SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

100 tys. wirusów atakuje codziennie telefony komórkowe

Liczba infekcji wirusowych wykrywanych codziennie przez operatorów komórkowych wynosi obecnie 100 tys., czyli o połowę więcej niż w ubiegłym roku - wynika z raportu firmy Adaptive Mobile. Spam stanowi natomiast 6 proc. wysłanych mobilnie wiadomości, czyli 12 razy więcej niż przed rokiem.

100 tys. wirusów atakuje codziennie telefony komórkowe

Większość ze 100 tys. infekcji wirusowych wykrywanych codziennie przez operatorów komórkowych nie powoduje poważnych skutków negatywnych w systemach mobilnych, ponieważ złośliwe oprogramowanie tego typu nie jest jeszcze zbyt rozwinięte. Jednak w porównaniu z ubiegłym rokiem ilość prób zaatakowania urządzeń przenośnych przez takie aplikacje wzrosła o połowę. Z kolei liczbę różnych typów złośliwego oprogramowania infekującego telefony komórkowego szacuje się na 400. - Podobnie jak wirusy komputerowe początkowo rozpowszechniały się jako wygaszacze ekranu, tak wirusy mobilne przenoszone są jako tapety i motywy na wyświetlacze - wyjaśnia Simeon Coney z zajmującej się bezpieczeństwem systemów technologicznych firmy Adaptive Mobile, która przygotowała raport na temat zagrożeń dla systemów przenośnych. - Ostatnio jednak złośliwe aplikacje ukrywają się w plikach mp3 i video - dodaje.

Adaptive Mobile zidentyfikowało niedawno wirus o nazwie Beselo, który przy pomocy technologii bluetooth rozpowszechnia się w MMS-ach na pobliskie urządzenia przenośnie. Ta aplikacja jest w opinii specjalistów odpowiedzialna za zwiększenie się w ciągu ostatniego roku ilości spamu przesyłanego między telefonami komórkowymi z 0,5 proc. do 6 proc. wszystkich wiadomości.

Ponieważ średni okres działania telefonu komórkowego wynosi 2 lata, czyli 5 razy mniej niż w przypadku komputerów, spodziewane jest przyspieszenie rozwoju mobilnych aplikacji antywirusowych. - Na razie złośliwe aplikacje pytają użytkowników komórek, czy chcą je zainstalować, ale już niedługo może się to zmienić - ostrzega Simeon Coney.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 100 tys. wirusów atakuje codziennie telefony komórkowe

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl