SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

2/3 Polaków nie płaci abonamentu RTV

65 proc. Polaków mających telewizor nie płaci abonamentu radiowo-telewizyjnego. Terminowo reguluje tę opłatę tylko 1,2 mln osób.

2/3 Polaków nie płaci abonamentu RTV

Z raportu Związku Pracodawców Mediów Publicznych wynika, że w Polsce używanych jest obecnie ok. 14,3 mln telewizorów. Jednak tylko 4,2 mln z ponad 13 mln gospodarstw domowych zarejestrowało posiadanie odbiornika, a abonament RTV z tego tytułu płaci regularnie jedynie 1,2 mln osób.

Jak szacuje ZPMP, pozostałe 3 mln posiadaczy telewizorów zalega z abonamentem na łączną kwotę ok. 2,08 mld zł. W przeliczeniu na osobę daje to zadłużenie w wysokości 690 zł. Ponadto coraz mniej Polaków płaci abonament, dlatego z roku na rok spadają pochodzące z niego wpływy. W 2010 roku wynosiły 552,3 mln zł - o 11,3 proc. mniej niż rok wcześniej, natomiast w tym roku mają sięgnąć 470 mln zł, a więc być o ok. 15 proc. niższe niż przed rokiem.

>>> „Polska jest numerem 1” w kampanii promującej abonament RTV (wideo)

Odsetek osób niepłacących abonamentu jest w Polsce zdecydowanie wyższy niż w większości krajów Unii Europejskiej. Przykładowo w Wielkiej Brytanii od tej opłaty uchyla się 5,2 proc. osób, w Czechach - 5 proc., w Austrii - 4 proc., a w Niemczech - 2 proc. Do tego faktu odwołuje się rozpoczęta właśnie kampania zachęcająca do regularnego płacenia abonamentu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 2/3 Polaków nie płaci abonamentu RTV

78 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
etam
Dziwicie się? Jakość tv publicznej spada do zera. Mierne działania misyjne. Zobaczcie jak działa bibisi!
8 8
odpowiedź
User
Ferdynand Kiepski
I ma rację ku.de :-) za taki badziew jeszcze płacić, ku.de :-) na premie dla dyrektorów i zarządu :-) ku.de
9 8
odpowiedź
User
Jan
Abonament - TAK, ale tylko na 1 kanał TV i 1 kanał radiowy !!!
W jakim celu media państwowe za pieniądze państwowe (nasze) tworzą kanały które działają ala komercyjne ? Państwo tworzy "platformę" wielu stacji tv i kilku kanałów radiowych, apotem nie daje rady jej utrzymać i powstaje wrzawa publiczna :)))) śmiechu warte. ........
9 8
odpowiedź
User
Kowalski
Opowiadanie ludziom głupot o tym że ktoś nie płaci abonamentu jest totalną głupotą i czas wreszcie z tym skończyć. Prawdopodobnie jak większość Polaków opłacam abonament operatorowi, którego wybrałem na podstawie przedstawionej mi oferty programowej i jest to moja suwerenna decyzja, a wam wara do tego. Na dzień dzisiejszy to ja jeszcze mam prawo decydować na co wydam swoje ciężko zarobione pieniądze. I nie zamierzam tu dokonywać żadnej oceny jakości programowej Tv publicznej, ponieważ uważam że, każdy ma prawo do swojej subiektywnej oceny, która nie koniecznie musi pokrywać się z oceną pewnych elit społecznych które, poprzez próbę narzucenia społeczeństwu swojego toku myślenia, chcą zapewnić sobie lekkie i wygodne życie. Jednocześnie informuję że, NIKOMU NIC NIE ZALEGAM ! A płacić abonamentu nie zamierzam, przynajmniej tak długo jak długo będę miał prawo decydować, na co przeznaczyć swoje pieniądze. I proszę nie porównywać mnie z przeciętnym Francuzem, bo o n lubi żaby a ja schabowego. A skoro już ktoś wydał pieniądze na te statystyki z których wynika, że 65% Polaków nie płaci abonamentu, to może wreszcie czas wyciągnąć z tego jakieś wnioski i albo dostosować TVP do obowiązujących zasad gry rynkowej, albo rozpędzić tę bandę nierobów i dać ludziom święty spokój.
8 8
odpowiedź
User
PW
Płacisz podatek PIT.
Płacisz VAT.
Płacisz akcyzę.
Płacisz na ZUS i NFZ.
Chcesz tego? Pewnie nie, ale to podatki i trzeba je płacić... Abonament jest takim samym podatkiem. Nikt nie pyta, czy oglądasz TVP czy tylko TVN, tak jak nikt nie pyta, czy się leczysz w Luxmedzie czy w państwowej przychodni. Płacić trzeba.
8 9
odpowiedź