Emitel uruchomił kolejne nadajniki dla Polskiego Radia i emisje DAB+ są dostępne w: Częstochowie, Wiśle, Tarnowie, Szczawnicy, Kaliszu, Przemyślu, Gorzowie i Legnicy.

Trwają prace nad uruchomieniem emisji z kolejnych lokalizacji:  w Skierniewicach, Radomiu, Płocku, Siedlcach i Ostrowi Mazowieckiej. Do końca tego roku w zasięgu technicznym znajdzie się 25 mln potencjalnych odbiorców i około 44 proc. powierzchni Polski.

- Jesteśmy dumni, że pomimo trudnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa udało się w terminie zrealizować kolejny etap powiększenia zasięgu DAB+ dla Polskiego Radia. Radio cyfrowe to możliwość nadawania większej liczby kanałów, lepsza jakość dźwięku i dodatkowe funkcje, takie jak przesyłanie grafiki czy tekstu, które mogą być wyświetlane na odbiorniku DAB+ w samochodzie lub domu - komentuje Maciej Staszak, wiceprezes zarządu firmy Emitel.

W przyszłości system DAB+ ma być również wykorzystywany do powiadomień kryzysowych przekazywanych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Możliwe będzie jednoczesne nadanie komunikatów na wszystkich programach, wyświetlanie tekstu oraz infografiki. Komunikaty kryzysowe będą mogły być przekazywane nawet w momencie, kiedy odbiornik będzie nieaktywny (w zależności od odbiornika). System sam wybudzi odbiornik i pozostawi go w stanie oczekiwania.

Aby możliwe było słuchanie audycji radiowych w technologii cyfrowej potrzebny jest odbiornik radiowy w standardzie DAB+. Według zwolenników tej technologii, radio cyfrowe ma zapewniać lepszą jakość dźwięku, a odbiorniki wyposażone w ekrany mogą wyświetlać tekst i obrazy, takie jak okładki płyt, zdjęcia wykonawcy czy logotypy stacji.

Emitel to największy operator naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej w Polsce, zapewnia usługi dla nadawców telewizyjnych i radiowych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 10 nowych nadajników radia cyfrowego DAB+ dla Polskiego Radia. Operatorem Emitel

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
K.
"Regularna emisja cyfrowa w standardzie DAB+ rozpoczęła się w Polsce 1 października 2013 roku, początkowo nadawania w technologii cyfrowej było możliwe w Krakowie oraz Katowicach."
nie w Krakowie a w Warszawie i Katowicach
po 2 . informacja nieco spóźniona bo od 1 października dab+ ruszył z nowymi nadajnikami
4 1
odpowiedź
User
Radiowiec
Moc nadajnika DAB+ np.w Radomiu będzie wynosił 0,1kW to jakaś kpina i czym tu się chwalić...
7 0
odpowiedź
User
Tolek 18
Nie chcę cyfry w radiu. Spadnie jakość. Niech zostawią FM a reszta niech słucha tego cyfrowego szajsu
5 10
odpowiedź