SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

2 kwietnia w wielu miastach Polski przejdą marsze dziękczynienia za pontyfikat Jana Pawła II

W 18. rocznicę śmierci Jana Pawła II w wielu miastach Polski przejdą marsze dziękczynienia za pontyfikat papieża Polaka. Zaplanowano także czuwania modlitewne, debaty, koncerty i widowiska artystyczne przypominające nauczenie papieskie.

Jan Paweł II zmarł 18 lat temu w wigilię niedzieli miłosierdzia Bożego 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21.37 w Watykanie. Miał 84 lata.

W tym roku w rocznicę śmierci papieża ulicami wielu miast Polski przejdą marsze wdzięczności i odbędą się czuwania modlitewne.

Koncert i modlitwa w Wadowicach

Na wadowickim rynku o 17.30 rozpocznie je wspólna modlitwa. "Pół godziny później zabrzmi muzyka. Rozpocznie się widowisko artystyczne +Nie zastąpi Ciebie nikt – wspomnienie św. Jana Pawła II w rocznicę śmierci+" – powiedziała Małgorzata Targosz-Storch z wadowickiego magistratu.

Można będzie wysłuchać tradycyjnych pieśni i piosenek religijnych związanych z papieżem, m.in. "Czarna Madonna" czy "Abba, Ojcze". Wystąpią: Janusz Radek, Edyta Górniak, Mateusz Ziółko, Alicja Węgorzewska, Olga Szomańska, Halina Mlynkova, Magda Anioł, Łukasz Zagrobelny i Mała Armia Janosika. Transmisję koncertu przeprowadzi TVP1.

Upamiętnienie rocznicy zwieńczy o godz. 20.00 uroczysta msza w bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny.

W wydarzeniach w Wadowicach wezmą udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych, w tym marszałek Sejmu Elżbieta Witek, premier Mateusz Morawiecki i szef PiS Jarosław Kaczyński.

Marsze w całej Polsce

W kilku miastach Polski przejdzie narodowy marsz papieski. Jego organizatorką jest Barbara Konarska z Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego. Wspierają go m.in. Akcja Katolicka, Różaniec bez Granic, harcerze, Solidarność, Kluby "Gazety Polskiej" oraz Centrum Życia i Rodziny.

W Warszawie wyruszy on 2 kwietnia o godz. 11.00 z ronda im. Romana Dmowskiego, a następnie przejdzie ul. Marszałkowską i Królewską przez plac Piłsudskiego pod bazylikę archikatedralną św. Jana Chrzciciela przy ul. Świętojańskiej, gdzie o godz. 12.30 odbędzie się msza święta.

W Krakowie maszerujący przemierzą tę samą trasę, którą szedł biały marsz w maju 1981 r. po zamachu na Jana Pawła II. Rozpocznie się o godz. 13.30, wyruszy spod kamienia Jana Pawła II przy al. 3 maja. Przejdzie Al. Mickiewicza, ul. Karmelicką, ul. Szewską aż do Rynku Głównego. Podczas przemarszu z głośników będą puszczane fragmenty homilii Jana Pawła II. Będzie także odmawiany różaniec. O godz. 15.00 odbędzie się uroczysta msza święta w bazylice mariackiej.

Z inicjatywy Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ "Solidarność" ulicami Lublina przejdzie papieski marsz wdzięczności, który zakończy się mszą św. w kościele akademickim KUL. W jego organizację włączyła się archidiecezja lubelska, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji oraz reprezentanci samorządu i władz państwowych.

Wydarzenie rozpocznie się 14.15. Uczestnicy wyruszą z parafii św. Rodziny w Lublinie, przy krzyżu papieskim. Przejdą ulicami: Filaretów, Głęboką, Sowińskiego, Radziszewskiego, Łopacińskiego – do kościoła Akademickiego KUL, gdzie o godz. 15.30 przewidziana jest msza święta.

Jak zaznaczyli organizatorzy, "będzie to wyraz wdzięczności za dar życia i nauczania papieża-Polaka". Zachęcili, aby wziąć ze sobą palmy, flagi i papieskie chorągiewkami.

"Modlitewny wieczór pamięci rozpocznie się o godz. 20.30 na dziedzińcu KUL. W programie modlitwa różańcowa w intencji jedności Polaków, rozważania słów Jana Pawła II i +Apel jasnogórski+. W godzinie śmierci papieża – 21.37 – nastąpi zapalenie znicza pamięci – powiedziała Monika Stojowska, zastępca rzecznika prasowego KUL.

W Opolu marsz rozpocznie się o godzinie 12.00 eucharystią w kościele franciszkanów. Po niej pochód wyruszy ku placowi Wolności.

Marsz w Szczecinie zainauguruje msza św. w sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 15.00. Po liturgii wierni wyruszą z pl. Zwycięstwa do figury św. Jana Pawła II na Jasnych Błoniach.

Niezależnie od narodowego marszu papieskiego wiele diecezji organizuje 2 kwietnia podobne marsze wdzięczności za pontyfikat św. Jana Pawła II i czuwania modlitewne.

Metropolita białostocki abp Józef Guzdek w niedzielę o godz. 11.00 odprawi mszę dziękczynną za życie i pontyfikat św. Jana Pawła II w archikatedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku. Po niej nastąpi zapalenie zniczy i złożenie kwiatów przed pomnikiem papieża.

"Niech będzie to czas przypomnienia dokonań św. Jana Pawła II w dziele ewangelizacji, jego zaangażowania na rzecz budowy braterstwa, solidarności i pokoju na świecie" – zaapelował abp Guzdek. "Za jego wstawiennictwem zanośmy prośby w intencji ojczyzny, naszych rodzin, młodzieży, chorych, cierpiących oraz w intencji zagubionych w wierze i o nawrócenie nieprzyjaciół Kościoła" – wskazał hierarcha.

W Gdańsku marsz wdzięczności za św. Jana Pawła II rozpocznie się o godz. 15.00 w bazylice mariackiej, a zakończy pod pomnikiem Trzech Krzyży na pl. Solidarności.

"Dajmy w ten sposób nasze osobiste świadectwo wdzięczności za jego pontyfikat i za jego dwukrotną obecność w naszej archidiecezji" – napisał w komunikacie do wiernych metropolita gdański abp Tadeusz Wojda.

We Wrocławiu marsz wyruszy o godz. 13.00 spod bazyliki garnizonowej, a o godz. 21.00 pod witrażem papieskim na placu przed kościołem zaplanowana jest modlitwa różańcowa, w której wezmą udział bp Jacek Kiciński, bp Maciej Małyga i bp nominat Piotr Wawrzynek. Nabożeństwo zakończy się o godz. 21.37 odśpiewaniem "Barki".

Msza dziękczynną za pontyfikat św. Jana Pawła II z udziałem Zarządu Regionu Dolny Śląsk i pocztów sztandarowych NSZZ "Solidarność" odbędzie się o godz. 11.30 w parafii Opatrzności Bożej. Władze Sejmiku Województwa Dolnośląskiego po mszy św. o godz. 12.30 w kościele św. Maksymiliana M. Kolbego – pomniku Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego we Wrocławiu – złożą kwiaty pod pomnikiem papieża Polaka.

W wrocławskiej katedrze Jana Chrzciciela o godz. 19.30 rozpocznie się panel dyskusyjny "Pokolenie JP II – jacy jesteśmy? Co przekazaliśmy pokoleniu po JP II?", w którym wezmą udział abp Józef Kupny, dr Paweł Wróblewski i dr Rafał Dutkiewicz. Spotkanie rozpocznie się o godz. 19.30. Następnie odbędzie się koncert pasyjny w hołdzie św. Janowi Pawłowi II. Będzie można posłuchać m.in. "Stabat Mater" Antonio Vivaldiego.

W Ełku nie będzie marszu, ale procesja z Najświętszym Sakramentem i palmami na plac św. Jana Pawła II, podczas której wierni będą modlić się różańcem, rozważając "Tajemnice Światła". Będą modlić się m.in. w intencji pokoju w Ukrainie, ojczyźnie, Europie i świecie.

O godz. 15.00 zostanie odmówiona "Koronka do miłosierdzia Bożego". Następnie zostanie odczytana Ewangelia o Męce Pańskiej, po której ordynariusz ełcki skieruje słowo pasterskie. Wszystko zakończy odśpiewanie "Barki".

Ordynariusz koszalińsko-kołobrzeski bp Zbigniew Zieliński zaprosił wiernych na "Apel jasnogórski" do katedry. Poinformował, że w czasie nabożeństwa zostanie przypomniane nauczanie papieża, w który mówił o obronie najważniejszych wartości. Apel zakończy się przejściem pod pomnik św. Jana Pawła II na przykatedralnym placu.

W archidiecezji poznańskiej w 18. rocznicę śmierci papieża w parafii św. Jana Pawła II w Luboniu odbędzie się o godz. 16.00 koncert pasyjny. O 21.00 odbędzie się msza św. ekspiacyjna za niszczenie autorytetu i ataki na świętość papieża Polaka oraz nabożeństwo w intencji ojczyzny.

W diecezji tarnowskiej z kościoła św. Elżbiety w Starym Sączu o godz. 19.00 wyruszy droga krzyżowa, która przejdzie ulicami miasta, kończąc się przy ołtarzu papieskim.

W katedrze gnieźnieńskiej czuwanie modlitewne ze św. Janem Pawłem II rozpocznie się o godz. 20.30. W programie m.in.: pieśni pasyjne w wykonaniu Chóru Parafii Farnej im. św. o. Pio z Gniezna, "Apel jasnogórski" i przypomnienie myśli papieskich wypowiedzianych przez papieża ma Wzgórzu Lecha.

W Rzeszowie marsz rozpocznie się o godz. 18.00 przy kościele św. Jadwigi Królowej. Jego uczestnicy przejdą do katedry rzeszowskiej, gdzie o godz. 19.00 odbędzie się eucharystia. Następnie wszyscy przejdą pod pomnik św. Jana Pawła II w parku papieskim. Uczestnicy marszu proszeni są o zabranie ze sobą białego elementu stroju (np. białego nakrycia głowy, apaszki, kotylionu czy zwykłej wstążki.

W Płocku "Apel jasnogórski" odbędzie się przed pomnikiem św. Jana Pawła II przed katedrą według scenariusza "Jesteśmy Kościołem Chrystusa – Pamiętamy o św. Janie Pawle II – Czuwamy w Wielkim Tygodniu". Będzie on prowadzony przez parafię katedralną św. Zygmunta oraz ruchy i stowarzyszenia katolickie. Wierni poproszeni są o zabranie ze sobą światła.

W Warszawie w 18. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II można będzie bezpłatnie zwiedzić Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie. O godz. 16.00 w archikatedrze warszawskiej odbędzie się koncert pasyjny "Ave crux" w wykonaniu Warszawskiego Chóru Papieskiego im. św. Jana Pawła II pod dyrekcją Zofii Borkowskiej. W parafii Wszystkich Świętych o 20.30 zaplanowane jest czuwanie przy poezji św. Jana Pawła II z udziałem aktorów.

Dołącz do dyskusji: 2 kwietnia w wielu miastach Polski przejdą marsze dziękczynienia za pontyfikat Jana Pawła II

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ciekawski
Ciekawi mnie czy będą też szły dzieci pokrzywdzone przez księży?
Myślę że to powinno być nawet impreza międzynarodowa bo mnóstwo pokrzywdzonych dzieci z ameryki południowej innych krajów też chętnie by wzięły udział?
7 4
odpowiedź
User
Karol
W Białym dunajcu ruszy procesja spod szkoły podstawowej im JP2, następnie udadzą się wzdłuż ulicy Jp2 pod pomnik JP2 . Następnie
0 0
odpowiedź