SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

12,5 proc. Białorusinów ogląda TV Biełsat

Telewizję Biełsat z różną częstotliwością ogląda 12,5 proc. dorosłych Białorusinów, czyli ok. 895 tys. osób. Natomiast 39 proc. dorosłych mieszkanców Białorusi, czyli ok. 2,8 mln osób, wie o istnieniu stacji - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie stacji.

12,5 proc. Białorusinów ogląda TV Biełsat

Ponad połowę widzów stacji (53 proc.) można zaliczyć do stałej widowni. To prawie półmilionowa grupa osób oglądających kanał codziennie lub kilka razy w tygodniu. Ich liczba w ciągu 11 miesięcy, czyli od ostatniego badania, wzrosła o 8 punktów procentowych. O 4 punkty procentowe zwiększyła się również liczba osób oglądających programy Biełsatu kilka razy w miesiącu i obecnie to 34 proc. widzów.

Z badania wynika, że 44 proc. ludzi ogląda programy Biełsatu przez zestaw satelitarny, 43 proc. przez internet, a 13 proc. jednocześnie przez internet i satelitę. Ponad połowa widowni Biełsatu (53 proc.) choć raz odwiedziła stronę stacji dostępną pod adresem belsat.eu.

W ub. r. Biełsat wprowadził do ramówki trzygodzinny informacyjno-publicystyczny blok na żywo (więcej na ten temat). Badanie pokazało, że program ogląda 48 proc. widzów stacji (5,9 proc. dorosłych mieszkańców kraju).

Osoby wiedzące o istnieniu Biełsatu (wg badania to 39 proc. dorosłych Białorusinów) zostały zapytane o jego ocenę. 71 proc. potwierdziło, że stacja „prezentuje punkt widzenia inny, niż w mediach państwowych”. 62 proc. nazwało go „kanałem niezależnym pokazującym swój punkt widzenia”. 55 proc. uznaje Biełsat za stację opozycyjną. Ogólnie 76 proc. widzów zadeklarowało zaufanie do treści prezentowanych przez stację, co oznacza wzrost o 4 punkty procentowe w porównaniu do 2012 roku.

Socjologowie przygotowujący badanie podkreślili, że obywatele postrzegając Biełsat jako strukturę niezależną, a często opozycyjną wobec władz, mogą ukrywać fakt oglądania jego programów przed ankieterami.

Ogólnokrajowe badanie opinii publicznej zostało przeprowadzone przez prywatne centrum socjologiczne "Zierkało-Info" z Mińska w dniach 29 marca - 17 kwietnia 2013 roku. Metodą badania był wywiad ankietowy wśród mieszkańców Białorusi w wieku 18 lat i powyżej. W proporcjonalnej próbie kwotowej uczestniczyło 3 tys. respondentów. Kontrolowane były następujące parametry: miejsce zamieszkania, wielkość miejscowości, płeć, wiek, wykształcenie. Błąd statystyczny nie przekracza 0,6 proc.

Biełsat to satelitarna telewizja ogólnotematyczna w języku białoruskim, przygotowywana przez białoruskich dziennikarzy, we współpracy z dziennikarzami z Polski Projekt jest finansowany przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, TVP i zagranicznych sponsorów. Stacja działa na Białorusi nielegalnie - białoruski MSZ trzykrotnie odmówił jej rejestracji.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 12,5 proc. Białorusinów ogląda TV Biełsat

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Paweł
Jak można oglądać ten kanał w Polsce? Czy on jest FTA czy płatny w pakiecie jakiegoś dostawcy?
odpowiedź