SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Trzynaście wolnych częstotliwości radiowych w puli KRRiT

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaktualizowała listę wolnych częstotliwości w analogowym eterze. Znajduje się na niej 13 lokalizacji, ale wpisano na nią tylko jedną nową - dla miejscowości Gródek w województwie podlaskim.

Ostatni raz Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji opublikowała wykaz wolnych częstotliwości radiowych 24 stycznia br. Znalazło się wtedy na niej aż 15 miejscowości i zdecydowana większość nadal widnieje w tej puli. W województwie łódzkim to Łowicz (107 MHz), Skierniewice (89,3 MHz) oraz Tomaszów Mazowiecki (88,4 MHz), a w pomorskim - Chojnice (100,7 MHz), Lębork (98 MHz), Reda (93,6 MHz) oraz Słupsk (87,6 MHz). Nadawcy będą mogli ubiegać się o koncesję również we Wrocławiu (97,4 MHz), Dębicy (89,2 MHz) i Goleniowie (101 MHz). Natomiast w województwie podlaskim wolne są częstotliwości w Białymstoku (94,8 MHz), Suwałkach (89,4 MHz) oraz Gródku (97,2 MHz).

I właśnie ta ostatnia miejscowość jest jedyną dodaną do puli wolnych częstotliwości w ramach jej aktualizacji przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Gródek to wieś w powiecie białostockim, która ma ok. 2,5 tys. mieszkańców.

Z listy wolnych częstotliwości wypadły trzy miasta: Kielce (90,9 MHz), Tarnowskie Góry (100 MHz) oraz Nysa (103,6 MHz).

Chętni do nadawania w Kielcach, Nysie i Tarnowskich Górach

W lutym rozpisano konkurs na nadawanie programu radiowego w Kielcach. Miesiąc później ogłoszenie opublikowano w Monitorze Polskim, a 17 maja regulator ujawnił listę wnioskodawców. W Kielcach o nadawanie na częstotliwości 90,9 MHz walczy sześć podmiotów: spółka Agencja Radiowo-Telewizyjna "FAMA" dla radia pod nazwą Fama, spółka Radio Wnet - Radio Wnet, spółka Eurozet - Antyradio Kielce/Antyradio, spółka Grupa Radiowa Agory - Radio Złote Przeboje 90,9 fm, spółka Nadawca - Eska ROCK Kielce, spółka Radio Parada - Radio Parada.

Z kolei w Tarnowskich Górach tylko jeden nadawca - właściciel Radia Maryja - był zainteresowany częstotliwością 100,0 MHz. Być może powodem było to, że ogłoszenie dotyczyło możliwości rozszerzenia koncesji na rozpowszechnianie programu radiowego o charakterze wyspecjalizowanym społeczno-religijnym.

Na częstotliwość w Nysie regulator rozpisał konkurs w połowie lutego. Tydzień temu KRRiT opublikowała listę zainteresowanych podmiotów. O częstotliwość w Nysie walczy aż dziesięć podmiotów. Wśród nich jest spółka World Developments (chce uruchomić stację pod nazwą Radio Nysa 103,6 FM), której właścicielem jest Krzysztof Rzepczyk. To on kieruje Radiem Nysa FM, które teraz słychać na tej samej częstotliwości, o którą toczy się bój.

Oprócz Krzysztofa Rzepczyka o częstotliwość w Nysie walczą: spółka Radio Nyska (Radio Nysa 103,6 FM) należąca do producenta muzycznego Piotra Mazura; Elżbieta Prudło (Inne Radio w Nysie), lekarz-pulmonolog z Częstochowy, która uruchomiła już stację w Głuchołazach (nadaje 20 km od Nysy); spółka Decarbonica (Twoje Radio Nysa) lokalnego przedsiębiorcy Mariusza Nasiborskiego, który jest prezesem zarządu nyskiej spółki Dagny; spółka Media Format Plus (Radio Nysa PL), której właścicielem jest Artur Ogurek, członek rady nadzorczej Grupy Azoty ZAK. Zainteresowani nadawaniem w Nysie są także obecni nadawcy: Radio Park z Kędzierzyna-Koźla, Radio Silesia z Katowic i Radio Vanessa z Raciborza. Z największych nadawców do konkursu zgłosiła się jedynie Grupa Eurozet, która chce uruchomić tam Meloradio i Antyradio.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nadal nie rozstrzygnęła żadnego z trzech konkursów.

Dołącz do dyskusji: Trzynaście wolnych częstotliwości radiowych w puli KRRiT

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Zenon Bombalina
Może Geotermalny weźmie do nadawania ogłupiaczy.
odpowiedź
User
DJ ŁYSY
Obstawiam tak:
Łowicz 107,0
RMF MAXXX Łowicz
Radio Gra Łowicz
odpowiedź
User
Jjj
No i Wnet
odpowiedź