SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

2/5 polskich przedsiębiorstw pozwala pracownikom kopiować pliki z firmowych komputerów

41% polskich firm, mimo świadomości istnienia niebezpieczeństwa związanego z utratą danych zapisanych na dyskach służbowych komputerów, naraża się na skutki lekceważenia ochrony danych, m.in. pozwalając swoim pracownikom kopiować z firmowych komputerów dowolne pliki.

2/5 polskich przedsiębiorstw pozwala pracownikom kopiować pliki z firmowych komputerów

Wyniki badania pozwalają stwierdzić, że rodzime przedsiębiorstwa poważnie podchodzą do kwestii ochrony swoich komputerów przed wirusami. Prawie wszyscy ankietowani zadeklarowali, że w ich firmach zainstalowano oprogramowanie antywirusowe (98%).

36% ankietowanych przyznało, że przedsiębiorstwa, którymi zarządzają lub w których pracują, odnotowały w ostatnich 12 miesiącach incydenty związane z bezpieczeństwem IT. Najczęściej wiązały się one z infekcją wirusa.

Polskie firmy zapominają natomiast o konieczności zabezpieczania danych zapisanych na dyskach twardych komputerów. 79% ankietowanych przyznało, że przechowuje na dyskach firmowych laptopów dane osobowe, jednak tylko 22% pytanych wiedziało o ustawowym obowiązku szyfrowania takich komputerów, jeśli są one wynoszone poza siedzibę przedsiębiorstwa. 46% ankietowanych stwierdziło, że w Polsce nie ma obowiązku stosowania rozwiązania kryptograficznego.

Większość ankietowanych przyznała (88%), że utrata danych wpłynęłaby negatywnie na ich działalność, powodując konsekwencje finansowe, prawne lub utratę zlecenia, a nawet klienta. Wśród negatywnych konsekwencji utraty danych badani wskazali również na niebezpieczeństwo zaistnienia konieczności zawieszenia lub zamknięcia działalności gospodarczej.

41% ankietowanych przyznało, że w ich przedsiębiorstwach pracownicy mogą kopiować na nośniki zewnętrzne dowolne dane.

Jak twierdzi ponad połowa badanych (56%), ich przedsiębiorstwa szkolą swoich pracowników z zakresu reguł bezpieczeństwa informatycznego obowiązujących w pracy. 36% rodzimych przedsiębiorstw tego typu szkoleń nie organizuje w ogóle, wymawiając się najczęściej brakiem środków finansowych lub brakiem czasu.

Badanie mające na celu zdiagnozowanie poziomu bezpieczeństwa danych w polskich przedsiębiorstwach przeprowadziła firma Dagma przy współpracy z TÜV Rheinland Polska oraz PKPP Lewiatan. Partnerem merytorycznym projektu był instytut Millward Brown SMG/KRC. Badanie zostało przeprowadzone na grupie 112 przedstawicieli polskich przedsiębiorstw za pomocą ankiety elektronicznej udostępnionej na platformie ebadania.pl.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 2/5 polskich przedsiębiorstw pozwala pracownikom kopiować pliki z firmowych komputerów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl